Francja: Wysokie temperatury przyczyną śmierci niemal 1,5 tys. osób

Termometr / Zdjęcie unsplash.com

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że fala upałów z czerwca i lipca przyczyniła się do niemal 1,5 tys. zgonów w całym kraju. Wysokie temperatury niejednokrotnie przekraczały ponad 40 stopni Celsjusza.

 

 

Wysokie temperatury najbardziej dały się we znaki mieszkańcom Francji między 24 czerwca a 7 lipca oraz 21 a 27 tegoż samego miesiąca. W tym czasie niejednokrotnie termometry zanotowały ponad 40 stopni Celsjusza, bijąc… ubiegłoroczne rekordowe wyniki. Upały doprowadziły do śmierci 1435 osób – poinformowała minister zdrowia Agnès Buzyn. 

Raport ONZ: Aby ratować klimat, ludzkość musi zmienić styl życia

Najnowszy raport Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych (IPCC) stwierdza, że jeśli ludzkość dalej będzie w takim stopniu niszczyć ziemię i wycinać lasy, aby zwiększać produkcję m.in. mięsa, to pogrzebane zostaną wszelkie wysiłki na rzecz klimatu, poczynione w …

Lepiej niż 20 lat temu

Pomimo tegorocznych rekordowo wysokich temperatur, więcej osób poniosło śmierć w 2003 r., dodała francuska minister. Podczas tegorocznego lata zdecydowanie więcej zgonów odnotowano podczas drugiej fali upałów (868), w porównaniu do 567 na przełomie czerwca i lipca. Resort zdrowia informuje, że liczba ofiar była wyższa o 9,1 proc. od średniej notowanej we nad Sekwaną.

Francja do tej pory nie była przyzwyczajona do tak wysokich temperatur, a w Paryżu pod koniec lipca słupki rtęci dochodziły do nawet 42,6 stopni Celsjusza. Eksperci podkreślają, że wysokie temperatury sprzed 16 lat występowały codziennie przez 20 dni, podczas gdy tegoroczne były rozbite na dwie części, co z pewnością wpłynęło na mniejszą niż przed laty liczbę ofiar.

Szwajcaria planuje osiągnąć neutralność węglową do 2050 r.

Kolejne państwo przyłącza się do wysiłków na rzecz redukcji globalnego ocieplenia. Decyzją Rady Federalnej, do 2050 r. Szwajcaria zamierza osiągnąć neutralność węglową.
 

 

Rada Federalna uwzględniła najnowsze zalecenia Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian klimatu (IPCC). Dlatego zobowiązała się do osiągnięcia ambitniejszego celu niż …

Gorące lato

Francuskie ministerstwo zdrowia podkreśla jednak, że dzięki zaangażowaniu służb oraz koordynacji działań udało się zmniejszyć liczbę ofiar. Z 1435 osób połowę stanowią Francuzi po 75 roku życia, ale wśród ofiar znaleźli się także najmłodsi. Śmierć poniosło również 10 mężczyzn, którzy wykonywali pracę na zewnątrz podczas upałów. Dlatego francuska minister podkreśliła, że nadal należy zwracać szczególną uwagę na tego typu sytuację w najbardziej narażonych sektorach: w budownictwie czy rolnictwie.

Tegoroczne lato należało do jednych z najcieplejszych w historii pomiarów. Nie ma jeszcze statystyk za sierpień, lecz pomiary przeprowadzone przez europejską służbę monitorowania zmian klimatycznych Copernicus Climate Change Service (C3S) wskazują, że tegoroczny lipiec mógł być w Europie minimalnie gorętszy od tego w 2016 r. Rekordowe temperatury zanotowano we Francji, Belgii, Niemczech i Szwajcarii, Holandii czy Norwegii. Z powodu wysokich temperatur płonęły lasy w Portugalii, na Syberii i w Hiszpanii. 

Specjaliści przestrzegają, że za wysokie temperatury odpowiadają zmiany klimatyczne. A brak działań przyczyni się do pogorszenia sytuacji w przyszłości.

Sen nocy tropikalnej: Fala upałów efektem globalnego ocieplenia

Główną przyczyną trwającej w Europie fali upałów jest globalne ocieplenie. A wzrost temperatury powietrza oznacza też wzrost energii w atmosferze. On z kolei przekłada się na wzrost częstości zjawisk ekstremalnych tj. wichury, huragany, trąby powietrzne, których w Polsce w poprzednim …