Francja wprowadza podatek lotniczy

Samolot / Zdjęcie via unsplash.com, @robertbye

Francja zamierza sięgnąć do kieszeni pasażerów, by chronić środowisko. Od 2020 r. niemal wszystkie bilety na samoloty opuszczające francuskie lotniska zostaną opodatkowane. Uzyskane fundusze mają zostać zainwestowane w bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu.

 

 

Dobry rezultat osiągnięty przez francuskich Zielonych oraz przyszłoroczne wybory regionalne we Francji przyspieszają realizację prośrodowiskowej agendy francuskiego rządu. Wczoraj w Pałacu Elizejskim minister środowiska Elisabeth Borne ogłosiła wprowadzenie „ekotaksy” wahającej się od 1,5 do 18 euro na większość biletów lotniczych począwszy od 2020 r. Rząd zapowiada również zmniejszenie ulg podatkowych dla korzystających z transportu drogowego.

Wybory do PE: Le Pen triumfuje we Francji, Zieloni drugą siłą w Niemczech

Wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się we wszystkich państwach członkowskich. W niektórych z nich sondażowe wyniki okazały się zaskakujące. PE opublikował też prognozę rozkładu miejsc między frakcjami.
 

Według analityków PE, którzy oparli się na sondażach exit poll bądź na nieoficjalnych wynikach, …

Droga klasa biznes

Nie zapłacą – przynajmniej na razie – tylko ci, którzy będą lecieć na Korsykę oraz do francuskich terytoriów zamorskich, a także osoby korzystające z lotów przesiadkowych. Pozostali będą musieli liczyć się z dodatkowym kosztem sięgającym nawet 18 euro. Koszty ominą także wszystkich przylatujących do Francji.

Francuski rząd spodziewa się uzbierać dzięki podatkowi 182 mln euro, które mają zostać przeznaczone na bardziej ekologiczne formy transportu, jak kolej. Najmniej zapłacą wyruszający w podróż wewnątrz Francji lub do Europy, korzystający z klasy ekonomicznej. Więcej zapłacą lecący klasą biznesową poza terytorium Unii Europejskiej.

Francja wprowadziła 3-proc. podatek dla cyfrowych gigantów

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, która wprowadza tzw. podatek cyfrowy. Nazywany jest on nad Sekwaną GAFA, ponieważ dotyczył będzie najmocniej amerykańskich gigantów – Google, Amazona, Facebooka i Apple.
 

W ten sposób Francja chce rozwiązać problem unikania opodatkowania przez wielkie internetowe koncerny. …

Sprawiedliwe obciążenie

Francuska minister powiedziała podczas konferencji prasowej, że propozycja jest odpowiedzią na krytykę rządzących za niesprawiedliwe obciążanie mniej uprzywilejowanych i mniej zamożnych grup społecznych walką ze zmianami klimatu. Podwyżka z jesieni 2018 r. podatków na paliwo i olej napędowy spowodowała wzrost cen tych produktów, ale przede wszystkim stała się zarzewiem buntu „żółtych kamizelek”, który o mały włos nie doprowadził do upadku Emmanuela Macrona i jego ekipy.

Rząd przekonuje, że wyciągnął wnioski i zapowiada „wprowadzenie progresywnego wkładu ekologicznego”.

Francja: Ważą się losy ruchu "żółtych kamizelek" i prezydenta Macrona

Emmanuel Macron ogłosił tuzin decyzji i propozycji opartych na wnioskach wysnutych z trwających od listopada protestów społecznych i z zainicjowanej przez władze „wielkiej debaty narodowej”. Sondaże wskazują, że większości Francuzów nie przekonał, ale rebeliancki ruch „żółtych kamizelek” wyraźnie słabnie. Zapowiada …

Krytyka branży

Jednak nie wszyscy są szczęśliwi z nowej daniny, nawet jeśli towarzyszy jej proekologiczny cel. Wiadomość została źle przyjęta przez branżę lotniczą. Air France ostrzega, że podatek wpłynie negatywnie na konkurencyjność i pociągnie za sobą dodatkowe koszty w wysokości 60 mln euro. Akcje grupy AirFrance KLM straciły wczoraj na paryskiej giełdzie 3,04 proc.

Krytyka na rząd spadła także ze strony Krajowego Związki Pilotów Lotniczych (SNPL), który uznaje, że podatek „osłabi francuski sektor w rywalizacji z konkurencją międzynarodową”. Wprawdzie Borne podkreśliła, że „ekotaksa” dotknie wszystkich przewoźników, jednak SNPL przypomina, że we Francji to krajowe firmy obsługują najwięcej połączeń, a zatem najwięcej stracą.

Cel europejskich lotnisk: zero emisji CO2 do 2050 r.

Blisko 200 europejskich portów lotniczych z 45 krajów zobowiązało się w środę (26 czerwca), że będzie dążyć do zdecydowanego obniżenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Ten ambitny cel nie obejmuje jednak emisji generowanych przez samoloty, a dotyczy jedynie infrastruktury …

Proekologiczne posunięcia Macrona

Podatek lotniczy dołącza do szeregu posunięć prezydenta Francji, które należą do „zielonej” agendy. Wśród nich należy wymienić m.in. anulowanie projektu utworzenia odkrywkowej kopalni złota w Gujanie. Powiększenie 20 rezerwatów przyrody na terytorium Francji przed 2022 r. czy zapowiedzi poprawy energetycznej domów i budynków publicznych.

Ponad miesiąc temu zadekretowano ustawę o obiegu zamkniętym, przewidującą wejście w życie w 2023 r. obowiązku ponownego wykorzystania wszelkich produktów nieżywnościowych, higienicznych, kosmetyków oraz urządzeń. Zamiast na wysypiska należy je ponownie wykorzystać, poddać recyklingowi lub przekazać potrzebującym.

Francja skończy z marnotrawstwem produktów

W ramach walki z marnotrawstwem francuski rząd zabroni niszczenia wszystkich produktów nieżywnościowych. Analogiczny system działa w tym kraju od 2016 r. w odniesieniu do zakazu niszczenia przez supermarkety produktów spożywczych.
 

Zakaz ma być wdrażany stopniowo. Całkowicie wejdzie w życie od 2023 …

Europejski podatek

Francja nie jest sama wśród ekologicznych prymusów w Unii Europejskiej. Do grupy progresywnych państw należą także m. in. kraje Beneluksu, naciskające na KE w sprawie wprowadzenia podatku na emisję dwutlenku węgla przez branżę lotniczą.

W połowie czerwca podobne rozwiązanie przedstawił rząd Marka Rutte w Holandii. Tego typu daniny istnieją już w Niemczech i Austrii od 2011 r., w Norwegii od 2017 r, w Szwecji od ubiegłego roku. Jednak to z pewnością nie koniec. Holandia oraz Francja zachęcają do wprowadzenia paneuropejskiego rozwiązania. Stosowne propozycje padły miesiąc temu.

Holenderska recepta na ograniczenie ruchu lotniczego

Wyższe koszty mają zniechęcić część pasażerów przed podróżami lotniczymi. Z takiego założenia wychodzi rząd Holandii. Podatek lotniczy to najnowsze rozwiązanie gabinetu premiera Marka Rutte, które ma przyczynić się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń i redukcji „śladu węglowego”.
 

Znajdująca się na finiszu kampania …