Francja skończy z marnotrawstwem produktów

Śmieci / Zdjęcie unsplash.com via @john_cameron

W ramach walki z marnotrawstwem francuski rząd zabroni niszczenia wszystkich produktów nieżywnościowych. Analogiczny system działa w tym kraju od 2016 r. w odniesieniu do zakazu niszczenia przez supermarkety produktów spożywczych.

 

Zakaz ma być wdrażany stopniowo. Całkowicie wejdzie w życie od 2023 r. Jego celem jest położenie kresu „skandalicznemu marnotrawstwu”, tzn. niszczeniu każdego roku milionów produktów – od ubrań przez produkty higieniczne, po RTV i AGD – które nie znalazły nabywców.

Dyrektywa ws. plastikowych śmieci przyjęta

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli wczoraj dyrektywę, która ustanawia surowsze regulacje dotyczące produktów i opakowań, które należą do 10 najczęstszych kategorii śmieci na europejskich plażach. Wprowadza także obowiązek recyklingu plastikowych butelek.

Recykling!

Ideą rządu francuskiego jest przekonać obywateli oraz sieci handlowe do zmiany przyzwyczajeń i zachowań. Zamiast wyrzucać i niszczyć – przetwarzać i dzielić się rzeczami. Pomysł zgodny z duchem epoki, by marnować jak najmniej artykułów.

Nowe prawo przewiduje, że firmy będą zobligowane do nieodpłatnego przekazania niesprzedanych produktów stowarzyszeniom lub organizacjom do ponownego wykorzystania, bądź poddania ich recyklingowi. Dla tych, którzy nie dostosują się do nowych wytycznych przewidziano kary.

Szacuje się, że każdego roku we Francji wyrzuca się lub niszczy produkty niespożywcze o wartości 650 mln euro. Według prezentującego nowe zasady premiera Édouarda Philippe’a „to marnotrawstwo, które przeczy zdrowemu rozsądkowi”.

Biogospodarka, czyli inteligentne rolnictwo – INFOGRAFIKA

Biogospodarka polega na przekształceniu biologicznych zasobów odnawialnych w inne produkty oraz w bioenergię. W ten sposób nie tylko podchodzi się z szacunkiem do przyrody i biologicznej różnorodności, ale można też uzyskać wiele korzyści ekonomicznych. Dzisiejsza infografika jest poświęcona właśnie temu, …

Obawy

Autorką projektu jest sekretarz stanu ds. przemian ekologicznych Brune Poirson, która wcześniej przygotowała już zręby ustawy o gospodarce o obiegu zamkniętym, do którego nowe zasady zostaną włączone. Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy w przyszłym miesiącu.

Ustalono, że nowe rozwiązanie zacznie obowiązywać dwustopniowo: od końca 2021 r. dla tych produktów z obowiązkiem zbiórki i recyklingu a od 2023 r. dla pozostałych. Niszczenie produktów jest powszechną praktyką zarówno wśród dużych dystrybutorów, jak i wśród marek luksusowych, które w obawie przed podrabianiem pozbywają się niesprzedanego towaru.

Obawą firm należących do sektora luksusowego jest powstanie równoległego rynku produktów po obniżonych cenach. Jednak rozporządzenie nie przewiduje żadnych wyjątków i każdy niesprzedany produkt dostanie „drugie życie” czy to poprzez recykling, czy w ramach nieodpłatnego wykorzystania. Wszystko po to, by nie trafił  na wysypisko.

Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży plastikowych jednorazówek

Za projektem dyrektywy głosowało 560 europosłów, 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.
 

Zakaz ma wejść w życie od 2021 roku. Obejmuje plastikowe jednorazówki: słomki, patyczki do uszu, talerze i sztućce, rączki do balonów, styropianowe kubki i pojemniki do …

Zagranie polityczne?

Philippe podkreślił, że nowe przepisy to realizacja jednego z pomysłów, jaki został zgłoszony w ramach wielkiej debaty narodowej – serii konsultacji pod patronatem prezydenta Emmanuela Macrona, będących odpowiedzią na kryzys „żółtych kamizelek”.

Premier zwrócił uwagę, że podczas trwających od stycznia do marca rozmów z obywatelami wiele osób „wyraziło chęć uczestniczenia w transformacji ekologicznej, nie tylko poprzez zmianę systemu podatkowego, lecz poprzez realne działania”.

Pojawiły się jednak głosy, że ogłoszenie nowego rozporządzenia to odpowiedź na dobry wynik francuskich Zielonych (EELV) w wyborach do Parlamentu Europejskiego, którzy niespodziewanie zostali trzecią siłą, zdobywając 13,47 proc. poparcia – ekwiwalent 12 mandatów.

Wybory do PE: Le Pen triumfuje we Francji, Zieloni drugą siłą w Niemczech

Wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się we wszystkich państwach członkowskich. W niektórych z nich sondażowe wyniki okazały się zaskakujące. PE opublikował też prognozę rozkładu miejsc między frakcjami.
 

Według analityków PE, którzy oparli się na sondażach exit poll bądź na nieoficjalnych wynikach, …