Francja otwiera największą pływającą elektrownię słoneczną w Europie

Minister ekologii Élisabeth Borne podczas piątkowej (18 października) inauguracji elektrowni wodnej we Francji / Zdjęvie via twitter @Elisabeth_Borne

W ubiegły piątek we Francji otwarto największą w Europie pływającą elektrownię fotowoltaiczną. W Polsce niedługo także powstanie pierwsza tego typu inwestycja.

 

 

Francja należy do europejskich liderów pod względem produkcji energii słonecznej (10 GW w 2018 r.)., dlatego nie dziwi informacja o uruchomieniu największej pływającej elektrowni fotowoltaicznej. Powstanie ona na południu Francji w Piolenc, niedaleko Awinionu.

Rynek fotowoltaiki rozwija się także w Polsce. EURACTIV.pl informował w ubiegłym tygodniu o coraz większym udziale energii słonecznej w miksie energetycznym. I chociaż Polsce do Europy wciąż daleko pod tym względem, także nad Wisłą powstają inicjatywy podobne do tej z Piolenc.

Coraz więcej fotowoltaiki w Polsce

Polska branża fotowoltaiki rośnie w siłę – wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Jednak do Europy wciąż nam daleko.

 

 

Dobre wieści Polskich Sieci Elektronergetycznych (PSE) o rozwoju fotowoltaiki w Polsce spowodowały niemałe poruszenie w  branży. Wszak wedle stanu na 1 października …

Mniej niż w Chinach

Na początek kilka szczegółów technicznych: jako miejsce instalacji wybrano jezioro w starym kamieniołomie, gdzie znajduje się 47 tys. paneli słonecznych. Zajmują one powierzchnie 17 hektarów i będą wytwarzały 17 MW energii rocznie. To moc odpowiadająca zużyciu energii przez miasteczko liczące 5 tys. domów lub około 10 tys. mieszkańców. W tym regionie bywają trudne warunki atmosferyczne z wiatrem sięgającym do 200 km/h dlatego każdy panel jest obciążony boją o wadze 2 ton.

Według ekspertów umiejscowienie paneli na wodzie jest o wiele bardziej wydajne w dłuższej perspektywie. To od 5 do 10 proc. więcej wyprodukowanej energii w porównaniu do konwencjonalnych paneli słonecznych. To jednak nie koniec zmian w miasteczku. Inwestor zobowiązał się do przeznaczenia zbiorów z 3 hektarów upraw ekologicznych znajdujących się w okolicy elektrowni m.in. na rzecz stołówek szkolnych.

Energia elektryczna pochodząca z wodnej fotowoltaiki ma być sprzedawana o połowę taniej (62,5 euro za kWh) niż prąd wyprodukowany przez elektrownie jądrową Flamanville w Dolnej Normandii. Eksperci szacują, że w najbliższych latach ten sposób pozyskiwania energii może przynieść do 10 GW więcej w krajowym miksie. Francuska elektrownia, największa pod tym względem w Europie, ustępuje rekordzistce z Chin o powierzchni 86 hektarów, odpowiadającej 120 boiskom piłkarskim.

Nowy rząd i stare problemy w energetyce

Po wyborach nowa-stara ekipa przez pierwsze dwa miesiące będzie musiała się uporać z trzema bardzo drażliwymi kwestiami – cenami prądu, dekarbonizacją UE oraz unijnym budżetem dla energetyki.

 

Oczywiście pierwszą sprawą jaką trzeba będzie rozstrzygnąć to struktura organizacyjna czyli istnienie resortu energii …

Polskie warunki nie takie straszne

W Polsce także pracuje się nad wdrożeniem podobnych inicjatyw. Przez wiele lat panowało przekonanie, że nad Wisłą wodna fotowoltaika jest nieopłacalna, jednak jak przekonują eksperci z grupy Energa to nie prawda. Testy trwające od kilkunastu miesięcy potwierdziły, że przeniesienie paneli słonecznych na wodę w polskich warunkach atmosferycznych także pozwala zwiększyć wolumen produkowanej energii. Dlatego po udanej próbie grupa Energa postanowiła – jako pierwsza w Polsce – wdrożyć technologię.

Skąd brały się wątpliwości odnośnie wodnej fotowoltaiki? Koronnym argumentem jest jak zawsze w tym przypadku klimat i mniejsze nasłonecznienie. Jednak testy obaliły ten argument. Ponadto udało się potwierdzić, że instalacja paneli na wodzie pozwala zneutralizować inną bolączkę tego typu instalacji, jaką jest spadek wydajności wraz ze wzrostem temperatury. To dzięki wodzie, która schładza instalację.

Polska pływająca elektrownia będzie, jak na razie, mniej imponująca od francuskiej odpowiedniczki. W jeziorze w miejscowości Łapino (gdzie odbywały się testy) powstanie instalacja o mocy około 500 kW. Jednak to tymczasowa sytuacja. Jak bowiem zapowiedział Piotr Meler, prezes Zarządu Energa OZE, planowane są kolejne instalacje na okolicznych zbiornikach wodnych. Kiedy jest szansa na realizację inwestycji? Energa złożyła wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Spółka nie informuje o potencjalnym terminie uruchomienia elektrowni.

Organizacje rolnicze: Umowa z Mercosurem to przykład nieuczciwej konkurencji

Umowa o wolnym handlu między Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) a Unią Europejską jest przykładem nieuczciwej konkurencji – twierdzą zgodnie przedstawiciele polskiej branży rolniczej.

 

 

Czy globalizacja ma granice? Według naukowców, ekologów, i przedstawicieli branży rolniczej jak najbardziej. Przynajmniej w odniesieniu do umowy …