Francja: Minister środowiska odchodzi rozczarowany polityką klimatyczną

Nicolas Hulot, źródło: Flickr/COP PARIS

Nicolas Hulot, źródło: Flickr/COP PARIS

Francuski minister środowiska podał się do dymisji podczas nadawanego na żywo programu radiowego. Stwierdził na antenie radia France Inter, że jest rozczarowany brakiem postępów w walce ze zmianami klimatycznymi czy zagrożeniami dla bioróżnorodności. Ale francuscy prezydent i premier dowiedzieli się o odejściu ministra z mediów.

 

Były już minister środowiska (resort ten oficjalnie nazywa się we Francji Ministerstwem ds. Przemian Ekologicznych i Solidarnościowych) Nicolas Hulot nie jest zawodowym politykiem. Wcześniej był dziennikarzem telewizyjnym i wieloletnim działaczem na rzecz ochrony środowiska. Jak wyjaśnił podczas audycji radiowej, decyzję o ustąpieniu ze stanowiska podjął w poniedziałek (27 sierpnia) wieczorem. Nie poinformował o swoim zamiarze ani prezydenta Emmanuela Macrona, ani premiera Edouarda Philippe’a, ponieważ „usiłowaliby go odwieść od tej decyzji”. Pałac Elizejski potwierdził, że głowa państwa o wszystkim dowiedziała się z mediów.

Dlaczego minister postanowił odejść?

Hulot tłumaczył, że powodem podania się do dymisji było „nagromadzenie się rozczarowań związanych z niepodejmowaniem stosownych przedsięwzięć na rzecz zahamowania zmian klimatycznych, ochrony bioróżnorodności oraz przeciwdziałania innym zagrożeniom ekologicznym”. Dodał, że „czuł się wewnątrz francuskiego rządu osamotniony” oraz, że decyzja o odejściu była „najtrudniejszą decyzją w jego życiu”.

Dymisja Hulota nastąpiła dzień po tym, gdy rząd Francji zapowiedział złagodzenie przepisów dotyczących polowania na dzikie zwierzęta. Były już minister tłumaczył, że właśnie wtedy ostatecznie „zdał sobie sprawę z tego, jak potężną siłę przebicia mają lobbyści”.”Kwestie ochrony środowiska wciąż były spychane na sam dół listy priorytetów” – powiedział Hulot. Zastrzegł jednak, że chciałby, aby jego dymisję odebrano „nie jako rezygnację, ale jako dzwonek alarmowy, który wywoła mobilizację”.

Zamiast halogenów w całej UE będą LED-y

Od 1 września w całej UE obowiązywać będzie zakaz produkcji i importu żarówek halogenowych, a sklepy będą mogły tylko wyprzedawać zapasy. Wszystko w celu ochrony środowiska, bo dzięki temu ma się zmniejszyć zarówno zużycie energii elektrycznej, jak i emisja CO2.

Cios dla Macrona

Rezygnacja popularnego i uznanego działacza na rzecz środowiska z rządu to poważny problem dla znów tracącego w sondażach prezydenta. Tym bardziej, że Hulot nie powiadomił go wcześniej o swoim zamiarze. Fakt, że były minister – co sam przyznał w audycji radiowej – nie uprzedził nawet własnej żony, to jednak małe pocieszenie. Macron stwierdził jedynie, że „szanuje decyzję Hulota i ma nadzieję na to, że ten będzie go popierał w inny sposób”. Skuteczne powołanie Nicolasa Hulota na ministra środowiska było bowiem dużym sukcesem Macrona. Rządową funkcję oferowali mu bowiem trzej poprzedni prezydenci – François Hollande, Nicolas SarkozyJacques Chirac. W gabinecie premiera Philippe’a Hulot otrzymał nawet prestiżowy tytuł „Ministra Stanu”. Oznacza to głównie honorowe podkreślenie większej wagi danego resortu. Taką rangę otrzymało w tym gabinecie tylko MSW.

Z kolei rzecznik prasowy Macrona Benjamin Griveaux wyraził rozczarowanie decyzją Hulota. „Nie rozumiem dlaczego postanowił odejść, skoro w ciągu ostatniego roku mieliśmy tyle sukcesów, które były efektem także jego ciężkiej pracy” – powiedział. Na razie nie wiadomo kto teraz obejmie pokieruje we francuskim rządzie resortem odpowiedzialnym za sprawy środowiskowe.

Francja chce wprowadzić podatek od plastikowych opakowań

Francuskie władze chcą obciążyć każdy produkt, który nie jest opakowany w plastik pochodzący z recyklingu dodatkową opłatą w wysokości 10 proc. ceny danego produktu. To element działań, które mają doprowadzić do tego, aby cały wykorzystywany we francuskiej gospodarce plastik był …