Francja likwiduje część lotów krajowych. Stawia na kolej

Francja, kolej, Air France, klimat, ekologia, pandemia, konwent obywatelski, emisje, dwutlenek węgla

Przepis ma dotknąć pięciu tras lotniczych - lotów z lotniska Orly w Paryżu do Bodreaux, Lyonu, Nantes i Rennes oraz trasy z Lyonu do Marsylii. / Foto via unsplash [@speedpenguin]

Francja wprowadza zakaz krótkodystansowych lotów na trasach krajowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Będzie on dotyczył tras, gdzie istnieją szybkie połączenia kolejowe. Głównie między Paryżem a dużymi miastami: Nantes, Lyonem i Bordeaux.

 

 

Francuscy parlamentarzyści przegłosowali w sobotę (10 kwietnia) zmianę, w myśl której zawiesi się loty krajowe, jeśli można przebyć ten sam dystans pociągiem w czasie 2,5 godziny. Zmiana jest podyktowana troską o klimat. Air France-KLM ma zmniejszyć liczbę tras krajowych we Francji o 40 proc. do końca 2021 r.

Przepis ma dotknąć pięciu tras lotniczych – lotów z lotniska Orly w Paryżu do Bodreaux, Lyonu, Nantes i Rennes oraz trasy z Lyonu do Marsylii. Początkowo rozważano całkowite zawieszenie lotów krajowych jeśli podobny dystans dałoby się pokonać pociągiem w czasie krótszym niż 4 godziny, jednak sprzeciwiły się temu linie lotnicze, które i tak poniosły ogromne straty finansowe z powodu zawieszenia większości lotów z uwagi na pandemię COVID-19.

Zlikwidowanie połączeń na tych trasach postulował francuski Konwent obywatelski ws. klimatu – składające się ze 150 członków ciało utworzone przez prezydenta Emmanuela Macrona w 2019 r.

Przegłosowany wniosek jest częścią tzw. ustawy klimatycznej, która ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla we Francji o 40 proc. w 2030 r. w stosunku do poziomu z 1990 r. Ustawę przyjętą przez niższą izbę parlamentu musi teraz zatwierdzić senat.

KE wydała zgodę na pomoc publiczną dla Air France. Francuski przewoźnik może otrzymać aż 4 mld euro

Komisja Europejska po tygodniach negocjacji z francuskim rządem wydała zgodę na kryzysowe dofinansowanie Air France. Francuska linia lotnicza poniosła w związku z pandemią COVID-19 ogromne straty finansowe.

 

Przeciwepidemiczne obostrzenia uziemiły bardzo wiele samolotów, a pandemia przysporzyła liniom lotniczym gigantyczne straty. Air …

Francja pomaga Air France

Sobotnie głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym odbyło się kilka dni po tym, jak francuski rząd ponaddwukrotnie zwiększył swoje udziały w Air France. Wcześniej, by pomóc liniom przetrwać pandemię, państwo zaoferowało im 7 mld euro w pożyczkach.

Na początku kwietnia br. Komisja Europejska po tygodniach negocjacji z francuskim rządem wydała zgodę na kryzysowe dofinansowanie Air France. Francuska linia lotnicza poniosła w związku z pandemią COVID-19 ogromne straty finansowe.