Francja: Zamknięto elektrownię atomową w Fessenheim

Demonstracje przy elektrowni w Fessenheim, 2009 [fot. Réseau Sortir du nucléaire, Flickr}

Demonstracje przy elektrowni w Fessenheim, 2009 [fot. Réseau Sortir du nucléaire, Flickr}

Najstarsza we Francji elektrownia atomowa została oficjalnie wyłączona z użytku. Wpisuje się to w plan demontażu starych reaktorów jądrowych na terenie całego kraju.

 

Znajdująca się na granicy z Niemcami elektrownia w Fessenheim została zamknięta oficjalnie w poniedziałek (29 czerwca) po 43 latach użytkowania.

Prace związane z likwidacją zaczęły się już zimą. Państwowy operator Électricité de France poinformował o wyłączeniu pierwszego reaktora 21 lutego. Drugi reaktor został wyłączony teraz. Demontaż elektrowni rozpocznie się jednak najwcześniej za kilka miesięcy, gdy reaktory zostaną wystarczająco schłodzone. Demontaż samych reaktorów ma zostać rozpoczęty w 2025 r. i według szacunków potrwa ok. 15 lat.

Francja jest krajem mocno uzależnionym od energii atomowej. Ponad 70 proc. produkowanej energii elektrycznej pochodzi z elektrowni jądrowych. Jest to największy odsetek na świecie. Rząd planuje jednak zmniejszenie tej ilości.

Francja: W II turze wyborów samorządowych niska frekwencja, triumf Hidalgo i dobry wynik Zielonych

Niska frekwencja w zakończonej niedzielę II turze wyborów samorządowych we Francji. Do urn poszło tylko 59 proc. uprawnionych do głosowania. Według sondaży dobre wyniki zanotowali socjaliści oraz Zieloni.

Protesty mieszkańców, odpowiedź rządu

Plany zamknięcia elektrowni wywołały protesty mieszkańców Fessenheim, zaniepokojonych wizją utraty pracy. Zakład zapewniał ok. 2 tys. miejsc pracy. „Zabijamy maszynę, która mogła działać przez kolejne 20 lat”, powiedział burmistrz miasteczka Claude Brender.

Minister energetyki Élisabeth Borne określiła natomiast zamknięcie elektrowni jako „historyczny krok”, zapewniając jednocześnie, że nie doprowadzi ono do utraty miejsc pracy.

Organizacja proekologiczna BUND stwierdziła, że elektrownia w Fessenheim już dawno powinna zostać wyłączona, a właściwie to nigdy nie powinna zostać uruchomiona. Rzecznik organizacji ocenił, że pod tym względem zamknięcie elektrowni nastąpiło „o 43 lata za późno”.

Apele Niemiec i Szwajcarii

Zamknięcia obiektu domagały się od kilku lat Niemcy i Szwajcaria. Po katastrofie reaktora w  japońskiej Fukushimie w 2011 roku uznano bowiem, że elektrownia w Fessenheim stanowi zbyt duże zagrożenie dla bezpieczeństwa. Francuski rząd pierwotnie zobowiązał się do wyłączenia obiektu z eksploatacji do końca 2016 roku. Obietnicy ówczesnego prezydenta Françoisa Hollande’a, dotrzymał dopiero jego następca Emmanuel Macron.

Wybory samorządowe we Francji: Plebiscyt poparcia Macrona? Czy Francję czeka zielona fala?

Francuzi wybierają 5 tys. samorządowców. Zdaniem części ekspertów wybory samorządowe będą jednocześnie plebiscytem poparcia Macrona po tym jak poradził sobie z pandemią. Anne Hidalgo, Rachida Dati czy Agnès Buzyn – która z kandydatek zostanie merem Paryża?

Plan Macrona

Zamknięcie elektrowni stanowi część strategii energetycznej Macrona. Jest to pierwsza z wyłączonych z użytku elektrowni. W 2018 r. prezydent zapowiedział zamknięcie 14 z 58 reaktorów w 19 elektrowniach do 2035 r. Tym samym Francja planuje obniżenie odsetka energii pozyskiwanej ze źródeł jądrowych do 50 proc. do 2050 r.. Jest to konsekwencja umowy bilateralnej z Niemcami, zakładającej utworzenie na tym terenie parku technologicznego. Na ten cel ma zostać przeznaczone ok. 1 mln euro.