Finlandia: 2020 r. najcieplejszy w historii. Południe kraju praktycznie bez zimy

Finlandia, Lahti

W 2020 roku w południowej części Finlandii temperatury były wyjątkowo wysokie, a opady śniegu zimą zdarzały się rzadko. Na zdjęciu Lahti, jedno z większych miast na południu kraju. / Fot. Hert Niks [Unsplash]

W minionym roku średnia temperatura w Finlandii była o 2,5° Celsjusza wyższa niż średnia z lat 1981-2010. Na południu kraju po raz pierwszy w prawie dwóchsetletniej historii pomiarów odnotowano styczeń bez śniegu. Meteorolodzy zastanawiają się, czy kalendarzową zimę wciąż można określać tym terminem.

 

 

W 2020 r. średnia temperatura w Finlandii wyniosła ok. 4,8º C, co w tym kraju jest bardzo wysoką wartością. To o 2,5º C więcej, niż średnia z poprzednich trzech dekad, czyli lat 80., 90. i 2000, przekazał Fiński Instytut Meteorologicznego (Ilmatieteen laitos). Zdaniem badaczy tak wysokie wartości temperatury to „jeden z dowodów na ocieplanie się klimatu”.

Według Fińskiego Instytutu Meteorologicznego w niektórych częściach kraju w sumie przez 21 dni termometry pokazywały 25ºC i więcej. Finlandia odnotowała również najwyższą temperaturę w listopadzie w tym roku – rekordowe 14,7ºC w tym miesiącu padło w miejscowości Pori na południowym zachodzie kraju.

Najwyższą temperaturę w roku, aż 33,5º C odnotowano w czerwcu we wsi Niinisalo w zachodniej Finlandii. Dla porównania, historyczny rekord pomiarów w Północnej Karelii w lipcu 2010 r. wyniósł 37,2º C.

Finlandia: Usterka w elektrowni jądrowej Olkiluoto bez konsekwencji

Fińska agencja do spraw bezpieczeństwa jądrowego (STUK) poinformowała, że w elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodzie kraju wzrósł poziom promieniowania.

Południe rekordowo ciepłe

Na południu kraju zimy nie było praktycznie wcale. W Helsinkach po raz pierwszy w historii pomiarów, które prowadzone są od 176 lat, w styczniu nie spadł śnieg. Również temperatura w stolicy była rekordowo wysoka, mimo porannych przymrozków. W 2020 r. odnotowano tylko kilka dni termicznej zimy. Kilkucentymetrowa warstwa śniegu spadła w stołecznym regionie wiosną.

Wysokie temperatury i związany z nimi brak śniegu wpłynęły na możliwości uprawiania sportów zimowych oraz utrudniły organizację międzynarodowych zawodów w dyscyplinach zimowych. Odwołane musiały być natomiast tradycyjne i organizowane od dekad maratony narciarskie.

Z kolei w czerwcu w stolicy kraju odnotowano największą jak dotąd liczbę dni z temperaturami dochodzącymi do 25ºC, określanymi w Finlandii jako tzw. próg ciepła.

Czy jesteśmy świadomi wyzwań i zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi? – INFOGRAFIKA

Niewiele osób jest skłonnych do zmiany zachowań konsumenckich.

Nowa nazwa dla zimy?

To skrajnie nietypowe warunki jak na Finlandię, znaną z wyjątkowo mroźnych zim z obfitymi opadami śniegu. Media opisywały panujące w kraju warunki pogodowe jako „katastroficzne”, wskazując, że zimy zaczynają przypominać te znane z Europy Środkowej. Niektórzy z fińskich meteorologów poddają już nawet w wątpliwość określenie „kalendarzowa zima”, wskazując, że o takowej w ostatnich latach w Finlandii nie ma mowy.

„Nie zaplanowano jeszcze dokładniej uaktualnienia nazewnictwa dla termicznych pór roku, choć w przyszłości może się zdarzyć, że monitorowanie termicznej zimy z roku na rok nie będzie już miało sensu”, powiedział w rozmowie z PAP meteorolog Ville Siiskonen z Ilmatieteen laitos.

Climate Ambition Summit: Kolejne kraje zobowiązują się do osiągnięcia zerowej emisji do 2050 r. Wśród nich jest Watykan

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał wszystkie kraje do ogłoszenia stanu zagrożenia klimatycznego i zaprzestania wspierania węgla, ropy i gazu.

W Laponii zima wciąż będzie mroźna

Badacz zaznaczył jednak, że Finlandia jest „długim” pod względem szerokości geograficznej krajem, w związku z czym na południu warunki klimatyczne nie są identyczne, jak na północy. Jak zapewnił, w leżącej w okolicach koła podbiegunowego Laponii zima pozostanie bardzo zimna. „Określenie okresu termicznej zimy dla tych obszarów nie będzie stanowiło problemu”, oświadczył.

Różnice temperatur między Laponią a południowym wybrzeżem kraju nierzadko dochodzą do 30-40ºC. W okresie niedawnych świąt Bożego Narodzenia w Utsjoki niedaleko granicy z Norwegią odnotowano prawie -41º C.

Tym niemniej według prognoz w następnych dekadach meteorologiczna zima w Finlandii będzie stopniowo się skracać – średnio o 5 dni, zaś na południu nawet o 9 dni. Szacuje się także, że ok. 2050 r. tradycyjna dla Finlandii lodowata i śnieżna zima może mieć miejsce średnio co trzy lata.

Koronawirus w Finlandii. Biuro Świętego Mikołaja uspokaja: Święta nie zostaną odwołane

Jak Wioska Świętego Mikołaja przygotowuje się do Świąt w czasie pandemii?

Temperatura w Europie

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska średnia roczna temperatura w Europie w 2019 r. wyniosła ok. 2° C. Raport o stanie klimatu w 2019 r. sporządzony w ramach unijnego programu Copernicus wskazuje natomiast, że temperatura ta przewyższała średnią z okresu 1981-2010 o 1,2°C, co jest rekordową wartością.