Finlandia: Wkrótce neutralność pod względem emisji CO2

W wyniku spalania torfu powstaje około 10 proc. całkowitego udziału emisji dwutlenku węgla w Finlandii mimo że obejmuje tylko 4 proc. miksu energetycznego.

W wyniku spalania torfu powstaje około 10 proc. całkowitego udziału emisji dwutlenku węgla w Finlandii mimo że obejmuje tylko 4 proc. miksu energetycznego. / Foto via unsplash.

Finlandia powinna stać się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla do 2025 r., ogłosił w środę rząd. Gabinet Sanny Marin zaprezentował wczoraj propozycję budżetu na 2021 r.

 

 

Aby zrealizować postanowienie neutralności Helsinki muszą uporać się m.in. ze spalaniem torfu używanego do produkcji energii. W jego wyniku powstaje około 10 proc. całkowitego udziału emisji dwutlenku węgla w kraju, mimo że obejmuje tylko 4 proc. miksu energetycznego.

Finlandia: Torf w odwrocie

Zdecydowano, że podatek od spalania torfu zostanie podwojony, a zużycie torfu do celów energetycznych powinno zostać zmniejszone o połowę do 2030 r. Rząd planuje podnieść podatek od energii uzyskanej ze spalania torfu o 2,70 euro za megawatogodzinę.

Ponadto wprowadzona zostanie minimalna cena energii, która ma przyspieszyć odejście od torfu. Przemysł Finlandii jest źródłem około 11 proc. emisji dwutlenku węgla w kraju. Obniżając przemysłowy podatek od energii elektrycznej do minimum UE, rząd ma nadzieję skierować produkcję energii w kierunku mniejszych emisji.

Poza tym podatek od gazu ziemnego, węgla i oleju opałowego również zostanie zwiększony, łącznie o 105 mln euro od początku przyszłego roku. Inne „zielone” środki obejmują dotowanie samochodów elektrycznych i transportu publicznego.

Alexander Stubb: Pora na strategiczną autonomię UE. Jakie propozycje ma były premier Finlandii?

Były premier Finlandii proponuje m.in., aby Francja zrezygnowała ze swojego miejsca w RB ONZ na rzecz UE.

Wydłużony obowiązek szkolny

Jednak to nie koniec zmian. Finowie od jesieni 2021 r. wprowadzą obowiązek pobierania nauki do 18. roku życia. Państwo pokryje koszty nauczania na szczeblu ponadpodstawowym, zapewnione zostaną też bezpłatne podręczniki dla uczniów na tym poziomie.

„Chcemy zapewnić trwałość państwa dobrobytu w perspektywie długoterminowej”, powiedziała premier Sanna Marin, liderka Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP), podsumowując zakończenie kilkudniowych negocjacji budżetowych.