Finlandia: Usterka w elektrowni jądrowej Olkiluoto bez konsekwencji

Fińska agencja do spraw bezpieczeństwa jądrowego (STUK) poinformował w czwartek (10 grudnia), że poziom promieniowania w jednym z dwóch bloków wzrósł po incydencie w elektrowni jądrowej Olkiluoto 2 w zachodniej Finlandii. [@tvo_fi]

Fińska agencja do spraw bezpieczeństwa jądrowego (STUK) poinformowała, że w elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodzie kraju wzrósł poziom promieniowania. Władze uspokajają, że nie doszło do wycieku radioaktywnych substancji, a sytuacja jest „pod kontrolą”.

 

 

STUK poinformował w czwartek (10 grudnia), że poziom promieniowania w jednym z dwóch bloków wzrósł po incydencie w elektrowni jądrowej Olkiluoto 2 w zachodniej Finlandii. Urząd podkreślił, że nie doszło do wycieku radioaktywności na zewnątrz, a sytuacja jest pod kontrolą.

Finlandia: Jód nie jest potrzebny

Władze stwierdziły, że podwyższone odczyty pochodziły z pomieszczenia, które regularnie pokazywało wyższe wartości podczas normalnej pracy, a żaden z pracowników przedsiębiorstwa energetycznego nie był narażony na promieniowanie ani nie odniósł obrażeń. Agencja STUK podkreśliła, że nie ma potrzeby zażywania tabletek jodu.

Operator instalacji, firma TVO podkreśliła, że uruchomiono automatyczne wyłączenie reaktora, czyli „próbę”, i że „nie ma szkód”. Dodała, że bada przyczynę skoku promieniowania, który mógł pochodzić z zanieczyszczonego materiału filtrującego docierającego do układu chłodzenia.

Czechy chcą rozbudowy elektrowni atomowej. Wykluczą firmy z Chin i Rosji?

Czechy uzasadniają potrzebę budowy nowych bloków jądrowych bezpieczeństwem energetycznym kraju.

Olkiluoto to prawie trzecia część miksu energetycznego

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) oświadczyła w, że została poinformowana o zdarzeniu i pozostaje w kontakcie z władzami fińskimi. Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) również otrzymała informację o zdarzeniu w reaktorze nr 2 elektrowni jądrowej Olkiluoto w Finlandii.

Elektrownia jądrowa Olkiluoto aktualnie składa się z dwóch bloków. Każdy z nich o mocy elektrycznej 880 MW. Trzeci o mocy 1600 MW czeka na pełne uruchomienie. Budowę czwartego anulowano.

Olkiluoto jest jedną z dwóch elektrowni jądrowych w Finlandii. Dotychczasowe dwa reaktory uruchomione na przełomie lat 70 i 80. wytwarzają ok. 16 proc. zużywanej w kraju energii elektrycznej. Łącznie z trzecim reaktorem będzie to już około 30 proc.

Finlandia: Niekończąca się historia trzeciego reaktora w Olkiluoto

Szacuje się, że budowa trzeciego bloku w elektrowni jądrowej w Olkiluoto pochłonęła nawet 13 mld euro – ponad czterokrotnie więcej niż pierwotnie zakładano.

Trzeci reaktor spóźniony o kilkanaście lat

Trzeci reaktor w elektrowni jądrowej w Olkiluoto w Finlandii jest najdłużej budowanym blokiem jądrowym w Europie. Inwestycja opóźniona o 11 lat ma być w pełni uruchomiona w 2022 r. Pokryje ona około 15 proc. zapotrzebowania Finlandii na energię elektryczną, ale koszty budowy przewyższą kilkukrotnie pierwotne szacunki.

Spółka energetyczna Teollisuuden Voima (TVO), operator elektrowni w Olkiluoto (OL3) ogłosiła w piątek (4 września), że regularna produkcja energii z trzeciego bloku elektrowni atomowej nie rozpocznie się zgodnie z planem w marcu 2021 r., ale rok później – w lutym 2022 r.

Kontrakt na budowę bloku energetycznego z reaktorem EPR w ramach inwestycji Olkiluoto 3, zawarto w 2003 r., budowę rozpoczęto w 2005 i planowano zakończyć w 2009 r. Obecnie plany dotyczące uruchomienia – przesunięcie rozpoczęcia eksploatacji na luty 2022 r. jest kolejnym w ostatnich latach – spowodowane są problemami w realizacji inwestycji. Opóźnienia wpływają także na kilkukrotny wzrost kosztów – według wstępnych szacunków nawet o 10 mld euro.