Energia atomowa: Wzrost promieniowania nad Skandynawią i Bałtykiem. Co mogło być jego przyczyną?

Czujniki promieniowania w Finlandii i Szwecji wykryły podwyższony poziom izotopów powstających z rozszczepienia jądrowego. Skąd mogło pochodzić promieniowanie?

Czujniki promieniowania w Finlandii i Szwecji wykryły podwyższony poziom izotopów powstających z rozszczepienia jądrowego. Skąd mogło pochodzić promieniowanie? / Zdjęcie via unsplash

Czujniki promieniowania w krajach nordyckich wykryły podwyższony poziom izotopów powstających z rozszczepienia jądrowego. Skąd mogło pochodzić promieniowanie?

 

 

Organizacja do spraw Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO) poinformowała o wykryciu podwyższonego poziomu radiacji przez czujniki znajdujące się w Szwecji. Źródło promieniowania pochodzi z obszaru Morza Bałtyckiego.

Wybory w Polsce i we Francji / Prezydent Islandii wygrywa wybory z 90% poparcia / Nowy premier Irlandii // Europa i świat w skrócie

Irlandia ma nowego premiera. Islandia nowego (starego) prezydenta. Angela Merkel mówi, że środki z Funduszu Odbudowy powinny być rozdzielane według stopnia, w jakim pandemia dotknęła dane państwo. Z kolei Rosja wspierała finansowo ataki afgańskich talibów na amerykańskich żołnierzy, twierdzi NYT.

Promieniowanie: Niepokój w Finlandii i Szwecji

W minionych kilku dniach odnotowano zwiększony poziom izotopów cezu, kobaltu, rutenu w atmosferze, informują kraje nordyckie, w tym m.in. fiński Urząd ds. Bezpieczeństwa Radiologicznego i Jądrowego (STUK).

Podobne odczyty zarejestrowała jedna ze stacji monitorujących w Sztokholmie, gdzie wykryto wysoki poziom poziom trzech izotopów promieniotwórczych – cezu-134, cezu-137 i rutenu-103. Ich pojawienie związane jest z rozszczepieniem jądra atomowego.

Jak poinformował w ubiegłym tygodniu za pośrednictwem mediów społecznościowych przewodniczący CTBTO Lassina Zerbo podwyższony poziom promieniowania wykryto w dniach 22-23 czerwca. Jak zaznaczył, poziom izotopów był podwyższony, ale ich stężenie nie było na tyle duże, aby mogło zagrażać ludzkiemu zdrowiu. Przewodniczący dołączył do wpisu mapę, na której zaznaczono obszar, z którego pochodzić mogło promieniowanie na 72 godziny przed jego wykryciem. Zaznaczono na niej niemal całe Morze Bałtyckie, południową część Szwecji oraz Finlandii, kraje bałtyckie oraz zachód Rosji.

„Izotopy pochodzą ze źródeł cywilnych. Jesteśmy w stanie określić region, z którego pochodzi źródło promieniowania, natomiast dokładne miejsce jest poza jurysdykcją CTBTO”, zaznaczył w kolejnym wpisie Lassina Zerbo.

Jak bardzo można obniżyć w UE emisje CO2 do 2030 r.? 65% jest możliwe?

Obecny unijny cel redukcji emisji CO2 do atmosfery do 2030 r. to 40 proc. W UE trwa już debata o tym, aby podnieść ten cel nawet do 55 proc. Ale czy możliwa jest redukcja o 65 proc?

Promieniowanie pochodzi z Rosji?

Natychmiast zaczęły się spekulacje na temat źródła wycieku, a oczy wszystkich zwróciły się na Wschód. Rosja posiada dwie elektrownie na północnym zachodzie kraju. Spółka Rosenergoatom odpowiedzialna za ich działanie wydała komunikat, w którym przekonuje, że dwie elektrownie atomowe w tej części Rosji, Leningradzka i Kolska (odpowiednio w Sankt Petersburgu i Murmańsku) działają bez zarzutu, a poziom promieniowania jest w normie.

W ocenie holenderskiego Instytutu Zdrowia i Środowiska Naturalnego, źródłem podwyższonego promieniowania mógł być wyciek paliwa spowodowany awarią w którejś z elektrowni atomowych zlokalizowanych na północy Rosji. Mają na to wskazywać modele matematyczne. Instytut odmówił jednak podania dokładnej lokalizacji.

Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu odbył w niedzielę (28 czerwca) konsultacje z szefami dyplomacji Finlandii, Litwy i Łotwy. Tematem rozmów było podwyższone promieniowanie, poinformowała estońska gazeta „Postimees”. Dziennik zacytował słowa ministra: „Chociaż poziom obecności wspomnianych izotopów nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia ludzkiego, to jednak w interesie naszego kraju i w interesie bezpieczeństwa międzynarodowego jest określenie dynamiki zjawiska, które bez wątpienia ma swe źródło w działalności człowieka”.