Chociaż z najnowszego raportu grupy badawczej Global Carbon Project wynika, że emisja dwutlenku węgla w Polsce jest najwyższa od ponad 20 lat, to polskie władze nie zamierzają rezygnować z węgla.
Przedstawiony na szczycie klimatycznym ONZ w Madrycie raport „Global Carbon Budget 2019” przedstawia całoroczne szacunki dotyczące emisji CO2 w tym roku.
Duda: Fundamentem polityki wobec górnictwa jest polska racja stanu
Prezydent Andrzej Duda powiedział w czasie uroczystości tegorocznej Barbórki, że to m.in. dzięki górnikom “nasza gospodarka narodowa odnotowała kolejny rok wzrostu, a Polacy z nadzieją spoglądają w przyszłość swoją i swoich bliskich”. Dziękował też w środę (4 grudnia) za “wkład w rozwój jednej z kluczowych, strategicznych gałęzi polskiej gospodarki” i zapewniał, że “fundamentem polityki naszego państwa wobec górnictwa oraz energetyki jest i pozostanie polska racja stanu i dobro wspólne Polaków”.
Jednak jeszcze rok wcześniej otwierając szczyt klimatyczny w Katowicach prezydent bardziej zdecydowanie opowiadał się za węglem. Andrzej Duda przekonywał bowiem, że energetyka oparta na węglu “nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu” i zapewniał, że “nie ma dzisiaj w Polsce strategii całkowitej rezygnacji z węgla”. Podkreślając, że węgiel jest strategicznym surowcem Polski. przekonywał, że starczy go jeszcze na 200 lat.
Natomiast dzień później podczas Barbórki w Brzeszczach padło jeszcze bardziej kategoryczne stwierdzenie. “Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo” – zapewnił prezydent.
Premier: Śląsk ma pozostać rdzeniem polskiego potencjału przemysłowego
Premier Mateusz Morawiecki powiedział natomiast w tym tygodniu, że Polska ma jedne z najniższych cen energii w Europie, m.in. dzięki górnictwu. Podczas uroczystej akademii barbórkowej w Katowicach oświadczył, że “Śląsk od lat był rdzeniem polskiego potencjału przemysłowego, i tak ma pozostać”. “Transformacja, która się teraz dokonuje, musi uwzględniać ten potencjał” – podkreślił szef rządu.
Zapewnił też, że “nasz kraj walczy w Brukseli o jak najlepsze warunki dla polskiego górnictwa”, a jego unowocześnienie “pozwoli zachować jego model wobec żądań Unii Europejskiej”. „Musimy połączyć nasze zdolności zarządzania górnictwem z nowoczesnymi trendami przyszłości. Jestem przekonany, że nie ma do tego lepszego miejsca niż Śląsk” – dodał Mateusz Morawiecki.
Sasin: Polska nie przyjmuje do wiadomości, że czas węgla minął
Tymczasem minister Jacek Sasin, szef nowego resortu aktywów państwowych zapewniał co prawda, że Polska nie odrzuca odnawialnych źródeł energii, ale podkreślił, że przez wiele lat nie zapewnią one bezpieczeństwa energetycznego. Dodał, że w związku z tym to węgiel pozostanie podstawą krajowej gospodarki.
“Polska nie przyjmuje do wiadomości, że czas węgla minął, że musimy w Europie całkowicie odejść od gospodarki węglowej” – oświadczył w środę (4 grudnia) podczas uroczystości barbórkowych w lubelskiej Bogdance. “Polska jest krajem, który dba o swoje bezpieczeństwo energetyczne, a ono jest dziś oparte o węgiel. Nie mamy w swoich zasobach innych realnych źródeł energii” – dodał minister zapowiadając, że właśnie węgiel będzie jeszcze wiele lat “gwarantował krajowi bezpieczeństwo energetyczne”.
Szef resortu aktywów państwowych: Przekonujemy Brukselę
„Polski węgiel i polskie górnictwo mają przyszłość. W tych trudnych dla węgla latach w związku z unijną polityką klimatyczną, nie musimy mówić, że polskie górnictwo jest w strefie schyłkowej. (…) Można myśleć z optymizmem o tym, że polskie górnictwo będzie nadal niezwykle ważną częścią polskiej gospodarki” – podkreślił minister Sasin. Uspokajał też, że Polska przekonuje w Brukseli o swoich racjach i wykazuje, że polska specyfika nie pozwala na popieranie polityki klimatycznej w takim kształcie, jaki proponują inne państwa członkowskie. “Pokazujemy, że ta polityka nie ma sensu, jeśli ma być realizowana tylko przez Unię Europejską” – dodał szef resortu aktywów państwowych.
Polska trzecia w UE i 18 na świecie
Z najnowszego raportu grupy badawczej Global Carbon Project wynika, że Polska znajduje się na 18. miejscu na świecie pod względem emisji dwutlenku węgla i trzecim państwem członkowskim UE w unijnym rankingu największych emitentów. Wyżej od nas są jednak np. Niemcy, które są według tego raportu na 6. miejscu, a w UE największym per saldo emitentem. Jednak w zeszłym roku odnotowały niemal 5-procentowy (4,9 proc.) spadek emisji, podczas gdy Polska zwiększyła je o ponad dwa procent (2,1 proc.). Raport Global Carbon Project z prognozami emisji na 2019 rok nie zawiera oddzielnego szacunku dla Polski, ale wg. jego autorów wszystko wskazuje na to, że emisje CO2 będą nadal rosły.
Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na których powołują się media, największy udział w całkowitej konsumpcji węgla kamiennego i brunatnego w UE, wynoszącej 630 milionów ton, mają właśnie Niemcy (35 proc.) i Polska (21 proc). UE jako całość ogranicza co prawda emisje, ale gdyby traktować jako jeden kraj, to znalazłaby się na trzecim miejsce największych emitentów – tuż za Chinami i USA.
Polska emituje tyle CO2 co w latach 90.
„Szacunki Global Carbon Budget wskazują, że polskie emisje CO2 w 2018 r. były najwyższe od ponad 20 lat. Ostatni raz były one wyższe przed drugą falą restrukturyzacji polskiego przemysłu ciężkiego pod koniec lat 90.” – zwrócił uwagę Aleksander Śniegocki, ekspert instytutu WiseEuropa cytowany przez Business Insider. W jego ocenie wynika to ze stałego wzrostu emisji w ostatnich pięciu latach ożywienia gospodarczego.
“Proste rezerwy obniżenia emisyjności, które pozwalały polskiej gospodarce rozwijać się bez wzrostu emisji gazów cieplarnianych, już się wyczerpały” – dodaje ekspert. Przewiduje on ponadto, że bez wzmocnienia działań prowadzących do ograniczenia emisji i odchodzenia od paliw kopalnych we wszystkich sektorach gospodarki nie uda się pogodzić dalszego wzrostu gospodarczego z ochroną klimatu.
Global Carbon Budget 2019
Raport „Global Carbon Budget 2019”, który przedstawiono na szczycie klimatycznym ONZ w Madrycie, to jest pierwszym dokumentem przedstawiającym całoroczne szacunki dot. emisji CO2 w 2019 r. Wynika z niego, że – mimo spadku zużycia węgla w USA i Europie – globalna emisja dwutlenku węgla nadal rośnie, choć wyraźnie wolniej. Autorzy raportu tłumaczą to wolniejszym wzrostem popytu w Chinach i Indiach, oraz ogólnie słabszym wzrostem gospodarczym.
Eksperci Global Carbon Budget przewidują jednak, że globalna emisja CO2 z paliw kopalnych w tym roku będzie prawdopodobnie o ponad cztery procent wyższa niż w roku 2015, gdy przyjęto porozumienie paryskie ws. zmian klimatu.