Dziś zaczyna się szczyt klimatyczny w Marrakeszu

Takahiro Fujita via Flickr.com

W Marrakeszu rozpoczął się dziś światowy szczyt poświęcony walce z negatywnymi skutkami zmian klimatu, tzw. COP22. Wezmą w nim udział przedstawiciele wszystkich państw na świecie.

Dziś (7 listopada) rozpoczął się szczyt klimatyczny w Marrakeszu, a wł. 22. Konferencja stron (COP22) Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (UNFCCC). Potrwa ona przez najbliższe dziesięć dni, do 18 listopada, na którym strony będą dyskutować o jego realizacji.

Porozumienie klimatyczne

W piątek 4 listopada weszło w życie światowe porozumienie klimatyczne, które zostało wynegocjowane w Paryżu 12 grudnia 2015 r. Głównym celem porozumienia jest ochrona ludzkości przed rosnącym zagrożeniem zmiany klimatu ograniczając wartości ocieplenia globalnego poniżej 2 st. C.

>> Czytaj więcej o porozumieniu klimatycznym

Umowa była negocjowana cztery lata zanim doszło do jej podpisania, a fakt, że weszła w życie niecały rok po jej podpisaniu uznaje się za duży sukces. Jak stwierdziła szefowa UNFCCC Patricia Espinosa ,,Ludzkość będzie postrzegać dzień 4 listopada 2016 r jako zatrzaśnięcie drzwi na nieuniknioną i zbliżająca się katastrofę klimatyczną i z determinacją zwrócenie się ku zrównoważonej przyszłości”.

Espinosa podkreśliła również, że porozumienie jest punktem zwrotnym dla ludzkości łącząc wolę polityczną, ekonomiczną i społeczną. Powiedziała też, że zdecydowane działania państw są niewątpliwie sygnałem dla potrzeby szybkich zmian klimatycznych.

Co dalej?

Obserwatorzy nie spodziewają się, by szczyt klimatyczny w Marrakeszu przyniósł  istotne zmiany w polityce klimatycznej. Spotkanie skupia się bowiem na implementacji przyjętych w Paryżu rozwiązań przez poszczególne państwa w konkretnych sektorach. Głównie poruszanym problemem jest m.in. wykorzystywanie lasów w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Odbywa się również dyskusja dotycząca włączenia lasów do rozliczeń emisyjnych, która niesie za sobą różne opinie.

Oprócz szczytu w Marrakeszu w najbliższej przyszłości zostały zaplanowane również inne, mniejsze spotkania, na których państwa będą dyskutować odnośnie przyszłości polityki klimatycznej. Spotkania będą inicjowane nie tylko przez gospodarza, Maroko, ale też przez organizacje pozarządowe.

Kluczowym elementem, który może wpłynąć na bieg porozumienia klimatycznego są wybory w Stanach Zjednoczonych. Donald Trump nie ukrywa chęci wystąpienia z tego porozumienia, które uważa za ,,oszustwo”.

Jednak Stany już ratyfikowały umowę 4 września br. Sprawiło to, że nie będą one mogły jej opuścić przez najbliższe cztery lata, a sam proces odejścia od porozumienia trwałby 12 miesięcy.