Dziś rozpoczyna się szczyt klimatyczny w Katowicach

Logo konferencji COP 24 w Katowicach, źródło KPRP

Logo konferencji COP 24 w Katowicach, źródło KPRP

Dziś w Katowicach rozpoczyna się  24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), w której ma uczestniczyć prawie 30 tys. delegatów z całego świata. Swój udział w tym spotkaniu potwierdziło kilkadziesiąt głów państw i szefów rządów.

 

Jak informuje Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy do Katowic przyjedzie m.in. 29 prezydentów i monarchów oraz siedmiu ministrów spraw zagranicznych i 82 ministrów środowiska. Obecni będą także sekretarz generalny ONZ António Guterres i przewodnicząca Zgromadzenia ONZ María Fernanda Espinosa.

Gospodarze szczytu klimatycznego robią wszystko wbrew zaleceniom ekspertów

Wygaszanie elektrowni węglowych, rozwój OZE, ochrona lasów i redukcja emisji CO2 to cele szczytu klimatycznego w Katowicach – wyliczali światowi politycy na poprzedzającym je spotkaniu. Ale my mamy problem: OZE stoi w miejscu, w Ostrołęce zaczyna się budowa bloku węglowego, …

Z udziału w szcycie klimatycznym zrezygnowali jednak najważniejsi światowi przywódcy – nie będzie bowiem np. prezydenta USA Donalda Trumpa, Rosji Władimira Putina, Francji Emmanuela Macrona ani kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W ostatniej chwili swój przyjazd odwołał też  premier Francji Édouard Philippe, a zastąpić ma go minister ds. transformacji ekologicznej i solidarnościowej François de Rugy, który będzie przewodniczył francuskiej delegacji. Powodem tej decyzji były rozruchy związane z gwałtownymi protestami „żółtych kamizelek” (w całym kraju protestowały tysiące Francuzów demonstrując swoje niezadowolenie z podwyżki cen paliw).

W trakcie COP24 ma zostać przyjęty pakiet wdrażający Porozumienie Paryskie, czyli pierwszą w historii międzynarodową umowę zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Porozumienie weszło w życie 4 listopada 2016 roku po tym, jak dokument ratyfikowało 55 państw odpowiedzialnych za 55 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych, a ma obowiązywać od 2020 roku. Pakiet wdrażający ma umożliwić realizację tego porozumienia, w praktyce wyznaczając tym samym kierunek światowej polityki klimatyczno-energetycznej na kolejne lata.

PE domaga się ambitniejszych zobowiązań klimatycznych

Europosłowie chcą, aby UE zwiększyła swoje zobowiązania dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi. W przyjętej przed zbliżającą się konferencją COP24 w Katowicach rezolucji domagają się nie tylko, aby jeszcze bardziej zredukować emisję gazów cieplarnianych, ale także dążyć do jeszcze większego ograniczenia …

Szczyt Liderów  „Just transition”

Szczyt Klimatyczny rozpocznie się od Szczytu Liderów, który otworzy prezydent Duda inaugurując jednocześnie obrady całego Szczytu. W jej trakcie podpisana zostanie deklaracja poświęcona zapewnieniu sprawiedliwego i solidarnego przekształcenia modelu gospodarczego, które pozwoli ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa ekonomicznego państw, rozwoju gospodarczego i wartościowych miejsc pracy – zapowiedział w przeddzień spotkania szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski. “Polska jest dziś przykładem kraju, który taką politykę prowadzi” – podkreślił.

Polska gra o klimat. Czy uda się dopiąć "reguły katowickie"?

Na COP24 w Katowicach Polska zdecydowała się nadać mocny priorytet przyjęciu dokumentu implementacyjnego do Porozumienia paryskiego. Wygląda na to, że kwestię poziomu ambicji zostaną nieco na drugim planie. Dojście do kompromisu i przyjęcie „reguł katowickich” nie będzie jednak prostym zadaniem.
 

Rulebook …

Prezydencki minister zapowiedział także, że głównymi tematami inauguracyjnego wystąpienia Andrzeja Dudy będą m.in.: promowanie wartości solidarności międzypaństwowej, przedstawienie polskich osiągnięć w polityce klimatycznej i nakreślenie polskich priorytetów na tegorocznej konferencji COP 24.

Polskie deklaracje

Polska planuje także przedłożyć dwie inne – poza tą zawartą w wystąpieniu otwierającym szczyt – deklaracje, stanowiące istotny wkład w globalną politykę ochrony klimatu – informuje Kancelaria Prezydenta. Pierwsza z nich to: “Partnerstwo na rzecz działań w kierunku rozwoju elektromobilności i zeroemisyjnego transportu pt. `Driving Change Together Partnership`, poświęcona zmianie technologicznej i organizacyjnej prowadzącej do transportu zeroemisyjnego (emisja dwutlenku węgla z transportu stanowi niemal 15 proc. globalnej emisji CO2).

Druga, to – jak czytamy na stronie internetowej KPRP – “Śląska Deklaracja Ministerialna `Lasy dla klimatu` dotycząca zachowania i zwiększania zasobów węgla w pochłaniaczach i rezerwuarach gazów cieplarnianych do roku 2050 oraz wskazująca na kluczową rolę pochłaniaczy w osiągnięciu celu wyznaczonego przez Porozumienie paryskie”.

Spotkania bilateralne prezydenta

Kancelaria prezydenta zwraca też uwagę, że Szczyt Liderów stwarza okazję do spotkań bilateralnych z prezydentami i premierami państw przybyłych do Katowic. Szef prezydenckiego gabinetu poinformował, że Andrzej Duda zaplanował kilkanaście spotkań bilateralnych, których tematem będzie polityka klimatyczna, problemy globalne oraz kwestie dwustronne.

Polski prezydent spotka się m.in. z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem, z prezydentami: Słowenii Borutem Pahorem; Szwajcarii Alainem Bersetem; Nigerii Muhammadu Buharim; Macedonii Gjorgem Ivanovem; Nepalu Bidhya Devi Bhandari, a także z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem, Fidżi Josaią Voreqe Bainimaramą i z księciem Luksemburga  Henrykiem. Andrzej Duda spotka się ponadto z byłym gubernatorem Kalifornii Arnoldem Schwarzeneggerem oraz z prezesem Solar Impulse Foundation Bertrandem Piccardem.

W poniedziałek (trzeci grudnia) wieczorem w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się ponadto uroczysty koncert związany z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i inauguracją Szczytu COP24.

Polska będzie gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ już po raz trzeci. Poprzednio takie konferencje odbyły się w Poznaniu (2008 r.) i w Warszawie (2013 r.).

Conference of Youth

Rozpoczynający się w poniedziałek dwutygodniowy COP24 poprzedziła inna konferencja – Conference of Youth (COY). W czasie tego trzydniowego spotkania młodych do działania na rzecz klimatu zachęcała ich María Fernanda Espinosa. “Trzeba działać szybko i zdecydowanie, by zapewnić nam przetrwanie na naszej planecie” – podkreśliła przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Przyznała przy tym, że niezbędna jest do tego wola polityczna, zaangażowanie i działanie. Zastrzegła jednak, że odpowiedzialność za ratowanie Ziemi  ponoszą nie tylko władze państw i ich rządy czy władze lokalnych, ale całe społeczeństwa, sektor prywatny, a także właśnie młodzież.

Według Maríí Fernandy Espinosy fakt, że szczyt klimatyczny odbywa się w Polsce już po raz trzeci nie jest przypadkiem. “To dowód zaangażowania tego kraju w działania na rzecz klimatu, a przykładem niezwykłego wysiłku tego państwa, by walczyć przeciwko zmianom klimatu, są Katowice” – oceniła przewodnicząca Zgromadzenia ONZ.

W COY wzięło udział 500 młodych ludzi z całego świata, a gospodarzem był Uniwersytet Śląski w Katowicach. W czasie sesji merytorycznych, paneli dyskusyjnych i warsztatów młodzi ludzie wymieniali doświadczenia, nawiązywali kontakty, tworzyli kreatywne rozwiązania oraz zdobywali innowacyjną wiedzę z dziedziny ochrony klimatu. Młodzież przekazała ponadto swoje rekomendacje na szczyt COP24.

Eksperci ostrzegają: Jesteśmy o krok od katastrofy klimatycznej

Opublikowany właśnie raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) stwierdza, że jeśli ludzkość nie zahamuje ocieplania się klimatu, grożą nam nieodwracalne konsekwencje. Można im jeszcze zapobiec, ale tylko poprzez natychmiastowe działanie.
 
Najnowszy raport przygotowany przez naukowców z niemal całego …