Dania zgodziła się na budowę Nord Stream 2

Budowa Nord Stream 2 na wodach Niemiec, źródło nord-stream2

Budowa Nord Stream 2 na wodach Niemiec, źródło nord-stream2

Duńska Agencja Energetyki wydała zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w duńskich wodach. Sporny rurociąg ma przebiegać przez wody Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec, ale od dłuższego czasu tylko Kopenhaga blokowała plany rosyjskiego Gazpromu.

 

W oświadczeniu opublikowanym w środę (30 października) na stronie internetowej duńska agencja napisała, że udzieliła zezwolenia na budowę 147-kilometrowego odcinka rurociągu na południowy wschód od wyspy Bornholm.

Gazprom zapewnia, że rurociąg będzie gotowy zgodnie z harmonogramem jeszcze w tym roku. W jego budowę zaangażowane są niemieckie koncerny Wintershall i Uniper oraz holendersko-brytyjski Shell, francuski Engie (dawniej GDF Suez) i austriacki OMV.

Baltic Pipe: Norweski gaz popłynie do Polski

Polska zyska kolejne źródło dostaw gazu. To efekt zgody duńskiego ministra klimatu i energii na budowę morskiego odcinka gazociągu Baltic Pipe.

 

 

Duńska zgoda ma przyczynić się do zdywersyfikowania dostaw gazu przez Polskę. W ciągu kilku najbliższych lat (od 2022 r.) do …

Miller: W pięć tygodni “duński” odcinek będzie gotowy

Rzecznik należącej do Gazpromu spółki Nord Stream 2, która buduje gazociąg o tej samej nazwie, przekazał, że operator otrzymał już informację o pozytywnej decyzji duńskiej agencji i wyraził swoje zadowolenie. Operator Nord Stream 2 zapowiedział w środę, że rozpocznie układanie rur w duńskich wodach „w najbliższych tygodniach”.

Według agencji Interfax szef Gazpromu Aleksiej Miller ocenił natomiast, że budowa tego – ostatniego już – odcinka zajmie około pięciu tygodni. Na początku miesiąca podobnie szacował czas niezbędny do zakończenia całej inwestycji szef rady dyrektorów Gazpromu Wiktor Zubkow. “Potrzebujemy czterech, pięciu tygodni na zakończenie wszystkiego, tak więc mamy jeszcze listopad i grudzień. To są dwa miesiące, osiem tygodni. Jeszcze się mieścimy (w  terminie, który został ustalony na koniec tego roku)” – powiedział Zubkow podczas Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego w Moskwie. Zapewnił przy tym, że „gazociąg będzie dobudowany w każdym wypadku”.

Jakóbik: Decyzja Danii tylko kwestią czasu

“To była kwestia czasu, że Dania wyda decyzję w tej sprawie” – uważa tymczasem redaktor naczelny branżowego portalu Biznes Alert Wojciech Jakóbik, którego cytują media. Jego zdaniem dotychczas trwały spekulacje, czy decyzja wstrzymywana była politycznie, które przecięła wczorajsza decyzja Duńczyków. “Niezależna duńska agencja podjęła decyzję i miała do niej pełne prawo” – ocenił Jakóbik.

Według niego projekt Nord Stream 2 będzie realizowany zgodnie z terminarzem. “Duński odcinek rurociągu miałby powstawać przez półtora miesiąca, więc około dwa tygodnie przed nowym rokiem budowa powinna się zakończyć” – zwrócił uwagę naczelny redaktor Biznes Alert.

Dania była do tej pory jedynym krajem, który nie godził się na ułożenie rurociągu w swoich wodach. Brakowało bowiem oficjalnego potwierdzenia duńskich władz, że realizacja tej inwestycji na odcinku prowadzącym przez morską wyłączną strefę ekonomiczną Danii będzie bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Spółka Nord Stream 2 znów pozwała UE ws. dyrektywy gazowej

Spółka układająca drugą nitkę Gazociągu Północnego wniosła przeciw Unii Europejskiej pozew do trybunału arbitrażowego. Chodzi o rewizję Dyrektywy Gazowej, która m.in. nakazuje, aby podmorskie części gazociągów na terytorium UE podlegały przepisom restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego. Gazprom, który jest właścicielem spółki …

Trzy warianty trasy

Spółka Nord Stream 2 złożyła duńskiemu regulatorowi trzy propozycje trasy gazociągu. Jednak  w czerwcu odwołała jedną z nich – złożoną w 2017 r. – a zakładającą ułożenie odcinka Nord Stream 2 w wodach terytorialnych Danii na południe od Bornholmu (tą samą trasą, którą już biegnie Nord Stream). Druga – złożona w 2018 r. – zakładała alternatywną trasę, na północny zachód od Bornholmu w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii.

W tym roku Dania zaproponowała jeszcze jeden wariant, trasą na południowy wschód od Bornholmu, również w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Operator gazociągu złożył ten wniosek w kwietniu wymieniając dwie alternatywne trasy: o długości 147 km i 164 km.

Duńska Agencja Energetyki oceniła, że trasa na południowy wschód jest lepsza od tej na północny zachód, ze względu na żeglugę i obszary objęte programem Natura 2000. W oświadczeniu podkreśliła, że wybrała krótszą z przedstawionych do wyboru tras, ponieważ zarówno ze względu na środowisko, jak i ze względów bezpieczeństwa wiąże się ona z „najmniejszym ryzykiem i oddziaływaniem”.

Nord Stream 2

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej  o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Prowadzi po dnie Bałtyku z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Zakładano, że gazociąg będzie gotowy do końca tego roku, a po jego uruchomieniu Rosja znacznie ograniczy przesyłanie gazu tranzytem przez terytorium Ukrainy. Opór Danii stawiał jednak dotychczas ten terminarz pod znakiem zapytania.

Przeciwne budowie Nord Stream 2 są m.in. Polska, państwa bałtyckie, Ukraina i USA.