Dania: Telewizyjna zrzutka na milion drzew

Zdjęcie via unsplash.com

Zorganizowana w duńskiej telewizji aukcja charytatywna przyniosła 2,4 mln euro. Środki te zostaną wydane na posadzenie ok. 1 miliona drzew. „Zależało nam na udowodnieniu, że w prosty sposób można zrobić „coś” dla klimatu” – przekonują organizatorzy.

 

 

Istnieją różne formy aktywności ekologicznej. Można maszerować domagając się od polityków działania na rzecz środowiska. Można okazywać obywatelskie nieposłuszeństwo blokując rozładunek transportu węgla ze statku. Można także zasiąść przed telewizorem, by uczestniczyć w zbiórce pieniędzy z przeznaczeniem na zasadzenie setek tysięcy drzew. Ostatnia z wymienionych inicjatyw miała miejsce w sobotni wieczór w Danii. Podczas 2,5 godziny zebrano niemal 2,5 mln euro, dzięki czemu posadzonych zostanie prawie milion drzew.

Nawet milion gatunków zagrożonych wyginięciem

Rekordowa liczba gatunków zwierząt i roślin jest obecnie zagrożona całkowitym zniknięciem z powierzchni Ziemi. Powodem jest zanieczyszczenie środowiska. Takie wnioski płyną z największą przeprowadzonego dotąd w historii badania dotyczącego bioróżnorodności na naszej planecie.
 

Opublikowany w Paryżu wstępny …

Telewizja ekologiczna

To prawdopodobnie pierwsza tego typu inicjatywa na świecie i – biorąc pod uwagę sukces organizatorów – chyba nie ostatnia. Inicjatorzy postawili przed sobą cel zebrania środków na posadzenie 1 miliona drzew. Każde nowe drzewo zostało wycenione na 20 koron (11,63 zł). Podczas zbiórki udało się zgromadzić kwotę pozwalającą na posadzenie 921 233 drzew. Początkowo zakładano zebranie 20 milionów koron (tj. 2,7 mln euro).

Z danych kwietniowego Eurobarometru wynika, że 83 proc. Duńczyków uważa zmiany klimatyczne za „bardzo poważny problem”. Dlatego nie dziwi sukces sobotniej inicjatywy. Organizatorzy przekonywali w mediach, że poza oczywistym celem zebrania funduszy, zależało im na udowodnieniu, że „za pomocą prostego gestu, można walczyć z kryzysem klimatycznym” – przekonywała Kim Nielsen, dyrektor fundacji Growing Trees.

Niemcy wprowadzą zakaz glifosatu

Niemiecki rząd poinformował wczoraj, że w związku z troską o bioróżnorodność zakaże używania glifosatu. Zakaz wejdzie w życie z początkiem 2024 r. Substancja budzi kontrowersje w UE, ze względu na wyniki niektórych badań wskazujących jej szkodliwość dla ludzi, rośliny, zwierzęta …

Polska: duża lesistość, ale nie jesteśmy liderem

Eksperci od dawna przekonują, że zalesienie jest jednym z pozytywnych czynników, który powinien przyczynić się do zmniejszenia stężenia CO2 w atmosferze i chociaż „milion drzew to niewiele z punktu widzenia całego świata, to chodzi o uświadomienie ludziom, czego można dokonać dzięki współpracy na rzecz klimatu” – powiedziała cytowana przez światowe agencje prasowe Nielsen.

Lasy stanowią 14 proc. powierzchni Danii a liczba ta stale rośnie. Dla porównania zalesienie w Polsce wynosi – jak informują Lasy Państwowe – ponad 9,2 mld ha, co odpowiada powierzchni 29,6 proc. W Polsce lesistość zwiększa się: od 21 proc. w 1945 r. do obecnych niemal 30 proc.

Jednak Polska wcale nie jest europejskim liderem. I chociaż to statystka nieobiektywna ze względu na geografię czy wielkość danego państwa to w liczbach bezwzględnych owe niemal 30 proc. daje Polsce 19 miejsce wśród analizowanych 28 państw Starego Kontynentu. Liderem z wynikiem ponad 60 proc. jest Finlandia (66 proc.), tuż przed sąsiednią Szwecją (62 proc.) oraz Słowacją (61 proc.). Na drugim biegunie plasuje się Islandia z wynikiem niewiele ponad 1 proc.

Od dziś Unia Europejska żyje na ekologiczny kredyt

Europa zbyt szybko zużywa zasoby naturalne. Zdaniem autorów raportu „European Union Overshoot Day”, od dziś wszyscy obywatele UE żyją na ekologiczny kredyt. Oznacza to, że UE wyczerpała zasoby, które planeta może zaoferować w ciągu roku.
 

Według Światowego Funduszu na rzecz Przyrody …