Czeski rząd popiera budowę Nord Stream 2

Rene Nediela - czeski wiceminister handlu i przemysłu

Planowany gazociąg Nord Stream 2 może pomóc w szerszym wykorzystaniu czeskiej sieci gazowej – oświadczył w poniedziałek odpowiedzialny za surowce i energetykę czeski wiceminister przemysłu i handlu Rene Nediela.

 

„Opinia ministerstwa o Nord Stream 2 jest jednoznaczna. Kończą się lub będą się kończyć długoterminowe kontrakty, a my jesteśmy odpowiedzialni za to, by infrastruktura gazowa była wykorzystywana najbardziej efektywnie” – powiedział Rene Nediela na konferencji poświęconej energetyce w Pradze.

Zdaniem czeskiego wiceministra nowa nitka Nord Streamu pomoże w utrzymaniu obecnych rozmiarów przesyłu gazu przez Czechy. „Z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia projekt ten z pewnością popieramy dlatego, aby zachowany został potencjał tranzytowy Republiki Czeskiej i byśmy nie mieli najdroższej dystrybucji w Europie. Oczywiście mamy na uwadze tranzyt przez Ukrainę i nie bylibyśmy zadowoleni, gdyby przyjęto, że miałoby to oznaczać, że przez Ukrainę nie będzie żadnego tranzytu” – zaznaczył Nediela.

Przemysł stalowy kształtuje rynek węgla UE na swoją korzyść

Zezwalając przemysłowi stalowemu na spalanie gazów wielkopiecowych do 2026 r., Komisja Europejska wycofała się ze swojego wcześniejszego stanowiska. Raport EURACTIV we Francji.
 

W swoim ostatnim wniosku w sprawie alokacji uprawnień do emisji CO2 po 2020 r. Bruksela zaproponowała przyznanie …

Operatorem czeskiej sieci gazowniczej jest spółka Net4Gas. W ubiegłym roku przesłała ona łącznie 42,5 mld m3 gazu czyli o 3,2 proc. mniej niż rok wcześniej, z czego 8,5 mld stanowił gaz dla odbiorców czeskich, a resztę tranzyt międzynarodowy.

Nord Stream 2 ma biec po dnie Bałtyku i dostarczać gaz z Rosji do Niemiec z pominięciem takich państw tranzytowych jak Ukraina czy Polska. Inwestycja ta ma zostać ukończona pod koniec przyszłego roku. Przywódcy Niemiec i Rosji przekonują, że projekt jest czysto biznesowy, a nie polityczny.

Prąd drożeje w całej Europie

W ubiegłym miesiącu energia elektryczna na polskim rynku kosztowała aż o 41% więcej niż rok wcześniej. Tym samym odnotowaliśmy jeden z… najmniejszych wzrostów cen prądu w Europie. Jak to możliwe?
 

W październiku 2018 roku prąd na Towarowej Giełdzie Energii kosztował już …

Polska jest przeciwna budowie gazociągu Nord Stream 2 i traktuje ten projekt jako przedsięwzięcie polityczne. Warszawa domaga się, aby projekt gazociągu był w pełni zgodny z prawem UE.

„Mamy wsparcie z wielu krajów, nie tylko tych przekonanych przez nasze argumenty, ale także tych dostrzegających szkodliwe skutki projektu dla solidarności europejskiej” – powiedział niedawno polski wiceminister energetyki Michał Kurtyka.

Ponad 500 tys. przedwczesnych zgonów rocznie w Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza

Europejska Agencja Środowiska (EEA) ostrzegła w swoim raporcie, że ponad 0,5 mln osób umiera co roku przedwcześnie w wyniku chorób wywołanych nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Dzieje się tak pomimo tego, że jakość powietrza w części UE sukcesywnie się poprawia. Jednak EEA …