Czechy: Duża firma energetyczna zamknięta z powodu rosnących cen gazu

energia elektryczna, prąd

Premier Czech Andrej Babiš wezwał wszystkich dostawców energii do dołożenia wszelkich starań, aby kryzys energetyczny nie uderzył w obywateli. / Fot. Thanasis Papazacharias, Pixabay [papazachariasa]

Bohemia Energy, jeden z największych dostawców energii w Czechach, niespodziewanie ogłosił natychmiastowe zamknięcie z powodu rosnących cen gazu ziemnego i energii elektrycznej. Firma dostarcza energię do około 900 tys. klientów.

 

„Do tego drastycznego kroku zmusiły nas ciągle gwałtownie rosnące ceny gazu i energii na rynku hurtowym, obecnie trzykrotnie wyższe niż w ubiegłym roku”, oznajmiło przedsiębiorstwo w wydanym wczoraj oświadczeniu.

To bezprecedensowa sytuacja na czeskim rynku energetycznym. Poszkodowanym w wyniku upadku firmy gospodarstwom przez najbliższe pół roku pomagać będą tak zwani „dostawcy ostatniej szansy”. Na liście takich dostawców znajdują się największe firmy energetyczne w Czechach, w tym państwowy dostawca ČEZ.

„Najważniejsze jest to, że ludzie nie muszą się martwić”, podkreślił na konferencji prasowej premier Czech Andrej Babiš.

Szef rządu wezwał wszystkich dostawców energii do dołożenia wszelkich starań, aby kryzys energetyczny nie uderzył w obywateli. Ponadto zwrócił się do czeskiego Urzędu Regulacji Energetyki o rozważenie czasowego obniżenia cen energii dla byłych klientów Bohemia Energy, tak, aby zapobiec wykorzystywaniu przez nowych dostawców trudnej sytuacji konsumentów.

Babiš zamierza także zaproponować radykalną obniżkę podatku od energii z obecnych 21 proc. do 0 proc. Sceptyczna wobec takich praktyk jest jednak Komisja Europejska, która zaleca w tej kwestii rozsądek i umiarkowanie.