Pierwsze porozumienie COP26: Światowi liderzy obiecują powstrzymanie wylesiania

COP26, Glasgow, wylesianie, deforestacja, lasy, Boris Johnson, Wielka Brytania, kryzys klimatyczny

Deklaracja zawarta podczas COP26 zawiera postulaty odwrócenia procesu wycinania lasów i degradacji gleby do 2030 r. / fot. via unsplash [Kenrick Baksh]

Liderzy ponad 100 państw, na terenie których znajduje się 85 proc. światowych lasów, zobowiążą się we wtorek (2 listopada) do powstrzymania i odwrócenia procesu wylesiania do 2030 r. w ramach konferencji COP26 w Glasgow. To pierwsze porozumienie szczytu.

 

 

Deklaracja zawiera postulaty odwrócenia procesu wycinania lasów i degradacji gleby do 2030 r. Na cel ten zostanie przeznaczone prawie 14 mld funtów (19,2 mld dolarów), z czego 8,75 mld pochodzić będzie od 12 wysoko rozwiniętych krajów (m.in. Wielkiej Brytanii), a 5,3 mld – od 30 firm z sektora prywatnego.

Wśród sygnatariuszy znalazły się m.in. Kanada, Rosja, Brazylia, Kolumbia, Indonezja i Demokratyczna Republika Konga. Deklaracja przywódców z Glasgow obejmie lasy o łącznej powierzchni ponad 13 mln mil kwadratowych, zgodnie z oświadczeniem biura premiera Wielkiej Brytanii.

Ponadto Zjednoczone Królestwo przekaże również 200 mln funtów, wraz z 11 innymi darczyńcami, w ramach nowego funduszu o wartości 1,1 mld funtów (1,5 mld dolarów) na ochronę dorzecza Konga.

„Będziemy mieli szansę zakończyć długą historię ludzkości jako zdobywców natury, a zamiast tego stać się jej opiekunami”, powiedział Boris Johnson, nazywając porozumienie „bezprecedensowym”.

COP26: Co trzeba wiedzieć o szczycie klimatycznym ONZ?

Czym tak naprawdę jest COP 26 i czy to wydarzenie okaże się kluczowe dla przeciwdziałania zmianom klimatu?

Lasy płucami Ziemi

Według organizacji non-profit World Resources Institute lasy pochłaniają około 30 proc. emisji dwutlenku węgla zapobiegając ocieplaniu klimatu. Jednak w samym 2020 r. świat stracił 258 tys. kilometrów kwadratowych lasów, zgodnie z danymi WRI Global Forest Watch, co stanowi obszar większy od Wielkiej Brytanii.

Rządy reprezentujące 75 proc. światowego handlu kluczowymi towarami, które mogą zagrażać lasom – tj. olej palmowy, kakao i soja – również podpiszą nowe oświadczenie ws. lasów, rolnictwa i handlu towarami (FACT).

28 liderów zobowiąże się do podjęcia działań na rzecz zrównoważonego handlu, wsparcia rolnictwa i poprawy przejrzystości łańcuchów dostaw. Obecnie prawie jedna czwarta (23 proc.) światowych emisji pochodzi z działalności związanej z użytkowaniem gruntów, takiej jak pozyskiwanie drewna, wylesianie i rolnictwo.

Porozumienie znacznie rozszerza podobne zobowiązanie podjęte przez 40 krajów w ramach Deklaracji Nowojorskiej ws. Lasów z 2014 r. Obiecano wówczas zmniejszenie o połowę wylesiania lasów tropikalnych i odtworzenie 150 mln hektarów lasów do 2020 r., ale jak wskazują eksperci, umowa nie zmniejszyła tempa deforestacji.