COP24: Rozpoczęła się ministerialna część Szczytu Klimatycznego

Michał Kurtyka podczas wystąpienia na COP24 w Katowicach, źródło: Flickr/UNclimatechange

Michał Kurtyka podczas wystąpienia na COP24 w Katowicach, źródło: Flickr/UNclimatechange

Im bliżej końca 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), tym więcej pojawia się w Katowicach polityków ze świata. Dziś (11 grudnia) rusza tzw. ministerialna część obrad. W stolicy Śląska pojawili się szefowie resortów odpowiedzialnych w różnych krajach za sprawy środowiska. Zapowiedziało się 91 ministrów ze świata.

 

Przedstawiciele państw zrzeszonych w ONZ zjechali do Katowic, aby ustalić sposoby wdrażania wynegocjowanego podczas konferencji COP21 w Paryżu w 2015 r. porozumienia klimatycznego. Dotąd nie udało się jednak osiągnąć w tej sprawie porozumienia.

Spory o finansowanie ochrony klimatu

Choć od 2015 r. państwa, które zdecydowały się pozostać stronami Porozumienia Paryskiego sukcesywnie zbliżają swoje stanowisko ws. wdrażania paktu, to jednak wciąż pozostaje sporo rozbieżności. Najważniejsza z nich dotyczy tego, w jaki sposób rozłożyć odpowiedzialność za politykę klimatyczną na poszczególne państwa. Czy powinna być to odpowiedzialność określana takimi samymi regułami dla wszystkich, czy też państwa biedniejsze należy potraktować ulgowo. To istotne m.in. dla Polski, która obawia się, że gwałtowna rezygnacja z energetyki węglowe może mocno uderzyć w gospodarkę.

Drugi z istotnych sporów dotyczy tego w jakim stopniu bogatsze państwa powinny inwestować w pro-środowiskowe projekty w państwach biedniejszych i jak tę część odpowiedzialność rozłożyć między największych emitentów CO2 na świecie. Pojawienie się w na szczycie w Katowicach ministrów ma nadać negocjacjom bardziej polityczny wymiar i przyspieszyć osiągnięcie końcowego efektu. Przyjazd zapowiedzieli ministrowie z 91 krajów. Pozostałe państwa mają reprezentować ich zastępcy.

Na to, że uda się osiągnąć porozumienie liczy prezydent COP24, a jednocześnie polski wiceminister środowiska Michał Kurtyka. „Sukces konferencji w Katowicach jest w rękach negocjujących stron. Oczywiście spoczywa na naszych barkach odpowiedzialność, by wspierać strony w usuwaniu trudności. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by wspomóc je tam, gdzie tego potrzebują. To będzie nasza wspólna porażka, jeśli nie zdołamy tego przeprowadzić” – mówił Kurtyka.

Pochwalił decyzję dyrektor generalnej Banku Światowego Kristaliny Georgijewej, która ogłosiła, że w ciągu najbliższych 5 lat kierowana przez nią instytucja podwoi finansowanie działań na rzecz klimatu do sumy 200 mld dolarów. „To bardzo istotny wkład do tej konferencji, podczas której wiele dyskutujemy na temat problemów finansowych” – powiedział Kurtyka.

COP24: Kolejne 23 polskie miasta przyłączają się do walki o klimat

23 polskie miasta m.in. z Górnego i Dolnego Śląska, Mazowsza, Warmii oraz Wielkopolski podpisały „Deklaracją Katowicką”. Zobowiązały się w niej do przystąpienia do platformy NAZCA, która wspiera władze lokalne i miejskie w walce o ochronę klimatu. W działalność tej platformy …

Branża odzieżowa chce wesprzeć klimat

Podczas szczytu w Katowicach rozmawiają nie tylko politycy, samorządowcy, naukowcy czy działacze społeczni, ale także biznes. W poniedziałek (10 grudnia) przedstawiciele 43 działających globalnie firm z branży tekstylnej (m.in. Adidas, Burberry, Guess, H&M, Hugo Boss czy posiadający m.in. markę odzieżową Zara koncern Inditex) podpisało zobowiązanie do działań na rzecz ochrony klimatu i realizowania idei tzw. zrównoważonej mody.

Porozumienie Fashion Industry Charter for Climate Action ma być kolejnym elementem działań wspierających wdrażanie założeń porozumienia zawartego na konferencji COP21 w Paryżu w 2015 r. Przemysł tekstylny i odzieżowy, który generuje więcej emisji CO2 do atmosfery niż branża lotnicza i transport morski razem wzięte, ma do 2050 r. stać się zeroemisyjny w ujęciu netto, czyli pochłaniać tyle samo dwutlenku węgla ile emitować. W tym celu fabryki odzieżowe mają m.in. przechodzić całkowicie na zasilanie z odnawialnych źródeł energii. Inne zobowiązania dotyczą także transportu produktów.

Działania podjęte przez branżę odzieżową pochwaliło już ONZ. Dyrektor do spraw koordynacji programów i polityk klimatycznych przy UNFCCC Martin Frick nazwał to je „koniecznym ograniczeniem dużego śladu węglowego”.

COP24: Naukowcy alarmują, że grozi nam katastrofa

Podczas obrad Konferencji Klimatycznej COP24 w Katowicach naukowcy zajmujący się badaniem klimatu wezwali przywódców państw, aby podjęli współpracę z przemysłem i społeczeństwem obywatelskim w celu zatrzymania globalnego ocieplenia. Tymczasem polskie władze zostały uznane za „Skamielinę Dnia”.
 
W październiku, niespełna 2 miesiące …