COP24: Przyjęto deklarację ws. sprawiedliwej transformacji gospodarczej

Sesja plenarna COP 24 Katowice [UNclimatechange/ Flickr]

„Redukcja emisji CO2 to zobowiązanie globalne. My Europejczycy jesteśmy szczególnie zobowiązani do wytyczania innowacyjnych szlaków, dbałości o klimat” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach (COP24).

 

Aprobata dla przejścia gospodarki na niskoemisyjność, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom z likwidowanych zakładów pracy i firm -to jedno z głównych postanowień zawartych w deklaracji o solidarnej i sprawiedliwej transformacji, którą przyjęli we wtorek (4 grudnia)podczas Konferencji Klimatycznej COP24 w Katowicach przedstawiciele 45 państw.

Dziedzictwo Solidarności

Deklaracja zakłada realizowanie celów związanych z ochroną klimatu przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy w – jak to ujęto w tym dokumencie – „duchu dziedzictwa >>Solidarności<<”. Deklarację przygotowała polska prezydencja, a dokument podpisał jako pierwszy polski prezydent Andrzej Duda.

Duda o węglu, Attenborough o zagładzie. Ruszył Szczyt Klimatyczny w Katowicach

Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas inauguracji Konferencji Klimatycznej ONZ COP24 w Katowicach, że w Polsce nie ma planu odejścia od energetyki opartej na węglu. Tymczasem słynny biolog i publicysta David Attenborough alarmował, że „świat naturalny zmierza ku zagładzie”.
 
Prezydentem Konferencji COP24 został …

Prezydent Duda podkreślił przy tym, że „Polska zawdzięcza swoją demokrację wielkiemu ruchowi społecznemu >>Solidarność<<, który wyrósł z ruchu związkowego, z walki o prawa pracownicze, możliwości zrzeszania się w wolne związki zawodowe, z walki o prawa socjalne”.

Redukcja emisji dwutlenku węgla

W trakcie swojego wystąpienia na COP24 premier Mateusz Morawiecki przekonywał natomiast że, globalna gospodarka tworzy wyzwania, które wymagają globalnych rozwiązań. Jego zdaniem to państwa odgrywają kluczową rolę w kontekście rozwiązywania problemów dotyczących zmian klimatu. „To co jednak cieszy najbardziej to fakt, że na całym świecie burmistrzowie, organizacje pozarządowe i biznes równie mocno, coraz mocniej są zaangażowani w naszą polską inicjatywę elektromobilności. Zaangażowała się blisko jedna trzecia populacji, a także 1,5 tys. różnych organizacji, miast, organizacji pozarządowych. To rzeczywiście ogólnoświatowa inicjatywa” – powiedział polski premier.

Niemcy nie wycofają poparcia dla Nord Stream 2 po nowym ataku Rosji na Ukrainę

„To byłoby dla mnie zbyt radykalne stanowisko” – powiedziała sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, typowana na następczynię Angeli Merkel w tej partii.
 
Przeprowadzony przed tygodniem atak Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej na trzy ukraińskie okręty płynące do ukraińskiego portu w Mariupolu doprowadził …

Szef rządu zwrócił uwagę, że aby osiągnąć założony cel redukcji emisji i ich pochłaniania w drugiej połowie XXI w. konieczne jest podejmowanie działań we wszystkich sektorach. W ocenie szefa rządu Polska jest tego doskonałym przykładem. „Podejmujemy nowatorskie i wiodące wysiłki w zakresie elektromobilności. W Europie rozpoczęliśmy jedną z największych transformacji w zakresie wdrożenia elektromobilności w transporcie publicznym” – poinformował Mateusz Morawiecki.

„Polska jest jednym z najszybciej transformujących się energetycznie krajów świata po 1989 r. Również w zakresie efektywności energetycznej mamy tutaj ogromne osiągnięcia w ostatnich 25 latach. Innowacje muszą być głównym motorem transformacji energetycznej. Innowacje wymagają mądrej polityki podatkowej i regulacyjnej” – przekonywał w trakcie COP24 premier polskiego rządu.

„Razem możemy poradzić sobie z wyzwaniami”

„Wierzę, że multilateralizm to właściwa droga, a globalne odpowiedzi pozwolą poradzić sobie z wyzwaniami. Nie możemy się izolować, wszystko jest ze sobą powiązane” – mówił z kolei podczas panelu Global Climate Action sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

KE przedstawiła długoletnią strategię środowiskową

Komisja Europejska zapowiedziała, że do 2050 r. UE stanie się „neutralna klimatycznie”, co oznacza, że poziom emisji CO2 ma być równy z poziomem jego pochłaniania. W tym celu emisja dwutlenku węgla do atmosfery ma zostać zredukowana o 45 proc. do 2030 …

„Wyzwania są globalne, ale pojawiają się trendy próbujące przekonać ludzi, że multilateralizm nie jest tą właściwą drogą, że potrzebne są lokalne rozwiązania. Ja szczerze wierzę, że tylko globalne odpowiedzi pozwolą poradzić sobie z tymi wyzwaniami. Jestem przekonany że multilateralizm musi dostosować się do nowych okoliczności dzisiejszego świata” – przekonywał sekretarz generalny ONZ.

COP24, czyli Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

Konferencja w Katowicach potrwa do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta „mapa drogowa” realizacji porozumienia paryskiego, czyli pierwszej globalnej umowy na rzecz klimatu.

Gazociąg Nord Stream się psuje. Przez awarię wstrzymano przesył gazu z Rosji do Niemiec

We wtorek rano na kilka godzin został wyłączony bałtycki gazociąg Nord Stream z Rosji do Niemiec. Powód? Pilne usunięcie awarii w terminalu na niemieckim brzegu.

Wstrzymanie pracy gazociągu Nord Stream zapowiedziała w poniedziałek niemiecka firma Gascade, która zarządza lądowymi przedłużeniami podmorskiego …