COP24: Kolejne 23 polskie miasta przyłączają się do walki o klimat

Prezydent Katowic Marcin Krupa, źródło: Flickr/UNclimatechange

Prezydent Katowic Marcin Krupa, źródło: Flickr/UNclimatechange

23 polskie miasta m.in. z Górnego i Dolnego Śląska, Mazowsza, Warmii oraz Wielkopolski podpisały „Deklaracją Katowicką”. Zobowiązały się w niej do przystąpienia do platformy NAZCA, która wspiera władze lokalne i miejskie w walce o ochronę klimatu. W działalność tej platformy zaangażowanych jest już więc równo 100 polskich miast.

 

NAZCA (Non-State Actor Zone for Climate Action), czyli sieć niepaństwowych podmiotów działających na rzecz klimatu, została powołana przez Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) w 2014 r. Poprzez tę platformę wspierane są działania na rzecz ochrony klimatu oraz walki z zanieczyszczeniami podejmowane przez władze lokalne. Dzięki istnieniu NAZCA zrealizowano już prawie 20 tys. projektów na całym świecie.

100 polskich miast zrzeszonych w NAZCA

Przy okazji trwającej w Katowicach Konferencji Klimatycznej COP24 chęć przystąpienia do NAZCA zadeklarowały kolejne 23 polskie miasta, m.in.: Katowice, Olsztyn, Poznań, Sosnowiec, Będzin, Zabrze, Tarnowskie Góry, Siemianowice Śląskie, Ustroń, Pyskowice, Żywiec, Wałbrzych, Rawicz, Jarosławiec, Tomaszów Mazowiecki, Lądek Zdrój, Skawina, Legnica, Sławków, Lidzbark Warmiński, Piastów, Stalowa Wola oraz Szamotuły.

Łącznie w NAZCA zrzeszonych jest już równo 100 polskich miast. W sumie zaś do sieci dołączyło już ponad 9,4 tys. miast i regionów z całego świata, a także prawie 3 tys. firm oraz prywatnych inwestorów. „NAZCA to kolejne możliwości dla miast: wzajemna wymiana doświadczeń, wyzwania, ale też i korzystanie z pomocy. Zależy nam na tym, by nie tylko mówić o problemach i rozwiązaniach, lecz również po prostu działać” – mówił po podpisaniu Deklaracji prezydent Katowic Marcin Krupa.

COP24: Naukowcy alarmują, że grozi nam katastrofa

Podczas obrad Konferencji Klimatycznej COP24 w Katowicach naukowcy zajmujący się badaniem klimatu wezwali przywódców państw, aby podjęli współpracę z przemysłem i społeczeństwem obywatelskim w celu zatrzymania globalnego ocieplenia. Tymczasem polskie władze zostały uznane za „Skamielinę Dnia”.
 
W październiku, niespełna 2 miesiące …

Kwieciński: Rola miast rośnie

Z kolei minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zwrócił uwagę na to, że polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w całej Europie. W pierwszej 50 europejskich miast z najbardziej szkodliwym dla zdrowia powietrzem aż 36 to miasta polskie. Wiele z nich leży na Górnym Śląsku, a zwłaszcza w aglomeracji katowickiej.

„Miasta zajmują 3 proc. powierzchni Ziemi. Żyje w nich ok. 50 proc. światowej populacji. Według prognoz, do 2050 r. liczba ta wzrośnie do 75 proc. W dzisiejszych czasach miasta są odpowiedzialne za emisję około 75 proc. gazów cieplarnianych, konsumują też 70 proc. światowej energii. Te dane pokazują nam nie tylko, że rola miast jest ważna w globalnym rozwoju gospodarczym, ale w szczególności w kontekście radzenia sobie ze zmianami klimatu i wypełniania założeń Porozumienia Paryskiego. Dlatego tak ważna jest międzynarodowa współpraca miast” – mówił minister Kwieciński.

Wtórował mu wiceminister środowiska Michał Kurtyka, który sprawuje obecnie funkcję prezydenta konferencji COP24. „Wsparcie dla miast musi skupiać się na wprowadzaniu nowych rozwiązań, m.in. dotyczących transportu publicznego. Jeżeli nie podejmiemy poważnych działań to za chwilę czysta woda, czyste powietrze i cisza będą towarem luksusowym. Musimy zastanowić się, jak poradzić sobie ze stawianymi przed nami wyzwaniami” – mówił Kurtyka. Dyrektor ds. koordynacji programów i polityk w UNFCCC Martin Frick podkreślał zaś, że miejskie polityki środowiskowe muszą uwzględniać wszystkich mieszkańców i być wspierane przez nowe technologie.

Dyrektor generalny Global Compact Network Polska Kamil Wyszkowski, który doprowadził do wprowadzenia kolejnych polskich miast do NAZCA i koordynował przygotowania do NAZCA Platform Urban Summit, podkreślił zaś, że miasta skorzystają na tego typu działaniach. „Te miasta, które się odpowiednio wcześniej wpiszą w ten mega trend, na tym po prostu zyskają. Zyskają poprzez możliwość takiego kształtowania polityk miejskich, które nie tylko sprawią, że te miasta będą lepszym miejscem do życia, ale zadbają o to, że będą się dynamiczniej rozwijać” – powiedział.

Duda o węglu, Attenborough o zagładzie. Ruszył Szczyt Klimatyczny w Katowicach

Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas inauguracji Konferencji Klimatycznej ONZ COP24 w Katowicach, że w Polsce nie ma planu odejścia od energetyki opartej na węglu. Tymczasem słynny biolog i publicysta David Attenborough alarmował, że „świat naturalny zmierza ku zagładzie”.
 
Prezydentem Konferencji COP24 został …

Światowe Forum Miast 2022 w Katowicach?

Przy okazji podpisywania Deklaracji Katowickiej poinformowano, że polski rząd oficjalnie zgłosi kandydaturę Katowic na gospodarza XI edycji Światowego Forum Miast, które odbędzie się w 2022 r.  To największa organizowana pod egidą ONZ konferencja poświęcona zarządzaniu miastami.

„To wydarzenie to wizytówka otwierająca wiele drzwi. Widzimy w Katowicach efekt kuli śniegowej. Chcemy to wykorzystać, dlatego będziemy składać aplikację o organizację Światowego Forum Miast. To kolejna szansa na to, żeby znów było głośno o Katowicach i żeby pokazać, że na Śląsku i w Polsce zależy nam na poprawie jakości życia naszych mieszkańców” – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.

Decyzja o tym, które miasto zorganizuje Światowego Forum Miast zapadnie w kwietniu 2019 r.

COP24: Przyjęto deklarację ws. sprawiedliwej transformacji gospodarczej

„Redukcja emisji CO2 to zobowiązanie globalne. My Europejczycy jesteśmy szczególnie zobowiązani do wytyczania innowacyjnych szlaków, dbałości o klimat” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach (COP24).
 

Aprobata dla przejścia gospodarki na niskoemisyjność, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom …