Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 8 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Prezydent Duda jedzie do USA, atom przedmiotem sporu między Austrią i Słowacją, a w Wielkiej Brytanii postępuje upadek partii UKIP – między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

BERLIN

Weber vs Orban. Michael Grosse-Brömer, przywódca frakcji CDU/CSU w Bundestagu skrytykował węgierskiego premiera Viktora Orbana po tym, jak ten ostatni wycofał poparcie dla Spitzenkandidata Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Manfreda Webera (CSU). Według Grosse-Brömera decyzja Orbana jest „poważnym błędem”. Wkrótce po marcowym zawieszeniu członkostwa Fideszu w EPP, Orban nie wykluczał wsparcia dla Webera, jednak na początku tego tygodnia węgierski premier powiedział, że włoski wicepremier Matteo Salvini jest najlepszym politykiem, jaki mógł sie przytrafić UE.

Wyłudzenia podatku VAT. Dziennikarskie śledztwo przeprowadzone przez 30 redakcji z całego świata ujawniło działanie tzw. karuzel VAT na międzynarodową skalę, przez które obywatele Europy tracą prawie 50 miliardów euro rocznie. Straty są potęgowane przez brak współpracy między państwami członkowskimi UE. Według ustaleń, Niemcy blokują wspólne działania w walce z oszustami podatkowymi, będąc jednocześnie największą ofiarą wyłudzania podatku VAT.

LONDYN

Skandal z politykiem UKIP w tle. Policja w Wielkiej Brytanii wszczęła dochodzenie w sprawie kontrowersyjnego kandydata UKIP w wyborach do PE, Carla Benjamina, który znalazł się pod ostrzałem z powodu seksistowskich komentarzy skierowanych do posłanki Partii Pracy Jess Philips.

Benjamin jest skrajnie prawicowym aktywistą i YouTuberem. Bronił się przed zarzutami w niedawno opublikowanym wideo, w którym powiedział, że „nikt nie miałby ochoty” napastować seksualnie Phillips.

Tymczasem UKIP nadal dołuje w sondażach. Co więcej, stracił 80 proc. miejsc w radach miejskich w ubiegłotygodniowych wyborach lokalnych. Brytyjskie media spekulują, że partia niedługo przestanie istnieć. Jej szef, Gerard Batten, ma ustąpić ze stanowiska w czerwcu.

PARYŻ

Czerwona kartka dla Timmermansa. Wspólna lista Francuskiej Partii Socjalistycznej (PS) i lewicowej partii Place publique (Pp) nie poprą Spitzenkandidata Europejskich Socjalistów Fransa Timmermansa.

Zamiast wiceprzewodniczącego KE, przywódca wspólnej listy PS i Pp Raphael Glucksmann optuje za Belgiem Paulem Magnette – byłym profesorem nauk politycznych, który jest obecnie burmistrzem Charleroi.

„Potrzebujemy kandydata reprezentującego jednocześnie lewicę i zielonych” – podkreślił Glucksmann, dodając, że Timmermans jest zbyt liberalny gospodarczo.

BRUKSELA

Budżetowy zawrót głowy. Nowy belgijski rząd federalny (wybory 26 maja) odziedziczy lukę w budżecie w wysokości 6,3 miliarda euro, wynika z prognoz KE.

MADRYT

Otwarty dialog na temat Katalonii. Premier Pedro Sanchez i lider centroprawicowej Partii Ludowej Pablo Casado zgadzają się co do otwarcia dwustronnego dialogu na temat kryzysu politycznego w Katalonii.

Jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że przed niedawnymi wyborami parlamentarnymi Casado odrzucał wszelkie możliwości podjęcia rozmów ze zbuntowanym regionem.

Lider PP zastrzegł jednak, że „pozostanie czujny” na zbyt daleko idące ustępstwa socjalistów na rzecz katalońskich separatystów.

RZYM

Opóźnienie Włoch. Włochy są najmniej wydajnym krajem UE pod względem wzrostu gospodarczego, inwestycji i zatrudnienia, wynika z prognozy gospodarczej KE. Raport Komisji prognozuje wzrost deficytu finansów publicznych do 2,5 proc. PKB.

ATENY

Środki zaradcze. Grecki premier Alexis Tsipras ogłosił we wtorek pakiet środków antyoszczędnościowych, w tym m. in. obniżki podatków i świadczeń dla emerytów. Grecja zakończyła korzystać z międzynarodowych programów wsparcia finansowego w sierpniu ubiegłego roku i osiągnęła lepsze wyniki niż cele fiskalne uzgodnione z instytucjami finansowymi. Stąd możliwość podjęcia prospołecznych reform. Większość propozycji Tsiprasa wejdzie w życie w latach 2019-2021.

WARSZAWA

Prezydent Duda jedzie do USA. Polski prezydent Andrzej Duda odwiedzi w czerwcu Stany Zjednoczone. W programie wizyty zaplanowano m. in. spotkania z Polakami w San Francisco. Nie jest jednak jasne czy dojdzie do spotkania z Donaldem Trumpem, chociaż w agendzie jest wiele pilnych spraw do omówienia, jak np. kwestie bezpieczeństwa czy stała obecność wojskowa armii USA na terytoriom Polski.

BRATYSŁAWA

Podatek węglowy zyskuje na znaczeniu. Wszyscy słowaccy kandydaci w wyborach do PE – z wyjątkiem tych, którzy wywodzą się z partii Wolność i Solidarność – wspierają mechanizm ograniczenia dwutlenku węgla w UE.

„Wojna atomowa”. Energia jądrowa Słowacji po raz kolejny spowodowała spór z Austrią. Kanclerz Sebastian Kurz powiedział, że jego rząd zrobi wszystko, aby zablokować rozbudowę zakładu Mochovce, co skłoniło premiera Słowacji Petera Pellegriniego do oskarżenia go o ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju.

Austria podniosła obawy dotyczące bezpieczeństwa, które słowacki rząd uznał za bezpodstawne.

PRAGA

Walka z suszą. W ciągu najbliższych dziesięciu lat czeski rząd planuje zainwestować prawie 1 mld euro w system zaopatrzenia wodnego. Łącznie z funduszami UE Praga będzie dysponowała prawie dwoma miliardami euro. Opozycja określa planowane inwestycje jako „fałszywą obietnicę”.

NIKOZJA

Nafta, gaz i Allah. Prezydent Nicos Anastasiades określił decyzję Turcji o rozpoczęciu odwiertów poszukiwawczych ropy i gazu u wybrzeży Cypru jako „druga inwazję” i pogwałcenie prawa międzynarodowego. Nikozja ma pełne poparcie UE, USA i Izraela.

Z drugiej strony, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan „życzył Allahowi” oświecenia tych, którzy nie dostrzegają, że amerykańskie zaangażowanie w regionie jest wymierzone w Ankarę.

SOFIA

Wolność mediów. Z raportu Media Sustainability Index (MSI), wynika że rynek medialny w Bułgarii to w rzeczywistości platforma wykorzystywana przez właścicieli do realizacji ich partykularnych interesów. Ponadto dziennikarze są coraz częściej poddawani cenzurze. Dochodzi nawet do tego, że sami stosują autocenzurę, aby chronić się przed presją polityczną i biznesową, cczytamy w raporcie.

BUKARESZT

Ciąg dalszy napięć na linii rząd – prezydent. Ostatni spór między prezydentem Klausem Iohannisem a rządzącą centrolewicową partią Partią Socjaldemokratyczną (PSD) koncentruje się na zaproszeniach na szczyt Rady UE w Sybinie. Lider PSD Liviu Dragnea powiedział, że Iohannis nie zaprosił premier Vioriki Dancili na nieformalny szczyt z powodu „braku patriotyzmu” i „chciwości politycznej”.

Iohannis odpowiedział, że wszystkie dyskusje będą odbywać się w formacie Rady UE, gdzie to prezydent reprezentuje kraj (…)”.

ZAGRZEB

Chorwacja nie radzi sobie z odpadami. Mirela Holy, niezależna kandydatka z listy Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) w wyborach do PE i zarazem była minister ekologii, powiedziała, ze Chorwacja nie spełniła żadnych celów wynikających z unijnej dyrektywy w sprawie odpadów.

Prawicowa partia Most twierdzi, że Chorwacja jest unijnym maruderem, jeśli chodzi o wykorzystanie funduszy UE na zarządzanie odpadami.

LUBLANA

Wniosek przeciwko ministrowi obrony. Centroprawicowa partia opozycyjna Słoweńska Partia Demokratyczna (SBS) przygotowuje wniosek przeciwko ministrowi obrony Karlowi Erjavecovi, który rzekomo wykorzystał służby wywiadu wojskowego do znalezienia dowodów na zwolnienie dowódcy armii słoweńskiej.

Premier Marjan Šarec powiedział, że spodziewa się wyjaśnień do piątku, ale nie oczekuje rezygnacji Erjaveca.

BELGRAD

Porozumienie z Bankiem Światowym. Serbski minister finansów Siniša Mali i przedstawiciel Banku Światowego na Serbię Stephen Ndegwa podpisali trzy umowy o wartości 127 mln euro. Mali powiedział, że 46 mln euro zostanie przeznaczone na modernizację administracji podatkowej, 44 mln euro na poprawę e-administracji i 35 mln na zwiększenie korzyści handlowych i transportowych w regionie Bałkanów Zachodnich.