Bułgaria i Grecja wybudują rurociąg wodorowy

bulgaria-grecja-energetyka-rurociag-wodor-gaz-ziemny-lng

Bułgarska państwowa spółka Bulgartransgaz pracuje nad kilkoma projektami połączenia sieci wodorowych między Bułgarią a Grecją. [Canva]

Bułgaria i Grecja wybudują rurociąg wodorowy, przekazał szef bułgarskiego Bulgartransgazu.

 

 

Bułgarska państwowa spółka Bulgartransgaz pracuje nad kilkoma projektami połączenia sieci wodorowych między Bułgarią a Grecją, przekazał dyrektor firmy Władimir Malinow podczas III Forum Ekonomicznego w Sofii.

Dodał, że jest to konieczne dla bezpieczeństwa energetycznego. Malinow poinformował też, że w przyszłym tygodniu złoży wizytę w Atenach, celem przeprowadzenia kolejnych rozmów.

Według niego do 1 stycznia 2025 r. łączność ma wynosić co najmniej 5 proc., ale wyznaczono bardziej ambitne cele, aby osiągnąć 10-15 proc. Jeden z projektów przewiduje połączenie rurociągiem wodorowym Sofii i Salonik.

„Począwszy od teraz, nastąpi przejście na wodór, który nie jest konkurentem, lecz uzupełnieniem gazu”, wskazał i dodał, że z czasem stosunek ekologicznego wodoru do gazu ziemnego będzie wzrastał.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej stawiają na wodór

Operatorzy systemów przesyłowych gazu ze Słowacji, Rumunii, Węgier i Polski zawarli strategiczne partnerstwo w celu rozwoju sieci wodorowej w regionie. 

Dywersyfikacja dostaw gazu

Jeśli chodzi o dywersyfikację źródeł gazu ziemnego, fundamenty zostały położone wraz z podjęciem decyzji o pierwszej inwestycji spółki państwowej poza terytorium Bułgarii.

Malinow jest przekonany, że terminal skroplonego gazu ziemnego, zlokalizowany w greckim mieście Aleksandropolis, będzie gotowy do eksploatacji nie później niż 1 stycznia 2024 r. i zapewni Bułgarii inne źródło energii i konkurencyjną cenę.

Terminal zostanie podłączony do greckiej sieci przesyłowej gazu za pomocą 28-kilometrowego rurociągu. Poprzez istniejące trasy gaz będzie mógł dotrzeć do Bułgarii, Serbii i Macedonii Północnej.

Inny projekt, dotyczący rozbudowy podziemnego magazynu gazu w bułgarskim mieście Chiren, będzie służył nie tylko Bułgarii, ale także krajom regionu. „Rozbudowa i inwestycje w terminal skroplonego gazu ziemnego zapewnią większą stabilność rynku”, powiedział Malinow.