Branża paliw kopalnych wysłała na szczyt klimatyczny COP26 najwięcej delegatów

Branża paliw kopalnych jest najliczniej ze wszystkich reprezentowana na COP26 w Glasgow, źródło: Unsplash, fot. Chris LeBoutillier (@chrisleboutillier)

Branża paliw kopalnych jest najliczniej ze wszystkich reprezentowana na COP26 w Glasgow, źródło: Unsplash, fot. Chris LeBoutillier (@chrisleboutillier)

Analizę tego, kto przyjechał na oenzetowski szczyt w Glasgow przeprowadziła grupa organizacji pozarządowych. Przedstawiciele branży paliw kopalnych stanowią największą grupę z delegatów – większą niż jakakolwiek delegacja państwowa czy branżowa.

 

 

Inicjatorem zrobienia analizy była brytyjska organizacja Global Witness, która sprawdziła afiliację nie tylko państwową, ale także zawodową każdego z ponad 40 tys. uczestników szczytu COP26 w Glasgow.

Nie zawsze było to łatwe zadanie, bo uczestnicy wszystkich towarzyszących głównym panelom wydarzeń reprezentują różne firmy doradcze, lobbingowe czy think-tanki powiązane z różnymi branżami.

Branża paliw kopalnych mocniej reprezentowana niż Brazylia

Ostatecznie jednak policzono, że branżę paliw kopalnych reprezentują w Glasgow łącznie 503 osoby, z których część to przedstawiciele spółek górniczych, paliwowych czy energetycznych, a inni to lobbyści.

Przy czym policzą tu tylko te osoby, które bezpośrednio są powiązane z branżą paliw kopalnych. Albo wprost reprezentując spółki z tej branży albo są przedstawicielami branżowych organizacji.

Ale nawet stosując to zawężające zdaniem organizacji pozarządowych kryterium, delegacja branży paliw kopalnych jest w Glasgow najliczniejszą ze wszystkich. Na drugim miejscu znalazła się delegacja Brazylii, na którą składa się 479 osób.

Tymczasem samo Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu Emisjami (IETA), które uważane jest za jedną z najważniejszych grup nacisku branży paliw kopalnych, wysłało do Glasgow aż 103 osoby.

Dominika Lasota o COP26: Politycy nie rozumieją skali kryzysu klimatycznego [WYWIAD]

Ich wyobraźnia jest zamknięta na cierpienie, mówi Dominika Lasota.

NGO: Nie wpuszczajmy branży paliw kopalnych na kolejne COP

Murray Worthy z Global Witness, komentując w rozmowie z BBC te wyliczenia, stwierdził, że przedstawiciele branży paliw kopalnych nie powinni mieć w ogóle wstępu na COP26. „Przemysł paliw kopalnych przez dekady zaprzeczał istnieniu kryzysu klimatycznego i opóźniał konkretne działania w tej sprawie, i dlatego teraz jest to tak duży problem” – stwierdził Worthy.

Jak dodał, „ich wpływ jest jednym z głównych powodów, dla których przez 25 lat szczyty klimatyczne ONZ nie doprowadziły do rzeczywistego zmniejszenia globalnej emisji gazów cieplarnianych”.

Global Witness wskazuje ponadto, że przedstawiciele branży paliw kopalnych znaleźli się nawet w niektórych oficjalnych delegacjach państwowych i wskazali tu m.in. na Kanadę i Rosję, które reprezentowane były przez państwowe spółki wydobywcze, np. Gazprom.

26. Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny COP26 w Glasgow ma potrwać do 12 listopada.