Możliwy boom w sektorze energii słonecznej – jeżeli UE zdejmie cła z Chin

źródło: flickr.com

Europejski sektor energii słonecznej chce wywrzeć wpływ na Unię Europejską, aby zdjęła cło antydumpingowe z chińskiej fotowoltaiki, bo jak mówi, ogranicza to rozwój na rynku pracy w tym sektorze. 

 

Likwidacja cła antydumpingowego i antysubsydyjnego może zaskutkować utworzeniem dodatkowych 40 tys. miejsc pracy w całej Europie. Obecnie w sektorze solarnym zatrudnionych jest 80 tys. pracowników, a zatem liczba zatrudnień wzrosłaby o połowę, jak podaje Christian Westermeier, szef SolarPower Europe. Jak powiedział EURACTIV w czwartek (24 maja), „po pięciu latach bariery handlowej, Unia Europejska musi spełnić swoje przyrzeczenie i nie odnowić cła, które wygasa w 2018 r.”. SolarPower Europe reprezentuje aż 250 firm z branży energii słonecznej oraz ponad 100 tys. instalatorów paneli solarnych, które łącznie zatrudniają 1,2 mln pracowników w całej Europie.

Według tegorocznego raportu dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. sprawiedliwości i konsumentów, zniesienie tych ograniczeń ma zwiększyć wykorzystanie energii solarnej nawet o 30 proc. w niektórych krajach UE. Jak podkreśla Westermaier, „to szczególnie ważne dla krajów z południa Europy, gdzie jest wiele słońca, ale też wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi”.

Jak stwierdził Stephan Singer, aktywista z Climate Action Network International, w ciągu ostatnich trzech lat nie było żadnych znaczących postępów w sektorze energii słonecznej i było to spowodowane przede wszystkim obecnymi regulacjami. Dodaje też, że „organizacje pozarządowe z całego świata są w 100% za odnawialnymi źródłami energii i odejściem od paliw kopalnianych”.

BayWa r.e., niemiecka firma specjalizująca się w energiach odnawialnych, zaczęła  w tym roku budowę swojej pierwszej niesubsydiowanej elektrowni słonecznej w okolicach Sewilli (Hiszpania), gdzie taryfy są stosunkowo wysokie, ale na ten moment nie ma lepszej alternatywy – obecne przepisy unijne zabraniają budowy elektrowni tego typu we Francji, Grecji, Niemczech czy Włoszech, gdzie ceny byłyby niższe.

Słoneczna gorączka. Regiony rozdają sowite dotacje

W kilku województwach dostępne są wysokie dotacje do OZE. Korzystają na tym mieszkańcy, przedsiębiorcy, a nawet parafie. Efekty rozdysponowania funduszy unijnych są szczególnie widoczne w energetyce słonecznej.
 

W ostatnich miesiącach nastąpił spektakularny rozwój instalacji wykorzystujących do produkcji energii promieniowanie słoneczne. Przoduje …

Koniec z unijnym cłem?

Już w zeszłym roku Komisja zapowiedziała, że UE będzie stopniowo obniżać minimalną cenę chińskich paneli PV dozwolonych w Europie, aż do całkowitego wygaszenia cła w październiku br. W lutym jednak kraje członkowskie przedłużyły cło importowe paneli z Chin na kolejne 18 miesięcy.

Kwestia cła na linii UE – Chiny jest najdłużej trwającym sporem między tymi dwiema stronami, który tylko w ciągu ostatnich 6 lat zwiększył wydatki na fotowoltaikę w Europie o 10 mld euro.