BiznesAlert.pl: KE – Nord Stream 2 skończy przed Trybunałem

Gazociąg, źródło: https://www.oilandgasclub.com/wp-content/uploads/2015/10/oil-and-gas-club-piping-design.jpg

Gazociąg, źródło: https://www.oilandgasclub.com/wp-content/uploads/2015/10/oil-and-gas-club-piping-design.jpg

Rosyjski Gazprom podaje, że europejscy partnerzy finansowi kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 wywiązali się ze wszystkich zobowiązań. Komisja Europejska ostrzega inwestorów przed negatywnymi skutkami wsparcia projektu.

 

Gazprom nie traci optymizmu

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował na telekonferencji, że europejscy partnerzy finansowi projektu – Uniper, Wintershall, OMV, Engie i Shell – wywiązali się ze zobowiązań finansowych w 2017 roku.

 

Komisja Europejska ostrzega inwestorów

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz ostrzega, że inwestorzy „powinni dwa razy zastanowić się”, zanim zainwestują pieniądze w Nord Stream 2 ze względu na „niepewność” wokół projektu. – Naprawdę zastanowiłbym się dwa razy, albo więcej, ponieważ jest pełno niepewności – powiedział. – Jeżeli promotorzy projektu chcą iść naprzód w tej atmosferze, to jest ich wybór – dodał Szefczovicz.

– Wiedząc jak politycznie wrażliwy jest ten projekt dla wielu krajów członkowskich i firm energetycznych w Europie możemy praktycznie zagwarantować, że trafi przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – ocenił.

Propozycja Niemiec: węgiel za Nord Stream 2?

Nieoficjalna propozycja Berlina: Niemcy zgodzą się na mniej restrykcyjne przepisy dla elektrowni węglowych, jeśli Polska przestanie naciskać na zmianę unijnego prawa, która może zablokować budowę podmorskiego gazociągu z Rosji do Niemiec.
18 grudnia unijni ministrowie ds. energii podejmą próbę przyjęcia stanowiska w …

 

Sporny gazociąg

Gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec ma od 2019 roku tłoczyć do 55 mld m sześc. gazu rocznie. Promotorzy wskazują, że zapewni tanie dostawy. Krytycy ostrzegają, że zwiększy zależność Europy Środkowo-Wschodniej od gazu z Rosji.

 

O Nord Stream 2 na unijnym szczycie

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powtórzył wczoraj (19 października), że wśród państw członkowskich wciąż nie ma zgody na mandat negocjacyjny do rozmów na temat reżimu prawnego dla morskiego odcinka Nord Stream 2. O przyspieszenie działań ws. rosyjskiego gazociągu apelowała pierwszego dnia szczytu w Brukseli szefowa polskiego rządu Beata Szydło.