Austria rezygnuje z węgla do produkcji energii

Kopalnia węgla, fot. Dominik Vanyi [Unsplash]

Kopalnia węgla, fot. Dominik Vanyi [Unsplash]

Austria jest drugim państwem w Unii Europejskiej, które zdecydowało się na wyeliminowanie węgla ze swojego miksu energetycznego. Do 2030 r. kraj ten będzie wytwarzać energię energetyczną wyłącznie z odnawialnych źródeł.

 

Koniec sezonu grzewczego w Austrii zbiegł się z zakończeniem w piątek (17 kwietnia) eksploatacji ostatniej w kraju elektrociepłowni w Mellach w Styrii (południowa Austria). Rząd w Wiedniu zamierza stać się liderem w dziedzinie ochrony klimatu.

Stan powietrza wpływa na infekcję koronawirusem?

Czy przebieg zakażenia koronawirusem jest zależny od jakości powietrza w danym regionie świata?

Koniec pewnego etapu

„To historyczny krok”, powiedziała Leonore Gewesslerk od stycznia minister klimatu, środowiska, energii, mobilności i innowacji, a w przeszłości m.in. szefowa organizacji Global 2000, która od wielu lat prowadziła kampanię w sprawie rezygnacji przez Austrię ze spalana węgla. 

„Do 2030 r. będziemy pozyskiwać energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii”, dodała Gewesslerk. Obecnie Austria pozyskuje energię np. także dzięki spalaniu gazu (ok 12 proc.). Elektrociepłowania koncernu Verbund w Mellach przez ponad trzydzieści lat zaopatrywała w ciepło Graz – jedno z największych miast w kraju.

Przez najbliższe kilka lat infrastruktura w Mellach pozostanie do dyspozycji operatora systemu. Możliwe będzie czasowe wznawianie produkcji, ale tylko w przypadku braków w systemie elektroenergetycznym. Jako paliwo będzie wykorzystywany jednak tylko gaz naturalny.

BlackRock będzie doradzać Unii Europejskiej przy środowiskowych regulacjach dla banków

Ochrona środowiska przenika wszystkie wymiary działania Unii Europejskiej, również nadzór bankowy i inwestycyjny. Komisja Europejska zatrudniła amerykańską firmę BlackRock, aby lepiej konstruować zielone regulacje dla unijnych banków. Wybór tej akurat firmy doradczej budzi wątpliwości. „To nieporozumienie” – komentuje Marek Józefiak, …

Huty wciąż działają

Cytowany przez EURACTIV Dave Jones, analityk z think tanku Ember, zwrócił jednak uwagę, że Austria wciąż produkuje znaczne ilości CO2 m.in. za sprawą pieców hutniczych grupy Voestalpine. Piece huty w Linzu są największymi emitentami dwutlenku węgla do atmosfery w kraju.

Od piątku Austria stała się drugim krajem w UE, który wykluczył węgiel jako źródło pozyskiwania energii cieplnej. Na podobny krok zdecydowała się w 2016 r. Belgia. Do 2025 r. dwójki państw dołączą kolejne kraje: Francja i Szwecja do 2022 r., Słowacja i Portugalia do 2023 r., Irlandia i Włochy do 2025 r. Następne w kolejce są Grecja – 2028 r., Finlandia i Holandia – 2029 r., Dania i Węgry 2030 r.

Dyskusje nad wyeliminowaniem węgla z krajowych miksów energetycznych trwają w Czechach, Hiszpanii i aspirującej do UE Macedonii Północnej. Do 2038 r. znikną wszystkie elektrownie węglowe w Niemczech.

Czy Unia Europejska powinna poświęcić Zielony Ład kosztem ratowania gospodarek?

Wraz z zatrzymaniem produkcji przemysłowej smog nie zniknął z Polski. Jaka powinna być gospodarka po kryzysie?

Pionierzy w ochronie klimatu

Od stycznia br. Austrią rządzi czarno-zielona koalicja, Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) kanclerza Sebastiana Kurza z Zielonymi (Die Grünen). W drugim rządzie Kurza to właśnie współkoalicjant odpowiada za politykę klimatyczną oraz ochronę środowiska.

Już w styczniu przyszły wicekanclerz Werner Kogler zapowiedział, że Austria stanie się „pionierem w walce z globalnym ociepleniem”. „W sprawie ochrony klimatu osiągnęliśmy szersze porozumienie niż myśleliśmy”, zapewnił lider Zielonych tuż po zakończeniu rozmów koalicyjnych. 

Z danych Eurostatu wynika, że udział odnawialnych źródeł energii w austriackim miksie energetycznym wyniósł w 2018 r. 33,4 proc. Kraj ten w 2020 r. miał osiągnąć cel 34 proc. Dla porównania Polska osiągnęła całkowity udział OZE w zużyciu energii na poziomie 11,3 proc. Zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej w br. nasz kraj powinien osiągnąć cel 15 proc. Najbliższa aktualizacja danych Eurostatu planowana jest na maj br. 

Polska zarobiła pół miliarda złotych na aukcji CO2. Co to oznacza w praktyce?

8 kwietnia Polska sprzedała uprawnienia do emisji dwutlenku węgla na kwotę pół miliarda złotych. Co to oznacza?