Austria: Była Szefowa MSZ w radzie nadzorczej Rosnieftu. Kiedyś tańczyła na swoim ślubie z Władimirem Putinem

Austria, Putin, Rosnieft, Karin Kneissl, Gazprom, Schroder, Nord Stream 2

Karin Kneissl była szefową MSZ Austrii w latach 2017-2019 z nominacji skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPO). / Foto via flickr (CC BY 2.0) [Bundesministerium für europäische und internationale]

Karin Kneissl, była minister spraw zagranicznych Austrii, została nominowana do rady dyrektorów rosyjskiego koncernu Rosnieft. Będąc szefową MSZ zasłynęła z zaproszenia Władimira Putina na… swój ślub.

 

 

Jako szefowa MSZ Karin Kneissl była orędowniczką projektu Nord Stream 2. Była minister spraw zagranicznych Austrii ma zostać powołana na stanowisko niezależnego dyrektora.

Na tę samą pozycję zostali również mianowani Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec, oraz Matthias Warning, były oficer Stasi oraz dyrektor w spółce Nord Stream AG, operatora gazociągu o tej samej nazwie budowanego na dnie Bałtyku.

Doborowe towarzystwo

Rada dyrektorów Rosnieft liczy 11 osób. Poza wymienioną trójką zasiadają w niej m.in były minister energetyki Rosji, a obecnie wicepremier Aleksandr Nowak, były szef BP Robert Dudley, obecny prezes BP Bernard Looney oraz Igor Sieczin, prezes Rosnieftu.

Rosnieft jest objęty sankcjami UE i USA w związku z agresją Rosji na Ukrainę w 2014 r. Pod koniec lipca 2014 r. UE przyjęła pakiet sankcji gospodarczych, które uderzały m.in w rosyjski przemysł naftowy.

Sankcje te były karą za aneksję Krymu i agresję rosyjską na wschodzie Ukrainy. Obejmowały między innymi zakaz wywozu niektórych towarów i technologii przeznaczonych dla sektora naftowego. Sankcje ograniczyły również dostęp niektórym podmiotom do rynku kapitałowego UE.

Rosja: Aleksiej Nawalny już w kolonii karnej

Aleksiejowi Nawalnemu odwieszono wyrok na wniosek Federalnej Służby Więziennej (FSIN), której kierownictwo uznało, że opozycjonista nie wywiązuje się odpowiednio z warunków nałożonych na niego przez sąd w 2014 r.

Kim jest Karin Kneissl?

Urodzona w 1965 roku Kneissl jest prawnikiem. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu polityki energetycznej i Bliskiego Wschodu. Kneissl była szefową MSZ Austrii w latach 2017-2019 z nominacji skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPO).

Zasłynęła m.in. zaproszeniem prezydenta Rosji Władimira Putina na swój ślub w 2018 r. Działo się to w trakcie kolejnych dyskusji UE w sprawie sankcji wobec Rosji za jej działania na wschodzie Ukrainy. To wtedy Kneissl trafiła na nagłówki mediów na całym świecie. Zatańczyła bowiem z prezydentem Rosji na przyjęciu weselnym.

Po rozpadzie wiosną 2019 r. rządowej koalicji Austriackiej Partii Ludowej (OVP) z FPO Kneissl  często komentowała polityczne wydarzenia w telewizji RT (dawniej Russia Today). RT jest kanałem finansowanym i zarządzanym przez rosyjskie władze, który według krytyków głównie sieje globalną dezinformację na temat aktualnych wydarzeń na świecie.

USA nakładają sankcje na Rosjan odpowiedzialnych za represje wobec Nawalnego

Na „czarnej liście” są m.in. wiceministrowie oraz prokurator generalny.

Kneissl nie jest pierwsza

Portal EU Observer, powołując się na niemieckie media, informuje, że zarobki w Rosnieft wynoszą nawet 600 tys. euro rocznie, jak w przypadku Gerharda Schrödera. Były kanclerz Niemiec jest orędownikiem rosyjskich interesów w Europie, takich jak budowa gazociągu Nord Stream 2.

Wiedeń jest jedną z najbardziej przyjaznych Kremlowi stolic w Europie. Austria jest także jednym ze zwolenników budowy gazociągu Nord Stream 2. W przeszłości Wiedeń m.in. bardzo niechętnie patrzył na wymierzone w Rosję sankcję, po tym jak ta rozpoczęła okupację Krymu.

Kneissl nie jest jedynym austriackim politykiem zasiadającym w rosyjskich spółkach. Były kanclerz Christian Kern (2016-2017) z centrolewicowej Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ) dołączył do zarządu rosyjskich kolei państwowych (RŻD) w 2019 r.

W tym samym roku członkiem zarządu rosyjskiej firmy naftowej Lukoil został inny były kanclerz Wolfgang Schüssel (2000-2007) z rządzącej centroprawicowej partii ÖVP. Z kolei były minister finansów Jörg Schelling (ÖVP) od 2018 r. pracuje w Gazpromie.