Austria: Kolejny spór w koalicji, tym razem o klimat. Zieloni atakują kanclerza

sebastian-kurz-austria-oevp-chadecja-prokuratura-kryzys-pandemia-węgry-orban-korupcja-wizerunek-PR-polityka

Były kanclerz Austrii Sebastian Kurz / Zdjęcie: Unia Europejska, European Council and Council of the European Union Newsroom, https://newsroom.consilium.europa.eu/

W austriackiej koalicji dochodzi do kolejnych tarć, tym razem chodzi o ochronę klimatu. Szefowa klubu parlamentarnego Zielonych zasugerowała, że kanclerz Sebastian Kurz „żyje w epoce kamienia łupanego”. To odpowiedź na wypowiedź szefa rządu dla jednej z gazet.

 

Po tym, jak współrządzącym Zielonym udało się przeforsować przez austriacki parlament ponowną ocenę intensywności emisji CO2 w różnych projektach drogowych, kanclerz Sebastian Kurz skrytykował stanowisko koalicjantów w sprawie ochrony klimatu.

W rozmowie z Vorarlberger Nachrichten szef rządu ocenił, że ochrona klimatu nie powinna być „powrotem do epoki kamienia łupanego”. Jego zdaniem środowiska naturalnego nie uratuje się poprzez bierność, ale tylko przez inwestycje w „innowacje i technologię”.

Austria: Opozycja poparła ustawę o energii odnawialnej

Porozumienie jest „ogromnym krokiem w kierunku neutralności klimatycznej” – powiedziała minister klimatu Leonore Gewessler.

Część Zielonych atakuje Kurza

Szefowa klubu parlamentarnego Zielonych Sigrid Maurer odpowiedziała zjadliwym komentarzem pod adresem kanclerza. „W epoce kamienia łupanego żyje każdy, komu wydaje się, że z kryzysem klimatycznym można sobie poradzić bez wprowadzania poważnych zmian”, stwierdziła.

Bardziej dyplomatyczna była reakcja minister klimatu Leonore Gewessler. Zgodziła się ona z Kurzem, że działania na rzecz klimatu nie powinny oznaczać powrotu do przeszłości. Wręcz przeciwnie, według niej ochrona środowiska musi stanowić „odważny krok naprzód”, dokonany w trosce o „przyszłość naszych dzieci”.

Austria bada podejrzenia "syndromu hawańskiego" u amerykańskich dyplomatów w Wiedniu

Nazwą „syndrom hawański” określono nieformalnie zespół objawów, jakie po raz pierwszy odnotowano u personelu dyplomatycznego USA w Hawanie w 2016 r.

Austriacka koalicja jest zagrożona?

Polityka klimatyczna, jeden z najważniejszych obszarów dla partii Zielonych, należy do głównych kwestii spornych między nimi a Austriacką Partią Ludową (ÖVP) Sebastiana Kurza.

Minister rolnictwa Elisabeth Köstinger (ÖVP) określa jednak atmosferę w koalicji jako „dość dobrą” – tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę, że „obie partie rządzące mają zupełnie inne poglądy” w wielu istotnych obszarach.

Koalicjantów dzieli jednak też kwestia korupcji w pierwszym rządzie Kurza, współtworzonym z Wolnościową Partią Austrii (FPÖ). W maju austriacka prokuratura antykorupcyjna (WKStA) objęła kanclerza Sebastiana Kurza śledztwem w sprawie podejrzenia składania przez niego fałszywych zeznań przed parlamentarną komisją, badającą aferę „Ibizagate”.

Kurz zarzeka się, że niezależnie od wszystkiego nie ma zamiaru ustępować ze stanowiska. W ubiegłym miesiącu wicekanclerz Werner Kogler w rozmowie z publicznym nadawcą radiowo-telewizyjnym ORF dał jednak do zrozumienia, że Zieloni nie zgodzą się na pozostanie w koalicji w razie wyroku. „To nie do pomyślenia, by skazany kanclerz mógł dalej rządzić”, stwierdził