Austria odmawia wstrzymania dostaw gazu z Rosji. Media: Magazyny są prawie puste

Margarete Schramböck, Austria

Minister gospodarki Austrii Margarete Schramböck [© European Union - Source: EUCO]

Austria nie poradzi sobie w sytuacji zakazu importu gazu z Rosji, oznajmiła minister gospodarki Margarete Schramböck. Austriackie media informują, że magazyny gazu w okolicach Salzburga są już niemal puste.

 

Europa kryzysów oczami lewicy. DEBATA Z LESZKIEM MILLEREM


„Embargo na gaz to dla Austrii wyraźna czerwona linia”, stwierdziła Margarete Schramböck w rozmowie z przedstawicielami niemieckiego koncernu prasowego Funk.

Reuters: UE złagodzi plany ws. embarga na ropę z Rosji

Nowa propozycja to odpowiedź na obawy państw UE w największym stopniu uzależnione od rosyjskiej ropy, pisze agencja Reutera.

„Embargo wyrządzi więcej szkody niż pożytku”

Austriacki rząd „nie może wysyłać żadnych sygnałów”, że zgadza się na embargo na gaz, „jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie go utrzymać”, wyjaśniła minister.

„Ani my, ani Niemcy nie będziemy w stanie tego zrobić”, dodała, oceniając, że embargo na gaz „wyrządziłoby więcej szkody niż pożytku”.

„Możemy wykorzystać austriackie pieniądze z podatków, aby stworzyć rezerwy magazynowe na potrzeby Austrii. Ale nie możemy za pieniądze z austriackich podatków kupować gazu dla dla Niemiec, Francji czy Holandii”, podkreśliła Schramböck.

Od 1 maja gaz z Litwy płynie do Polski

„Polska jest energetycznie bezpieczna” – uważa minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Magazyny gazu prawie puste

Magazyny gazu w Haidach w okolicach Salzburga, należące do Gazpromu, są obecnie prawie puste – w jednym z nich zapasów nie ma już praktycznie wcale, zaś poziom wypełnienia drugiego wynosi 18 proc. Celem jest wypełnienie magazynów w 80 proc., przekazują m.in. austriacki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny ORF i dziennik „Kurier”.

Zdaniem Margarete Schramböck do produkcji gazu Unia Europejska mogłaby wykorzystywać technologię szczelinowania. „Istnieją metody pozyskiwania gazu łupkowego w sposób przyjazny dla środowiska. Nie wolno nam zamykać umysłów i patrzeć na stan technologiczny sprzed 20 lat”, stwierdziła minister.

Schramböck wskazała również na potrzebę nawiązywania nowych partnerstw w perspektywie średnioterminowej w zakresie energii słonecznej i wodoru.

Ministrowie UE ds. energii przeprowadzą rozmowy kryzysowe ws. rosyjskiego gazu

W zeszłym tygodniu Rosja wstrzymała dostawy gazu do Bułgarii i Polski, po tym jak kraje te odmówiły spełnienia jej żądania, aby faktycznie płacić w rublach.

Niepokój także w Bawarii. Potrzeba gazu na zimę

Stanem magazynu w Haidach martwią się również Bawarczycy, pisze portal Focus.de. Bawarski minister gospodarki, rozwoju regionalnego i energii Hubert Aiwanger ostrzega, że land pilnie potrzebuje gazu na najbliższą zimę.

Magazyn w Haidach jest drugim co do wielkości magazynem gazu w Europie Środkowej. Mimo że znajduje się w Austrii, to w praktyce można go nazwać niemieckim. Zbiornik, który jest stanie pomieścić nawet 2,7 mld metrów sześciennych gazu podłączony jest do niemieckiej sieci gazowej, a nie do austriackiej.

Niemcy nie mogą uzupełnić zapasów w magazynach. Rząd federalny przyjął wprawdzie ustawę, która od tego lata określa minimalne ilości napełnienia magazynów gazu. Dotyczy ona jednak tylko magazynów znajdujących się na terytorium Niemiec.