Austria z nową, ekospołeczną reformą. Kanclerz Kurz: „Największa obniżka podatków w historii”

Austria, Sebastian Kurz

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz / Zdjęcie: © European Union [EUCO Newsroom]

Po intensywnych weekendowych negocjacjach rządząca koalicja chadeków i Zielonych osiągnęła wczoraj (3 października) porozumienie w sprawie ekospołecznej reformy podatkowej. Zmiany zakładają obniżki podatków i przebudowę systemu podatkowego tak, by wspierać zieloną transformację.

 

 

Według kanclerza Sebastiana Kurza jest to „największa obniżka podatków” w dziejach Austrii. Wicekanclerz Werner Kogler określił reformę jako „historyczną” i stwierdził, że jest ona niezbędna, aby austriacka gospodarka stała się bardziej ekologiczna i zrównoważona.

Europa reaguje na gigantyczne wzrosty cen energii

Grecja, Hiszpania, Włochy, a w końcu i Francja – pod naporem rosnących cen energii rządy tych krajów zaczynają uruchamiać mechanizmy pomocy dla gospodarstw domowych.

Na czym będzie polegać nowe prawo?

Rządzące Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) i Zieloni ustaliły, że do 2022 r. ceny emisji dwutlenku węgla wyniosą 30 euro za tonę, a następnie będą corocznie podnoszone i już trzy lata później mają osiągnąć 55 euro za tonę. Po 2025 r. powstanie także krajowy system handlu uprawnieniami do emisji, uwzględniający wszystkie firmy, których nie obejmuje unijny system EU-ETS.

Uzyskany w ten sposób dodatkowy przychód trafi do kieszeni Austriaków. Każdy dorosły obywatel ma otrzymywać roczną premię klimatyczną w wysokości od 100 do 200 euro, w zależności od dostępności transportu publicznego.

Ponadto reforma ma odciążyć gospodarstwa o średnich dochodach, czemu ma służyć zwiększenie premii dla rodzin i obniżenie podatku od wynagrodzeń. „Każdy, kto chce pracować, zasługuje, aby otrzymywać więcej”, podkreślił Kurz.

Austria: Kolejny spór w koalicji, tym razem o klimat. Zieloni atakują kanclerza

Polityka klimatyczna, jeden z najważniejszych obszarów dla partii Zielonych, należy do głównych kwestii spornych między nimi a chadekami.

Krytycy: Reforma za mało ambitna

Pakiet reform spotkał się jednak z krytyką części organizacji obywatelskich i ekonomistów, którzy ocenili go jako niewystarczająco ambitny. Ich zdaniem ceny emisji dwutlenku węgla, które mają zostać podniesione w wyniku wdrożenia planowanych zmian, będą wciąż zbyt niskie, aby wywrzeć realny wpływ na poziom gazów cieplarnianych w Austrii. Uważają oni, że reforma w obecnym kształcie nie zachęci ludności do zmiany nawyków na bardziej proekologiczne.