Atom zieloną anergią w UE? Austria grozi pozwem Komisji Europejskiej

austria-atom-unia-europejska-komisja-europejska-tsue-polska-francja-reaktor-trzeciej-generacji-niemcy-cop26-klimat

Na zdjęciu austriacka minister ds. klimatu i energii Leonore Gewessler / Foto via Twitter / [Leonore Gewessler @lgewessler]

Austriacka minister ochrony klimatu Leonore Gewessler nie wyklucza pozwania przez Austrię Komisji Europejskiej, jeśli ta nie zrezygnuje z włączenia energii jądrowej do unijnej taksonomii.

 

 

Projekt rozporządzenia w sprawie taksonomii UE – określającej, które źródła energii mogą zostać uznane za nieszkodliwe dla środowiska – wyciekł w ostatni piątek.

Atom i gaz jednak finansowane z unijnych źródeł? KE proponuje zmiany w taksonomii

Spór o ewentualne zmiany jest poważny. Popierają je m.in. Francja i Polska, ale przeciwne są Niemcy.

Austria: Taksonomia nie powinna obejmować atomu

W obecnej formie rozporządzenie za „zrównoważone” uznaje również energetykę gazową i jądrową, co oznacza, że UE będzie wspierać inwestycje w elektrownie jądrowe.

Zdaniem Gewessler taksonomia nie powinna obejmować ani energii jądrowej, ani gazu, gdyż źródła te są „szkodliwe dla środowiska i rujnują przyszłość naszych dzieci”.

„Poddamy obecny projekt dokładnej analizie. Już zamówiliśmy opinię prawną dotyczącą uwzględnienia energii jądrowej w taksonomii”, zapowiedziała Gewessler w Nowy Rok na Twitterze.

„Jeśli (Komisja – red.) chce realizować swoje plany w ten w ten sposób, pozwiemy ją” – dodała, stwierdzając, że energia jądrowa jest „niebezpieczna i nie stanowi dobrego rozwiązania w walce z kryzysem klimatycznym”.

Na włączenie energii jądrowej do taksonomii UE nalega piętnaście państw członkowskich, w szczególności Francja. Austria, która w latach 70. zakazała stosowania energii jądrowej, zdecydowanie się temu sprzeciwia.