Angela Merkel o Nord Stream 2: Niemcy są za jego budową

komisja-europejska-niemcy-EBC-skup-obligacji-trybunał-konstytucyjny-Bruksela

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, źródło: (CC BY 4.0) [Kreml]

W trakcie wczorajszego (20 kwietnia) posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Angela Merkel przyznała, że jest świadoma kontrowersji związanych z gazociągiem, jednak „Niemcy są za jego budową”.

 

 

 

Angela Merkel przyznała na wtorkowym (20 kwietnia) posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, że wie o kontrowersjach wokół Nord Stream 2.

Kanclerz Niemiec zaznaczyła, że gaz nim płynący nie jest gorszy od tego, który płynie z Rosji przez Ukrainę czy Turcję. „Odnoszę wrażenie, że być może toczymy tu konflikt, zwłaszcza w przypadku Nord Stream 2, który jest znacznie szerszy i dotyka pytania, jak daleko chcemy handlować z Rosją”, podkreśliła cytowana przez PAP Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu dodała, że „istnieje wiele konfliktów z Rosją, które – niestety – utrudniają nasze relacje”. „Ale i tak musimy porozmawiać”, stwierdziła. Jak przyznała, Niemcy podjęły decyzję za budową Nord Stream 2, nawet jeśli wielu w tej „bitwie politycznej” nie zgadza się z nią.

Nord Stream 2 prawie gotowy

Około 1200-kilometrowy gazociąg, którego koszty mają wynieść około 9,5 miliarda euro, jest już gotowy w ponad 95 procentach. Takie informacje przekazał w połowie lutego minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. Dwie nitki gazociągu trzeba jeszcze ułożyć na dystansie około 75 kilometrów.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską.