Andrzej Duda spotka się w Białym Domu z Donaldem Trumpem. Na cztery dni przed wyborami

Prezydent Andrzej Duda i prezydent USA DOnald Trump, fot. Kancelaria Prezydenta RP [Facebook]

Prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump, fot. Kancelaria Prezydenta RP [Facebook]

Obronność, energetyka, handel oraz bezpieczeństwo w dziedzinie telekomunikacji – to główne tematy rozmów prezydentów Polski i USA – przekazał wczoraj prezydent Andrzej Duda, który w najbliższą środę spotka się w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

 

Wizyta ubiegającego się o reelekcję prezydenta w USA zaplanowana jest na cztery dni przed rozpisanymi na 28 czerwca wyborami prezydenckimi w Polsce. Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się dopiero w listopadzie.

Jarosław Kaczyński: Mamy dziś stan alertu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński twierdzi, że zwycięstwo kandydata Koalicji Obywatelskiej oznaczałoby “ciężki kryzys polityczny, społeczny i moralny”.

Duda pierwszym przywódcą w Białym Domu po przerwie z powodu koronawirusa

W czasie czwartkowej (18 czerwca) konferencji prasowej Andrzej Duda podkreślił, że jako pierwszy przywódca innego kraju został zaproszony do Białego Domu po przerwie wywołanej pandemią koronawirusa (w rzeczywistości wcześniej zostali zaproszeni przywódcy państw G7, ale odmówili). Duda przyznał, że rozmowy w sprawie jego wizyty w Waszyngtonie trwały na poziomie dyplomatycznym od tygodni, a w środę (17 czerwca) – jak powiedział – “zaproszenie rzeczywiście oficjalnie stało się faktem”.

Określono wtedy również obszary, których rozmowy prezydentów będą dotyczyły: obronności, energetyki, handlu oraz bezpieczeństwa w dziedzinie telekomunikacji. “Spodziewam się dobrej wizyty. Jest to dla mnie – nie ukrywam – również bardzo ważny sygnał, że jestem pierwszym prezydentem, który po tej przerwie w bezpośrednich spotkaniach jest zaproszony do Waszyngtonu, do Białego Domu i spotka się z Prezydentem Stanów Zjednoczonych” – oświadczył Andrzej Duda.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Współpraca w dziedzinie obronności i handlu

Według polskiego prezydenta jego rozmowy z Donaldem Trumpem mają po pierwsze dotyczyć kwestii obronności, czyli – jak wczoraj tłumaczył w swojej wypowiedzi dla mediów – “współpracy militarnej, sojuszniczej – i bezpośrednio między Polską a Stanami Zjednoczonymi, i w ramach NATO”. Duda zapowiedział przy tym, że będzie rozmawiał z prezydentem USA „na temat planów związanych z dalszymi decyzjami amerykańskimi, co do tego, w jakim kierunku zostaną przemieszczone jednostki, o których pan prezydent Donald Trump mówił dosłownie kilka dni temu, że będą one relokowane”. Chodzi o zapowiedź redukcji liczby amerykańskich wojskowych stacjonujących w Niemczech. Część z nich miałaby trafić do Polski.

Prezydent Duda: Armia amerykańska jest w Polsce mile widziana

Możliwe, że w Polsce będzie więcej żołnierzy amerykańskich – przyznał wczoraj prezydent Andrzej Duda.

Drugim tematem ma być natomiast współpraca handlowa i chodzi tu nie tylko o relacje dwustronne, ale również o współpracę USA w ramach Trójmorza. Duda przypomniał przy tym, że Stany Zjednoczone są partnerem strategicznym tej inicjatywy, a prezydent Trump zdecydował się zainwestować w tym roku miliard dolarów w trójmorskie projekty i w rozwój tej współpracy.

Współpraca energetyczna

Kolejnym tematem, jaki mają omówić w przyszłym tygodniu prezydenci Polski i USA jest współpraca w dziedzinie energetyki. “Po pierwsze – to kwestia importu do Polski gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych” – powiedział prezydent zwracając uwagę, że rozbudowywany jest właśnie gazoport w Świnoujściu i jego moce przeładunkowe i pojemnościowe zostaną zwiększone do 7,5 mld metrów sześc. “błękitnego paliwa” rocznie. “Nie ma co kryć, że mamy również plany umieszczenia kolejnego gazoportu – tym razem najprawdopodobniej pływającego – w rozbudowywanym porcie gdańskim” – dodał.

Amerykanie zbudują w Polsce elektrownię jądrową?

Według ekspertów z jakimi rozmawiała redakcja EURACTIV.pl, Amerykanie chcą zaoferować Polsce budowę elektrowni jądrowej. Mają obiecywać nie tylko nowoczesną technologię i wykonanie, ale nawet kredyt na tę budowę. Tymczasem inwestycja to może przekroczyć kwotę 70 mld złotych. W przyszłym tygodniu można spodziewać się pierwszych ustaleń w tej kwestii.

Na temat współpracy ze Stanami Zjednoczonymi przy budowie elektrowni jądrowej  Andrzej Duda rozmawiał już podczas jego wcześniejszej wizyty  w USA. Natomiast pod koniec lutego  polska elektrownia była przedmiotem rozmów, jakie ze stroną amerykańską prowadził minister klimatu Michał Kurtyka. “Chcemy, aby energia jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE” – stwierdził minister Kurtyka.

Zgodnie z rządowym planem pierwszy reaktor powinien zacząć działać w 2033 roku. Jednak plany budowy polskiej elektrowni atomowej liczą sobie już kilka dziesięcioleci (budowę elektrowni jądrowej w Żarnowcu rozpoczęto w 1982 r., ale nigdy nie została ukończona). Jesienią zeszłego roku pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapowiadał, że Polska chce zbudować sześć bloków jądrowych w ciągu 20 lat, a jako partnera tego projektu bierze się pod uwagę Stany Zjednoczone, Japonię i Koreę Południową. Szuka też partnera, który zainwestuje kapitał własny w ten projekt na poziomie 49 proc. i zawrze umowę na 20 lat realizacji inwestycji, a potem na czas eksploatacji tych elektrowni.

Elektrownia Cernavoda: Chińczycy nie będą rozwijali rumuńskiego atomu

Budowę dwóch reaktorów w elektrowni Cernavoda dokończą Amerykanie?

Bezpieczeństwo w dziedzinie telekomunikacji

Ostatnim z tematów jest bezpieczeństwo w dziedzinie telekomunikacji. “Tu – oczywiście – rozwój sieci 5G i współpraca technologiczna także pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, cyberbezpieczeństwo – te wszystkie kwestie, które są istotne, w które gdzieś tam wpisuje się także zainteresowanie amerykańskich inwestorów Polską” – wyliczał prezydent Duda. Przypomniał przy tym, że miesiąc temu firma Microsoft ogłosiła, że we współpracy z Pekao zamierza w Polsce zbudować  za miliard dolarów nowoczesne centrum baz danych.

“Będę chciał z Panem Prezydentem Donaldem Trumpem – rzecz jasna – rozmawiać o kolejnych dużych amerykańskich inwestycjach w naszym kraju” – zapowiedział Andrzej Duda. “Mam poczucie, że zacieśnianie więzi tej właśnie współpracy sojuszniczej, militarnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi – także obecność armii amerykańskiej w Polsce – jest dla amerykańskich inwestorów istotnym wzmocnieniem gwarancji bezpieczeństwa naszego kraju, a tym samym inwestowanych tu przez nich pieniędzy” – dodał polski prezydent.

Koronawirus: Fake news o sieci 5G powodem podpaleń masztów telekomunikacyjnych

Od początku miesiąca na Wyspach dochodzi do podpaleń masztów sieciowych powiązanych z coraz bardziej popularnym fake newsem łączącym epidemię koronawirusa z siecią 5G.

Nocna narada z udziałem premiera i konsultacje z ministrami

W sprawie przyszłotygodniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i jego spotkania z Donaldem Trumpem w czwartek polski prezydent zwołał naradę z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego (uczestniczył tylko w pierwszej jej części zdalnie, przez łączenie wideo), szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza, szefa MON Mariusza Błaszczaka, szefa BBN Pawła Solocha, szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego oraz szefa Sztabu Generalnego WP gen. Rajmunda Andrzejczaka.

“Omówiliśmy poszczególne tematy i przedyskutowaliśmy kwestie, czego możemy się spodziewać i w jakim kierunku będzie zmierzali” – poinformował wczoraj Andrzej Duda.

Dodał, że już w środę “późną nocą” po debacie prezydenckiej w TVP spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. “Powiedziałem panu premierowi, że absolutnie konieczna jest konsultacja z ministrami zajmującymi się poszczególnymi dziedzinami, w których mają być prowadzone rozmowy z panem prezydentem Donaldem Trumpem” – przekazał Andrzej Duda.

I właśnie te konsultacje odbyły się wczoraj po południu. “Jestem zadowolony z rezultatów tych rozmów. Cieszę się, bo myślę, że po pierwsze: będziemy dobrze przygotowani na spotkanie z panem prezydentem Donaldem Trumpem i przedstawicielami jego administracji i jego najbliższymi współpracownikami” – oświadczył po ich zakończeniu.

Dziś w Nowym Jorku spotkanie Trump-Duda

Podczas dzisiejszego spotkania prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa ma zostać podpisana deklaracja wojskowa dotycząca lokalizacji zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce – zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 

Duda: Polska jednym z poważniejszych partnerów Stanów Zjednoczonych

Polski prezydent wyraził także zadowolenie z “ogromnej intensywności” polsko-amerykańskich relacji w ostatnich latach. “Mogę śmiało mówić, że jesteśmy dzisiaj jednym z poważniejszych partnerów Stanów Zjednoczonych, na pewno w UE – i w związku z tym będziemy omawiali ważne tematy, które mam nadzieję rozwiną jeszcze naszą współpracę, nasze partnerstwo, które i tak w ostatnich latach jest bardzo żywotne” – przewiduje Duda.

“Również dla Polski jest to dobry znak, jeżeli chodzi o to jak jesteśmy traktowani przez to wielkie mocarstwo i gospodarcze, i militarne, i największe państwo Sojuszu Północnoatlantyckiego, i największą światową gospodarkę” – dodał.

Tematyka listu Dudy do unijnych przywódców też przedmiotem rozmów z Trumpem?

Prezydent zwrócił również uwagę, że “jest bardzo wiele tematów do omówienia w przestrzeni współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi, ale także pomiędzy UE a USA”. Według niego jego wizyta w Waszyngtonie “niejako wpisuje się” też  w kontekst listu, który polski prezydent wysłał do przywódców państw europejskich.

Zawarł w nim propozycje wspólnych działań wobec pandemii koronawirusa i na rzecz zapobiegania możliwym sytuacjom kryzysowym, a przynajmniej – na rzecz łagodzenia ich negatywnych skutków. “Z całą pewnością o tych samych kwestiach będę rozmawiał także z prezydentem Donaldem Trumpem” – zapewnił Andrzej Duda.