Aktywiści Greenpeace mówią „nie” dla terminalu LNG w Bratysławie

Dunaj, Bratyslawa, LNG

Rzeka Dunaj w Bratysławie, gdzie miałby zostać postawiony terminal [Photo via unsplash]

Ponad 60 aktywistów Greenpeace protestowało na kajakach na Dunaju przeciwko budowie nowego terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Bratysławie.

 

 

O zamiarze budowy terminalu na największej słowackiej rzece poinformowała Państwowa Spółka Akcyjna Porty Publiczne. Głównym powodem jego budowy jest przekierowanie części ruchu statków do Bratysławy, co ma zmniejszyć liczbę ciężarówek na drogach.

Według firmy, gaz powinien zastąpić ropę jako paliwo dla statków, co wzmocni rozwój ekologicznej żeglugi poprzez redukcję szkodliwych emisji do atmosfery. Jednak działacze uważają, że te argumenty są mylące. Według nich, terminal podważa cele klimatyczne, gdyż zapewni wykorzystanie gazu przez kilkadziesiąt lat. Twierdzą, że jeśli uwzględni się cykl życia skroplonego gazu ropopochodnego, to wielkość emisji nie zmniejszy się w porównaniu z paliwami konwencjonalnymi, ale może nawet wzrosnąć.

“Wykorzystywanie środków publicznych na infrastrukturę gazu kopalnego jest niedopuszczalne. Gaz jest jedną z przyczyn kryzysu klimatycznego, a nie jego rozwiązaniem” – powiedziała Katarína Juríková, dyrektor Greenpeace Słowacja. Z drugiej strony Ministerstwo Środowiska wspiera inwestycję w terminal. Twierdzi, że pomoże on w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. “To paliwo kopalne, które powinno zostać wycofane, ale mamy wiadomość, że taka zmiana nie nastąpi z dnia na dzień”.