Synchronizacja unijnych sieci elektroenergetycznych

Energia elektryczna

Energia elektryczna

Państwa bałtyckie i Polska zamierzają zsynchronizować swoje sieci energetyczne z europejską siecią kontynentalną – zadeklarowali wczoraj (22 marca) szefowie państw bałtyckich i premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem KE Jean-Claude’em Junckerem w Brukseli.

 

Projekt ograniczający uzależnienie tych państw od Rosji, ma być wsparty ze środków unijnego instrumentu finansowego „Łącząc Europę”.

Synchronizacji unijnych sieci elektroenergetycznych

Czwartkowe rozmowy Jean-Claude Junckera z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim, prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė oraz premierami Łotwy i Estonii, Mārisem Kučinskisem i Jürim Ratasem zakończyły się przyjęciem wspólnego oświadczenia.

Politycy uzgodnili w nim, że najpóźniej do czerwca zawrą polityczną umowę „w sprawie optymalnego sposobu synchronizacji sieci krajów bałtyckich z europejską siecią kontynentalną”. Ustalili ponadto, że wcześniej spotkają się ponownie, by dopracować szczegóły porozumienia.

Rynek mocy uzgodniony z Brukselą za cenę sporych ustępstw Warszawy

Komisja Europejska wymusiła na polskim rządzie kompletną zmianę filozofii rynku mocy, ale wygląda na to, że osiągnięto kompromis. Poprawki wprowadzą więcej gry rynkowej, ale i więcej ryzyka dla  producentów energii.  

Wkład w jedność i bezpieczeństwo energetyczne UE

Przywódcy państw bałtyckich, Polski i szef KE podkreślili znaczenie procesu synchronizacji sieci „jako elementu kluczowego dla fizycznej integracji państw bałtyckich z europejskim kontynentalnym systemem energetycznym, który stanowi ogromny wkład w jedność i bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej”.

Uznali również, że jest to „jeden z najbardziej symbolicznych projektów unii energetycznej oraz konkretny wyraz solidarności w ramach bezpieczeństwa energetycznego”. Wzmocni bowiem solidarność i regionalne bezpieczeństwo dostaw energii – argumentowali.

Pięć państw ostrzega przed Nord Stream 2

Pięć państw ostrzega przed Nord Stream 2 – Polska, Litwa, Łotwa, Ukraina i Mołdawia zwracają uwagę, że projekt ten ma na celu pogłębienie zależności energetycznej państw UE od Rosji. Wcześniej (9 marca) premier Mateusz Morawiecki uznał Nord Stream 2 za „bardzo niebezpieczny projekt” dla tej części Europy.

Synchronizacja do 2025 r.

Morawiecki, Grybauskaitė oraz Kučinskis i Ratas potwierdzili w przyjętym wczoraj dokumencie „swoje silne zaangażowanie na rzecz synchronizacji sieci energetycznych państw bałtyckich z europejskim systemem kontynentalnym do roku 2025”. Wezwali też do podjęcia wszelkich starań o dotrzymanie uzgodnionego harmonogramu dla ministrów, dla operatorów systemów i ekspertów. Podkreślili przy tym, że wsparcie ze strony funduszu „Łącząc Europę” stanowi fundament pomyślnej realizacji projektu.

Instrument „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) to unijny instrument finansowy, który wspiera rozwój sieci transportowej, energetycznej i telekomunikacyjnej. W budżecie na lata 2014-2020 UE wyodrębniła specjalne środki na inwestycje dotyczące budowy i modernizacji infrastruktury w dziedzinie transportu, energetyki i telekomunikacji.

Podczas czwartkowego spotkania głowy państw i rządów „z zadowoleniem” przyjęły ponadto postęp prac przygotowawczych, które prowadzą ministrowie ds. energetyki Polski, Litwy, Łotwy i Estonii we współpracy z wiceszefem KE ds. unii energetycznej Marošem Šefčovičem i komisarzem ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguelem Arias Cañetem.

Jak zmieni się polska energetyka do 2040 roku? Nowe założenia rządu

Jak Ministerstwo Energii widzi szanse na budowę elektrowni atomowej, kolejnej elektrowni węglowej i nowych farm wiatrowych w ciągu najbliższych 20 lat? Dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl dotarli do projektu założeń „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”. Część jej zapisów może zaskoczyć.

 

Nowa rządowa …