XIII Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Cambridge

Panele dyskusyjne w Oxford Union

Panele dyskusyjne w Oxford Union, fot. Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii

[EURACTIV.pl jest patronem medialnym wydarzenia]

Polska krajem chrześcijańskim historycznie, liberalnym przyszłości – prawda czy złudzenie? Czy polski rząd po raz pierwszy w historii jest w stanie poprzeć młodych Polaków chcących studiować za granicą? W którym momencie sztuka narodowa staje się sztuką propagandową?

 

To tylko niektóre z pytań nurtujących młode umysły ambitnych Polaków studiujących na najlepszych brytyjskich uczelniach. Na zadawaniu pytań nie kończą aktywnie poszukując odpowiedzi, by zapewnić sobie i Polsce lepsze jutro.

Dyskusje na tematy dla studentów ważne osiągną zenit na kolejnym, trzynastym już, Kongresie Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. Jest to największa swego rodzaju konferencja gromadząca ponad 400 polskich studentów z kilkudziesięciu brytyjskich uczelni. Najbliższa edycja, w dniach 31.01-01.02.2020, odbędzie się na Uniwersytecie w Cambridge i śmiało można powiedzieć, że będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na lokalizację!

Celami Kongresu jest integracja studentów i budowa sieci kontaktów między stowarzyszeniami studenckimi, rozwój kariery i otwieranie polskim studentom w Wielkiej Brytanii drogi powrotu do Polski. To także pomoc dla polskich firm i organizacji w odnajdywaniu talentów wśród ambitnych Polaków studiujących za granicą. Ponadto, Kongres stawia nacisk na integrację międzypokoleniową aktualnych studentów oraz absolwentów brytyjskich uczelni. Na Kongresie w 2020 roku spodziewać się można dużej grupy studentów Cambridge, Oksfordu oraz prestiżowych londyńskich uczelni. Podczas Kongresu studenci uczestniczyć będą w panelach dyskusyjnych dotyczących najważniejszych tematów związanych nie tylko z ich studiami, ale również z ich przyszłością – polsko-brytyjskim światem polityki, kultury, nauki i sztuki.

Podczas poprzednich edycji wydarzenia mieliśmy zaszczyt gościć w roli panelistów osoby takie jak Premier Mateusz Morawiecki, Tadeusz Różewicz, Minister Radosław Sikorski czy Prezydent Aleksander Kwaśniewski. W tym roku odwiedzą nas m. in. prof. Danuta Hübner, Adrian Zandberg, Tomasz Terlikowski czy Jacek Dukaj.

Dyskusje z ich udziałem dotyczyć będą przykładowo roli Kościoła Katolickiego w polskim społeczeństwie, edukacji w Wielkiej Brytanii po Brexicie, polskich kobietach sukcesu, prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa bądź uniwersalności sztuki polskiej. Ponadto, w czasie Kongresu odbędą się także warsztaty rozwijające zainteresowania uczestników. Wśród prowadzących znajdą się przedstawiciele tak renomowanych marek jak Amazon, Boston Consulting Group i Smart Prospects. Nie zabraknie również sesji „networkingowych” pozwalających na nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami i wzmacnianie więzi w ramach studenckiej wspólnoty. Z kolei spotkania towarzyskie integrujące społeczność umilą wieczory po intensywnych dniach debatowania: piątkowe przyjęcie w słynnym Fitzwilliam Museum, uroczysta kolacja, tzw. “Formal Dinner”, w Selwyn College oraz sobotni bal zwieńczający 2-dniową konferencję.

 

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie internetowej i mediach społecznościowych:

https://polishcongress.com/

https://www.facebook.com/congressofpolishstudentsocieties/

https://www.instagram.com/congressofplstudents/

https://pl.linkedin.com/company/polishcongress