Karta Praw Podstawowych: Jak chroni obywateli UE? // PODCAST

Traktat Lizboński

Karta Praw Podstawowych to równoważna część składowa Traktatu z Lizbony

„To Karta gwarantuje nam prawo do ochrony prywatności. Europejski Trybunał Sprawiedliwości często się na nią powołuje w tej kwestii. Państwa mają tendencje do większej kontroli nad obywatelami w czasach zagrożenia – dziś widzimy to w kontekście pandemii.”


Tak o wyzwaniach stojących przed ochroną praw podstawowych w Unii Europejskiej mowił dr Mirosław Wróblewski, Dyrektor
Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego.


Weź udział w debacie Agencji Praw Podstawowych razem z Věrą Jourovą i Prezesem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.


20 lat temu podpisano Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej. To pierwszy tego typu dokument o mocy równej traktatom unijnym. Z tej okazji EURACTIV.pl zaprosił dr. Macieja Wróblewskiego do opisania wyzwań stojących przed ochroną praw podstawowych w Europie i w Polsce.

 

 

 

 

„Cały system unijny oparty jest na skutecznej ochronie sądowej praw gwarantowanych w traktatach, Karcie Praw Podstawowych i prawie pochodnym. Oznacza to, że ochrony tych praw można dochodzić w sądzie. Te sądy, również w rozumieniu Karty, muszą być wolne i niezależne – to fundament trójpodziału władzy i praworządności. I właśnie na artykuł 47 Karty (prawo do  bezstronnego sądu) powołuje się ETS w sprawach o naruszenie praworządności przez kraje członkowskie.”

Czy Karta może pomóc Polkom w walce o swoje prawa? Dlaczego Unia gwarantuje prawo do niezależnego sądownictwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie słuchając rozmowy. Prowadzi Hipolit Jabłoński.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka Podcastu Europejskiego w serwisie Spotify lub na platformie Soundcloud.

Prof. Adam Bodnar: Karta Praw Podstawowych to nie jest zwykła umowa

„Karta Praw Podstawowych to nie jest kolejna umowa międzynarodowa. Karta ma taką samą siłę i wagę jak traktaty unijne. Skoro przenieśliśmy wykonywanie niektórych kompetencji państwa na poziom unijny to prawa człowieka w tym zakresie również muszą być chronione.” Tak prof. …

Więcej naszych Podcastów Europejskich TUTAJ