„To Karta gwarantuje nam prawo do ochrony prywatności. Europejski Trybunał Sprawiedliwości często się na nią powołuje w tej kwestii. Państwa mają tendencje do większej kontroli nad obywatelami w czasach zagrożenia – dziś widzimy to w kontekście pandemii.”
Tak o wyzwaniach stojących przed ochroną praw podstawowych w Unii Europejskiej mowił dr Mirosław Wróblewski, Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego.
20 lat temu podpisano Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej. To pierwszy tego typu dokument o mocy równej traktatom unijnym. Z tej okazji EURACTIV.pl zaprosił dr. Macieja Wróblewskiego do opisania wyzwań stojących przed ochroną praw podstawowych w Europie i w Polsce.
„Cały system unijny oparty jest na skutecznej ochronie sądowej praw gwarantowanych w traktatach, Karcie Praw Podstawowych i prawie pochodnym. Oznacza to, że ochrony tych praw można dochodzić w sądzie. Te sądy, również w rozumieniu Karty, muszą być wolne i niezależne – to fundament trójpodziału władzy i praworządności. I właśnie na artykuł 47 Karty (prawo do bezstronnego sądu) powołuje się ETS w sprawach o naruszenie praworządności przez kraje członkowskie.”
Czy Karta może pomóc Polkom w walce o swoje prawa? Dlaczego Unia gwarantuje prawo do niezależnego sądownictwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie słuchając rozmowy. Prowadzi Hipolit Jabłoński.
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka Podcastu Europejskiego w serwisie Spotify lub na platformie Soundcloud.
Więcej naszych Podcastów Europejskich TUTAJ