Zmiany w polskim rządzie. Nowy wicepremier i troje ministrów

Zmiany w polskim rządzie, nowi ministrowie z premierem i prezydentem, źródło Marek Borawski KPRP

Zmiany w polskim rządzie, nowi ministrowie z premierem i prezydentem, źródło Marek Borawski KPRP

Prezydent Andrzej Duda oficjalnie powołał wczoraj ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na urząd wicepremiera oraz trzy osoby na stanowiska ministerialne: Agnieszkę Ścigaj, Zbigniewa Hoffmanna i Włodzimierza Tomaszewskiego.

 

O ile o nominacji Mariusza Błaszczaka poinformował wcześniej były już wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, o tyle pozostałe powołania nie zostały zapowiedziane.

“Sądzę, że zastąpi mnie pod każdym względem, także jeżeli chodzi o wszystkie funkcje”, powiedział prezes PiS, informując we wtorek (21 czerwca) o awansie szefa MON. Błaszczak będzie bowiem również szefem rządowego komitetu ds. Bezpieczeństwa, którym od jesieni 2020 r. kierował lider partii rządzącej.

Będzie go wspierać dotychczasowy zastępca szefa kancelarii premiera i sekretarz rządowego komitetu ds. bezpieczeństwa Zbigniew Hoffmann. Został ministrem, który  będzie teraz nadzorował komitet.

Prezydent Andrzej Duda nie krył zadowolenia z szybkiej zmiany na urzędzie wiceprezesa Rady Ministrów odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, szefa komitetu ds. bezpieczeństwa. “Już pięć dni po odwołaniu i ustąpieniu pana premiera Jarosława Kaczyńskiego jest pan minister Mariusz Błaszczak”, powiedział.

“Bardzo dziękuję panie premierze za ten wybór”, dodał  prezydent zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego. “Mało jest dzisiaj w łonie Zjednoczonej Prawicy osób o takim doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa jak pan minister Mariusz Błaszczak, który od lat prowadzi sprawy polskiej obronności”, ocenił Duda nowego wicepremiera ds. bezpieczeństwa.

Jarosław Kaczyński odszedł z rządu. Wicepremierem Mariusz Błaszczak

Jarosław Kaczyński poinformował o tym osobiście w wywiadzie prasowym.

Ścigaj odpowiedzialna za integrację społeczną

“Cieszę się, że rząd jest zasilany przez kolejną kobietę”, zwrócił się natomiast prezydent do Agnieszki Ścigaj – posłanki koła Polskie Sprawy, które właśnie podjęło współpracę z rządami Zjednoczonej Prawicy.

“Po wielu rozmowach merytorycznych, po wielu rozmowach programowych o bardzo konkretnych sprawach, o bardzo wielu tematach, które nurtują Polaków, ekonomicznych, społecznych, politycznych, doszliśmy do porozumienia z kołem Polskie Sprawy i zaprosiliśmy panią poseł Agnieszkę Ścigaj do rządu”, przyznał wczoraj premier Morawiecki podczas konferencji prasowej w Raszynie tuż przed uroczystością zaprzysiężenia nowych członków rządu.

Czteroosobowe koło Polskie Sprawy tworzyli dotychczas – obok Ścigaj – Andrzej Sośnierz, Zbigniew Girzyński i Paweł Szramka. Ten ostatni poinformował jednak, że zrezygnował z członkostwa w tym kole i ogłosił, że zostanie posłem niezrzeszonym. W ten sposób Zjednoczona Prawica zyskała w Sejmie trzy nowe głosy.

Agnieszka Ścigaj ma być w rządzie odpowiedzialna za integrację społeczną, w tym kwestie związane z uchodźcami. Premier zwrócił uwagę, że nowa minister będzie się zajmować kwestiami integracji społecznej w okresie „napięć na forum polskim, międzynarodowym związanym z falą uchodźców z Ukrainy, ale nie tylko”. „Tutaj mamy do czynienia ze zjawiskami o wiele szerszymi”,  dodał Morawiecki.

Dziś Światowy Dzień Uchodźcy

Gdyby uchodźcy stworzyli swój własny kraj, populacją byłby zbliżony do Egiptu.

Tomaszewski za Cieślaka

Urząd ministra – członka Rady Ministrów objął także Włodzimierz Tomaszewski z Partii Republikańskiej. Zastąpił Michała Cieślaka, który niedawno zrezygnował z funkcji ministra w związku z incydentem na poczcie w Pacanowie. Na początku czerwca naczelniczka tej placówki zapytała ówczesnego ministra ds. samorządu Michała Cieślaka, który akurat był klientem tej poczty, o drożyznę.

Jeszcze tego samego dnia dyrektor poinformował ją o zwolnieniu dyscyplinarnym. Niezadowolony z rozmowy Cieślak zdążył bowiem skarżyć się prezesowi Poczty Polskiej Tomaszowi Zdzikotowi, który według naczelniczki zatelefonował z Warszawy do dyrektora i oświadczył, że “dla takich osób nie ma miejsca”. Były już minister tłumaczył się z tego nieudolnie aż w końcu podał się do dymisji, która została przyjęta.

Jarosław Kaczyński: Podatki będą niższe, węgiel tańszy, a Polska będzie się rozwijać

Prezes PiS zapowiedział, że choć inflacja nie jest winą rządu, to od lipca obniżona zostaną podatki PIT i CIT.

Prezydent: To wielka odpowiedzialność 

“Zmiany, które następują w rządzie są przeprowadzane konsekwentnie i szybko; powoływane są osoby, które będą realizowały nowe, odpowiedzialne zadania”, ocenił  Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

“To jest wielka odpowiedzialność – wziąć na siebie dzisiaj pełnienie urzędu ministra konstytucyjnego w bardzo trudnych dla Polski czasach, kiedy trzeba działać odważnie, ale rozważnie, kiedy trzeba szybko podejmować bardzo trudne decyzje, kiedy trzeba wspierać pana premiera w codziennych działaniach w KPRM”, uprzedził prezydent nowych ministrów.