Zmiana premiera w Gruzji

Były premier Gruzji Mamuka Bachtadze / Zdjęcie via twitter @BakhtadzeMamuka

Premier Gruzji Mamuka Bachtadze poinformował wczoraj za pośrednictwem mediów społecznościowych o złożeniu rezygnacji z funkcji szefa rządu. Polityk napisał, że „wypełnił swoją misję”. Bachtadze przewodził rządowi od czerwca 2018 r. Gruzińskie media informują, że nowym premierem zostanie szef MSW Giorgi Gacharia. Jego kandydatura budzi w gruzińskim społeczeństwie duże kontrowersje. 

 

 

Decyzja Mamuki Bachtadze należy do kategorii tych niespodziewanych, chociaż następuje w kilka tygodni po pełnych napięć wydarzeń w stolicy Gruzji związanych z wystąpieniem deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej, Siergieja Gawriłowa, który w gruzińskim parlamencie przemawiał po rosyjsku z miejsca przewodniczącego. W swoim oświadczeniu Bakhtadze ostrzegł przed podziałami politycznymi, które mogłyby podzielić Gruzinów. 

UE zaniepokojona napięciami na linii okupacyjnej w Gruzji

Ambasador Unii Europejskiej w Gruzji Carl Hartzel oświadczył w piątek (30 sierpnia), że napięcia oraz konfrontacyjny język używany po obu stronach Administracyjnej Linii Granicznej (ABL), oddzielającej Gruzję od okupowanego terytorium Osetii Południowej są „niedopuszczalne”.

 

Hartzel wyraził także nadzieję, że „wszystkie strony …

Problemy partii rządzącej

Rezygnacja Bachtadze następuje po tym, jak w ostatnich tygodniach spadła popularność rządzącego ugrupowania Gruzińskie Marzenie. Jest to związane z brutalnym rozbiciem czerwcowych protestów sprowokowanych przemową rosyjskiego deputowanego w parlamencie. W nocy z 20 na 21 czerwca br. doszło do starć demonstrantów z policją. Protestujący próbowali m. in. wtargnąć do budynku parlamentu. Służby porządkowe podjęły akcję pacyfikacyjną, w których wiele osób zostało rannych. 

Od nocy z 20 na 21 czerwca w stolicy kraju Tbilisi rozpoczęły się kilkudniowe antyrządowe protesty, w których uczestniczyły tysiące osób. Znaczna część społeczeństwa oraz opozycja obarcza ministra spraw wewnętrznych Georgiego Gacharię odpowiedzialnością za wydanie rozkazu akcji policji. W starciach z policją rannych zostało wówczas co najmniej 240 osób.

Rośnie napięcie między Gruzją i Rosją

Niedziela była kolejnym dniem protestów w Gruzji – tysiące demonstrantów domagało się dymisji szefa MSW i rozpisania przedterminowych wyborów. Gruzini protestowalii również w piątek i w sobotę przeciw rosnącym wpływom Rosji w swoim kraju, a ta zareagowała wprowadzeniem sankcji.

Zadanie wykonane

Bachtadze napisał w oświadczeniu, że jego celem było „stworzenie i wdrożenie strategicznych ram rozwoju dla kraju, które pozwolą na osiągnięcie zakładanych celów w nadchodzących latach”. Według premiera, cel „udało się osiągnąć”, a misja, jaką przed sobą postawił polityk „została wypełniona”, stąd decyzja o rezygnacji. Bachtadze w przeszłości pełnił funkcję ministra finansów. Polityk poinformował, że pozostanie członkiem Gruzińskiego Marzenia. 

W pożegnalnym wpisie były już szef rządu napisał, że jedynym, który może skorzystać na polaryzacji gruzińskiego społeczeństwa, będzie „okupant”. W domyśle Rosja, która po kilkudniowej wojnie w 2008 r. uznała niezależność Abchazji i Osetii Południowej – formalnie części Gruzji – które ogłosiły w sierpniu tego roku niepodległość uznaną przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

Gruzja: Zamieszki w Tbilisi po wizycie rosyjskiego parlamentarzysty

Prawie 100 osób zostało rannych po tym, jak na głównej ulicy gruzińskiej stolicy zebrało się ok. 10 tys. osób, które protestowały przeciw wizycie rosyjskiego parlamentarzysty. Zgromadzony pod starym budynkiem parlamentu w Tbilisi tłum próbował wedrzeć się do środka. Policja użyła …

Kontrowersyjny nowy premier

Gruzińskie media spekulowały od kilku dni o możliwych roszadach w rządzie w związku z przygotowaniami przed zaplanowanymi na 2020 r. wyborami parlamentarnymi. 1 września w biurze partii Gruzińskie Marzenie doszło do spotkania, w którym uczestniczyli deputowani, członkowie rządu oraz założyciel ugrupowania, oligarcha Bidzina Iwaniszwili. Lokalni dziennikarze spekulowali, że faworytem do zastąpienia Mamuki Bachtadzego na stanowisku premiera jest szef MSW. Informację tę potwierdziły dziś gruzińskie media.

Jednak wybór Giorgiego Gacharii niesie spore ryzyko w związku z wydarzeniami z czerwca br. Minister jest uznawany za odpowiedzialnego wydania rozkazu dotyczącego zlecenia brutalnej pacyfikacji a opozycja komentuje, że wybór szefa MSW jest niczym „splunięcie w twarz” gruzińskiemu społeczeństwu. Zmiany w rządzie – motywowane m. in. chęcią odświeżenia wizerunku ugrupowania – spowodowane są także wzrastającą popularnością głównej opozycyjnej siły – Zjednoczonego Ruchu Narodowego, partii założonej przez byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Partia Saakaszwilego jednak wystartuje w wyborach na Ukrainie

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zarejestrowała jednak kandydatów partii Ruch Nowych Sił byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego w lipcowych wyborach parlamentarnych.