Zmarł Kurt Westergaard. Autor kontrowersyjnej karykatury Mahometa

Kurt Westergaard

Artysta zasłynął z narysowania karykatury islamskiego proroka Mahometa. / Foto via (CC BY 3.0) [Wikipedia]

W wieku 86 lat zmarł Kurt Westergaard, poinformowały w niedzielę (18 lipca) duńskie media. Artysta zasłynął z narysowania karykatury islamskiego proroka Mahometa. Wywołał tym międzynarodowy skandal. 

 

 

Gazeta „Berlingske” podaje, że Kurt Westergaard zmarł we śnie, a przyczyną zgonu była przewlekła choroba. 

Belgia sprowadziła z Syrii żony i dzieci bojowników Państwa Islamskiego

Chodzi o szesnaście osób – dziesięcioro dzieci i sześć dorosłych kobiet.

Karykatura proroka

Kurt Westergaard stał się znany na całym świecie na przełomie 2005 i 2006 r., kiedy to wraz z grupą rysowników dziennika „Jyllands-Posten”, wydał serię karykatur zatytułowaną „Oblicza Mahometa”. 

Artysta odpowiedzialny jest za największy kryzys w powojennej historii duńskiej dyplomacji. Publikacjom ilustracji sprzeciwili się ambasadorowie z państw muzułmańskich, a przez Kopenhagę przetoczyły się liczne demonstracje. Wiele muzułmańskich krajów domagało się od duńskich władz ukarania odpowiedzialnych za publikację. Portretowanie proroka Mahometa to dla muzułmanów tabu.

Portret Mahometa w turbanie w kształcie bomby doprowadził do szybko eskalujących protestów także w państwach muzułmańskich. Ambasady Danii w poszczególnych państwach były atakowane. W wyniku starć zginęło kilkadziesiąt osób.

„Chcę być zapamiętany jako ten, który walczył o wolność słowa”, powiedział Westergaard. Jego prace doprowadziły do debaty publicznej na temat granic wolności słowa oraz religii. „Nie mam wątpliwości, że wielu zapamięta mnie jako szatana, który obraził religię miliarda ludzi”, dodał autor w rozmowie z „Berlingske”. Argumentował, że nie powinno się ulegać presji autocenzury, nawet w obliczu zagrożenia życia. 

Dania obawia się islamskiego radykalizmu. Zmienia zasady finansowania organizacji religijnych

Rząd chce zakazać darowizn od organizacji i rządów, które mogą przyczyniać się do radykalizacji społeczeństwa, działać przeciwko prawom człowieka oraz podstawowym wolnościom.

 

 

Inicjatywa rządu socjaldemokratów wejdzie w życie w przyszłym tygodniu. Przegłosowano ją we wtorek w parlamencie. Zyskała poparcie większości parlamentarzystów.

„Istnieją siły …

Nieudany atak

Rysownik mieszkał w dobrze chronionym przez policję domu, który opuszczał wyłącznie w towarzystwie ochroniarzy. Ze względów bezpieczeństwa jego adres pozostawał nieznany.

W ostatnich latach życia Westergaard otrzymywał setki gróźb śmierci. Kilkakrotnie próbowano go zabić.

W 2011 r. duński sąd skazał na 9 lat więzienia Somalijczyka, który próbował przeprowadzić atak na Westergaarda. Mohamed Geele próbował włamać się do domu rysownika 1 stycznia 2010 r. Wybicie okna włączyło alarm i automatycznie zawiadomiło policję o zdarzeniu. Podczas interwencji napastnik został dwukrotnie postrzelony przez funkcjonariuszy.

Westergaardowi nic się nie stało. Wraz z 5-letnią wnuczką, ukrył się w domu i czekał na przyjazd policji. 

Duński wywiad powiązał Somalijczyka ze wschodnioafrykańską islamską milicją sprzymierzoną z Al-Kaidą pomimo inwigilowania Geele służby nie wiedziały o planowanym przez niego ataku.

Nie było to pierwsze takie zdarzenie. W 2008 r. prokuratura postawiła zarzuty o próbę morderstwa trzem mężczyznom.

Włochy i szef MSZ Di Maio otrzymują groźby od Państwa Islamskiego

Powodem jest odbywająca się niedawno w Rzymie konferencja Globalnej Koalicji do walki z ISIS, której przewodniczył minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio.

Karykatury Mahometa: Nie tylko Kurt Westergaard

Nie tylko Kurt Vartegaard otrzymywał groźby w odpowiedzi na publikację swoich prac.

Tygodnik satyryczny „Charlie Hebdo” przedrukował karykatury Wartegaarda w 2012 r., co doprowadziło do ataku islamskich bojowników na siedzibę redakcji w styczniu 2015 r. Zginęło 12 osób. W grudniu ubiegłego roku paryski sąd skazał kilkanaście osób na karę więzienia za udział w ataku.

Z kolei Szwedzki artysta Lars Vilks, który także zasłynął z wykonania karykatur proroka Mahometa, od 2010 r. chroniony jest przez szwedzką policję. W ostatnich kilku latach skazano dwóch mężczyzn za próbę podpalenia domu artysty oraz kobietę, która planowała dopuścić się jego zabójstwa. Sprawcy nie byli ze sobą powiązani.