Zieloni nie poprą kandydatury Ursuli von der Leyen

Na pierwszym planie Ursula von der Leyen. Na drugim przewodniczący "Odnówmy Europę" w Parlamencie Europejskim Dacian Ciolos / Zdjęcie via twitter @RenewEurope

Kandydatka na szefową Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen po wczorajszych spotkaniach w Parlamencie Europejskim może być pewna tylko wsparcia macierzystej Europejskiej Partii Ludowej. Liberałowie nie gwarantują poparcia, a Zieloni zapowiadają głosowanie przeciwko Niemce.

 

Ursula von der Leyen potrzebuje 376 głosów w Parlamencie Europejskim, by zostać pierwszą w historii kobietą na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej. Po wczorajszej serii spotkań z przedstawicielami europejskich frakcji, Niemka może liczyć jedynie na poparcie 182 europarlamentarzystów Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Przewodniczący „Odnówmy Europę” Dacian Ciolos powiedział, że „nie można traktować jako oczywistości” poparcia jego frakcji dla Niemki. Tymczasem po wczorajszych rozmowach Zieloni podjęli decyzję o braku poparcia dla von der Leyen.

Zieloni zadecydują o losie von der Leyen?

Nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli jest „dość pozytywnie nastawiony” w sprawie głosowania nad objęciem przez Ursulę von der Leyen stanowiska szefowej Komisji Europejskiej. Jego optymizmu nie podziela frakcja Zielonych, której głosy mogą okazać się kluczowe.
 

 

Mimo że minister obrony Niemiec …

Rozczarowanie Zielonych

W ciągu ostatnich dwóch dni Niemka aspirująca do zastąpienia Jeana-Claude’a Junckera spotkała się z przedstawicielami socjalistów, liberałów, zielonych i konserwatystów. Efekt rozmów jest jak na razie mizerny. Żadna z frakcji nie zadeklarowała poparcia w zaplanowanym na przyszły tydzień głosowaniu w Parlamencie Europejskim.

Najbardziej rozczarowani spotkaniem byli europejscy Zieloni, którzy w programie kandydatki nie dostrzegli „żadnych konkretnych zobowiązań w istotnych sprawach”.  W przeciwieństwie do pozostałych frakcji, które nadal będą rozważały podjęcie ostatecznej decyzji odnośnie przyszłości von der Leyen, Zieloni podjęli w środę decyzję o głosowaniu przeciwko Niemce.

Ursula von der Leyen wskazana na przewodniczącą KE

Po raz pierwszy w historii na czele Komisji Europejskiej stanie kobieta? Zgromadzeni na szczycie w Brukseli przywódcy państw członkowskich wskazali minister obrony Niemiec na kandydatkę do pokierowania KE. Teraz będzie ją musiał zatwierdzić Parlament Europejski.

 

Specjalny szczyt dotyczący obsady najważniejszych stanowisk …

Powodem, brak konkretnych propozycji czy to w zakresie praworządności, czy klimatu. Współprzewodnicząca Zielonych Ska Keller podkreśliła, że przewodniczący KE powinien być strażnikiem rządów prawa i wartości europejskich, gdy tymczasem von der Leyen „omijała wszystkie pytania dotyczące tych dwóch kluczowych kwestii”.

Philippe Lamberts, drugi z współprzewodniczących, dodał, że von der Leyen „wydaje się ignorować kryzys klimatyczny i zamierza dążyć do realizacji mniej ambitnych celów, od tych uzgodnionych już przez PE”. Zieloni przypominają ponadto, że europejscy „wyborcy zasługują na demokratyczny i przejrzysty proces wyboru przewodniczącego KE”, podczas gdy liderzy państw członkowskich nie respektowali wcześniej ustalonych zasad.

Większość Niemców nie chce von der Leyen na czele KE

Ponad połowa Niemców (56 proc.) uważa, że wybór minister obrony Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej nie jest trafiony. Tylko co trzeci (33 proc.) uważa natomiast, że to dobry wybór.
 

Sondaż z cyklu „Deutschlandtrend”, tuż po …

Niepewni liberałowie

„Odnówmy Europę” nie gwarantuje poparcia w przyszłotygodniowym głosowaniu, mimo że zwolennikiem Niemki jest Emmanuel Macron. Lider frakcji, Rumun Ciolos powiedział, że jego grupa potrzebuje „jasnych zobowiązań” w szeregu kwestii. Liberałowie naciskają na zobowiązania w sprawie praworządności.

Ich zdaniem wskazane jest, by stworzyć mechanizm dotyczący wszystkich państw członkowskich, który w przypadku złamania rządów prawa nakładałby sankcje na dane państwo. W zamyśle autorów zastąpiłoby to procedurę z art. 7.

Europa nie powinna się poddawać w walce o praworządność

Najpoważniejszą zapaścią, jakiej doświadcza obecnie Unia Europejska, jest kryzys demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Ustępują jej kryzysy: migracyjny oraz strefy euro, a nawet brexit, który okazał się jedynie kosztownym wyzwaniem, a nie, jak się obawiano, głebokim kryzysem tożsamości UE.
 

 

Proces wycofywania się …

Liberałowie domagają się także zrównania statusu Margrethe Vestager z pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji, Holendrem Fransem Timmermansem, tymczasem von der Leyen unikała zajęcia jasnego stanowiska w tej sprawie.

Obserwatorzy podkreślają, że szukająca wsparcia pretendentka unika skrajności w swych wystąpieniach, chcąc zachować jak największe pole manewru w przyszłości. Jednak ta taktyka już kosztowała ją kilkadziesiąt głosów Zielonych.

Kim są nowi przywódcy UE?

Wśród nowych szefów unijnych instytucji są brukselscy debiutanci i weterani. Kim są nowi przywódcy Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Banku Centralnego, a także Wysoki Przedstawiciel ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa?
 
Komisja Europejska
60-letnia Ursula Von der Leyen jest wpływowym …

Wybór przewodniczącego KE wymaga zdobycia podwójnej większości: w Radzie Europejskiej oraz w PE. Przed Niemką tylko jedno podejście w PE. Jeśli w tajnym głosowaniu nie uzyska wymaganej większości, RE będzie miała dodatkowy miesiąc na zaproponowanie nowej kandydatury.