Za tydzień pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu

Prezydent Andrzej Duda, orędzie przed wyborami do PE`19, źródło KPRP Jakub Szymczuk

Prezydent Andrzej Duda, orędzie przed wyborami do PE`19, źródło KPRP Jakub Szymczuk

Oficjalnie wiadomo już, że pierwsze po wyborach posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się za tydzień. Wiadomo też, że marszałkiem seniorem Sejmu IX kadencji będzie Antoni Macierewicz, a Senatu X kadencji – Barbara Borys-Damięcka.

 

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy oficjalnie przekazał, że pierwsze posiedzenia obu izb parlamentu odbędą się 12 listopada: Sejmu o godz. 12.00, a Senatu o godz. 16.00. Błażej Spychalski poinformował również, że prezydent weźmie udział w tych posiedzeniach zarówno w Sejmie, jak i w Senacie, a także – że w obu Izbach przewidziane są wystąpienia Andrzeja Dudy.

Prezydencki minister zapowiedział ponadto, że marszałkiem seniorem Sejmu IX kadencji będzie Antoni Macierewicz, a Senatu X kadencji – Barbara Borys-Damięcka. Zadaniem marszałków-seniorów obu izb parlamentu jest m.in. otwarcie inauguracyjnych posiedzeń Sejmu i Senatu, przeprowadzają oni również ślubowania poselskie i senatorskie oraz wybór marszałków obu izb.

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że nie będzie kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich. Uciął w ten sposób ciągnące się od dłuższego czasu spekulacje dotyczące jego politycznej przyszłości.

 

Może to oznaczać, że w KO odbędą się niebawem prawybory, choć zarząd, …

Marszałek senior Senatu bezsporny

O ile z zapisów ustawy jasno wynikało, że marszałkiem seniorem Senatu zostaje najstarszy wiekiem senator, więc wiadomo było, że zostanie nim Barbara Borys-Damięcka, to wybór Antoniego Macierewicza na marszałka Sejmu był jednak zaskoczeniem.

“Pan prezydent rozmawiał ze mną osobiście i zadał mi pytanie, czy przyjmuję tę funkcję. Potwierdziłam” – powiedziała senator. Borys-Damięcka podkreśliła, że jest to zaszczyt, ale także obowiązek wynikający z regulaminu Senatu. “Ponieważ jestem najstarsza, nie mogę się wyprzeć swojego wieku, i muszę dostosować się do regulaminu. Z tych powodów przyjmuję” – wyjaśniła marszałek senior Senatu.

Kontrowersje wokół marszałka seniora Sejmu

W przypadku Sejmu ustawa mówi jednak, że prezydent wybiera na tę funkcję któregoś z najstarszych posłów. “Panu prezydentowi ogromnie zależało na tym, aby dokładnie tak, jak to było w 2015 roku, marszałkiem seniorem w Sejmie był ktoś, kto miał piękną kartą opozycyjną – ktoś, kto szczególnie w tym roku, 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do polskiego Sejmu, zasłużył się ogromnie dla państwa polskiego. Stąd decyzja, aby marszałkiem seniorem Sejmu był pan minister Antoni Macierewicz” – tłumaczył rzecznik prezydenta wybór byłego szefa MON.

“Minister Antoni Macierewicz ma piękną kartę opozycyjną – był założycielem Komitetu Obrony Robotników, to wieloletni parlamentarzysta i osoba gwarantująca, że pierwsze posiedzenie Sejmu zostanie przeprowadzone w sposób sprawny, a to jest właśnie rola marszałka seniora” – wtórował mu zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.

“Ja oczywiście tę decyzję przyjmuję i będę realizował moje obowiązki zgodnie z moim poczuciem odpowiedzialności za cały wysiłek niepodległościowy Polaków i decyzję narodu polskiego wyrażoną w wyborach, które miały miejsce ostatnio” – powiedział PAP Antoni Macierewicz.

Siemoniak: To kompromitacja prezydenta

„Wskazanie Macierewicza na marszałka seniora kompromituje prezydenta Dudę. Przecież sam jego metody jako szefa MON nazwał `ubeckimi`. Prezydent akceptuje tym samym oszustwo `podkomisji smoleńskiej`, niegodziwości i kłamstwa Macierewicza (mistrale za dolara). Dzieli Polaków. Wstyd!” – napisał na twitterze wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. uważa były szef MON za czasów rządu PO-PSL Tomasz Siemoniak.

„Prezydent wskazał osobę, która jest symbolem oszustwa i niegodziwości ostatnich czterech lat rządów PiS” – powiedział. Jego zdaniem Andrzej Duda udowadnia tym samym, że jest prezydentem, “który dzieli Polaków, który buduje napięcie i nawet z takiego święta demokracji, jakim jest inauguracja nowego Sejmu; próbuje robić coś, co wywoła ogromne emocje”.

Siemoniak zwrócił uwagę, że dotychczas marszałkami seniorami były osoby szanowane i powszechnie akceptowane, takie jak np. w kończącej się kadencji, Kornel Morawiecki. “Teraz taką decyzją prezydent doprowadza do tego, że osoba o fatalnej reputacji będzie miała godność marszałka seniora” – dodał wiceszef Platformy. “Uważam więc, że tą decyzją prezydent Duda pokazuje, że jego słowa nic nie znaczą i najwyraźniej realizuje polecenia prezesa Kaczyńskiego co do tego, kto miałby być marszałkiem seniorem” – dodał.

TSUE: Polska ustawa o sądach powszechnych niezgodna z unijnym prawem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że ustawa wprowadzająca zasady przechodzenia sędziów w stan spoczynku była sprzeczna z unijnym prawem. Przepisy zaskarżyła Komisja Europejska. Ustawa została jednak w międzyczasie znowelizowana.

 

Przyjęta w 2017 r. ustawa o sądach powszechnych obniżyła wiek emerytalny sędziów. …

Wirtualna Polska: Wybór Macierewicza nieprzypadkowy

Według Wirtualnej Polski decyzję o wyborze byłego szefa MON na marszałka seniora prezydent rzeczywiście konsultował z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Wcześniej Andrzej Duda proponował powierzenie tej funkcji liderowi PiS, ale ten odmówił. Najpierw jednak zapowiadano, że marszałkiem seniorem może zostać posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska. Wobec krytyki ze strony PiS Pałac Prezydencki wycofał się z tego pomysłu.

“Wybór Antoniego Macierewicza nie jest przypadkowy. To wysłanie sygnału dla twardego elektoratu PiS. Za kilka miesięcy odbędą się wybory prezydenckie. Taka decyzja będzie dobrze odebrana przez wyborców, którzy od lat głosują na Prawo i Sprawiedliwość” – cytuje WP swego informatora zbliżonego do Pałacu Prezydenckiego. Macierewicz od lat uchodzi bowiem za polityka ściśle współpracującego z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, dyrektorem Radia Maryja.

Portal przypomniał przy tym, że przed wyborami prezydenckimi 2015 roku sztab Andrzeja Dudy wydał  z partyjnych pieniędzy 225 tys. na kampanię właśnie w telewizji ojca dyrektora.