Wyroki dla katalońskich niepodległościowców

Zwolennicy niepodległości Katalonii, źródło: Flickr, fot. Beverly Yuen Thompson

Zwolennicy niepodległości Katalonii, źródło: Flickr, fot. Beverly Yuen Thompson

Hiszpański Sąd Najwyższy ogłosił wyrok w najważniejszym procesie w najnowszej historii Hiszpanii. Dziewięciu katalońskich niepodległościowców zostało skazanych na wyroki powyżej 9 lat więzienia. Najwyższy wymiar kary dla byłego wicepremiera lokalnego rządu, który spędzi za kratami 13 lat.

 

 

Dobiegł końca najważniejszy proces w najnowszej historii Hiszpanii. Dwunastka katalońskich przywódców separatystycznych była sądzona za organizacje nieuznawanego przez rząd centralny referendum niepodległościowego z października 2017 r. Sędziowie zrezygnowali z karania za rebelię. Wyroki skazujące sformułowano na podstawie oskarżenia o podżeganie do buntu i sprzeniewierzenie środków publicznych.

Katalonia: Ostatnia taka "Diada"

Katalonia ustąpiła w ostatnich tygodniach miejsca na nagłówkach światowej prasy Hongkongowi, jednak przypadająca na 11 września La Diada, obchodzona w Katalonii jako narodowe święto, jest okazją do ponownej mobilizacji zwolenników niepodległości regionu. Tegoroczne obchody przypadają w szczególnym czasie – w …

Medialny proces

Oskarżeni byli sądzeni za ich rolę w wydarzeniach z jesieni 2017 r., gdy zostało zorganizowane – nieuznawane przez Madryt – referendum niepodległościowe w Katalonii, zwieńczone deklaracją niezależności od Hiszpanii przegłosowaną w lokalnym parlamencie. Przesłuchania trwały cztery miesiące od lutego do czerwca br. Na ławie oskarżonych znalazło się 12 katalońskich działaczy niepodległościowych oskarżonych o bunt i podżeganie do rebelii. Sąd Najwyższy nałożył wyroki na wszystkich sądzonych.

Dzięki transmisjom w telewizji i Internecie Hiszpanie na bieżąco obserwowali rozwój wypadków. Nadająca po katalońsku publiczna stacja TV3, zmieniła ramówkę, by obszernie relacjonować wydarzenia z madryckiego Sądu Najwyższego, uzupełniając je opiniami ekspertów.

Ostatecznie dziewięciu oskarżonych otrzymało wyroki w przedziale między 9 a 13 lat. Z kolei trójkę, która nie przebywała w areszcie prewencyjnym skazano na rok i 8 miesięcy. Najwięcej czasu za kratami spędzi były premier lokalnego rządu (Generalitat) Oriol Junqueras – 13 lat. Liderowi Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) groziło początkowo nawet 25 lat więzienia. Sąd uznał go winnym buntu przeciwko legalnej władzy oraz sprzeniewierzenia finansów publicznych (wykorzystania na rzecz okazji wspomnianego referendum).

Radykalizacja ruchu niepodległościowego w Katalonii?

W związku z ubiegłotygodniowym zatrzymaniem separatystycznych bojowników o wolność sprawa niepodległości Katalonii wraca na pierwszy plan hiszpańskiej polityki w przededniu przedterminowych wyborów parlamentarnych .
 

 

Dwa lata po nieuznawanym przez Madryt referendum niepodległościowym oraz na kilkanaście dni przed werdyktem w sprawie głównych …

Czas na Europę?

Sąd Najwyższy odstąpił od wydania wyroku w sprawie rebelii pomimo że jesienią 2017 r. odnotowano „przypadki użycia przemocy”. Jednak sędziowie stwierdzili, że były one niezbyt wystarczające, by skazać niepodległościowców za bunt. Jak podkreśla hiszpańska prasa, skład sędziowski dążył do możliwie jednomyślnego stanowiska, tak by uniknąć głosów podważających ostateczny wyrok.

To jednak nie koniec batalii sądowej. Obrona zamierza skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu. By to zrobić, najpierw trzeba wyczerpać krajową ścieżkę sądową. W tym celu należy wnieść apelację do Sądu Najwyższego.

Katalonia: Ruszył proces organizatorów referendum niepodległościowego

Przed Sądem Najwyższym w Madrycie stanęło dziś 12 katalońskich polityków związanych z obozem niepodległościowym. Wszyscy oni brali udział w organizacji nielegalnego według władz Hiszpanii referendum na temat niepodległości Katalonii, które odbyło się 1 października 2017 r.
 

9 z 12 oskarżonych jest …

Wzorowa demokracja

Były premier katalońskiego rządu Carles Puigdemont – ważny uczestnik wydarzeń z jesieni 2017 r. – który uciekł przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości za granicę napisał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że „łączny wyrok 100 lat więzienia [dla wszystkich oskarzonych – red.] jest barbarzyństwem”. Tymczasem przedstawiciele hiszpańskiego rządu, jak premier Pedro Sanchez, wicepremier Carmen Calvo i szef dyplomacji Josep Borrell nieprzypadkowo w dniu ogłoszenia wyroku przypominają, że Hiszpania należy do najbardziej zdemokratyzowanych państw świata.

Hiszpania: Przygotowania do procesu katalońskich separatystów

Długo zapowiadany proces organizatorów referendum ws. niepodległości Katalonii odbędzie się 12 lutego przed Sądem Najwyższym w Madrycie. W sumie oskarżonych jest 12 osób. Zdecydowano, że rozprawy odbędą się bez udziału zagranicznych obserwatorów.
 

9 z 12 oskarżonych jest obecnie objętych aresztem tymczasowym. …