Wybory samorządowe: KO zwycięża w miastach, a PiS w sejmikach

Rafał Trzaskowski zwyciężył w Warszawie juz w pierwszej turze, źródło twitter.com trzaskowski

Rafał Trzaskowski zwyciężył w Warszawie juz w pierwszej turze, źródło twitter.com trzaskowski

Rafał Trzaskowski zwycięża w pierwszej turze w wyborach na prezydenta Warszawy (54,1 proc. głosów), a Koalicja Obywatelska (PO i .Nowoczesna oraz Inicjatywa Polska) również w kilku innych największych miastach. Natomiast PiS  wygrywa wybory do sejmików w skali całego kraju (32,3 proc.), przed Koalicją Obywatelską (24,7 proc.) – wynika z sondażu exit poll dla TVN-u, Polsatu i TVP.

 

Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że oficjalne wyniki zostaną podane najwcześniej we wtorek wieczorem.

Frekwencja najwyższa od 1990 roku

Z sondażowych badań Ipsos wynika, że frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,3 proc. Jeśli ta informacja się potwierdzi, będzie to najwyższa frekwencja w historii polskich wyborów samorządowych. W siedmiu lokalach wyborczych w Warszawie wyborcy głosowali nawet po godzinie 21. Pozwoliła na to PKW argumentując, że o tej porze mieszkańcy wciąż stali w kolejkach, aby oddać głos.

Wczoraj (21 października) Polacy wybierali prawie 47 tys. radnych i niemal 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Uprawnionych do głosowania w wyborach samorządowych było ponad 30 mln wyborców.

Wszędzie tam, gdzie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie uda się wybrać w pierwszej turze, druga tura wyborów odbędzie się czwartego listopada.

PiS wygrywa sejmiki

Jeśli sondaże exit poll się potwierdzą, to PiS wygrało wybory w dziewięciu sejmikach: województwa dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Koalicja Obywatelska (PO, .Nowoczesna, Inicjatywa Polska) wygrała z kolei w siedmiu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Według danych Ipsos w pierwszej trójce komitetów w 12 województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i pomorskim) obok PiS i Koalicji Obywatelskiej znalazło się PSL.

Fundusze spójności: Przedstawiciele europejskich samorządów włączają się w negocjacje budżetowe

Władze lokalne i regionalne spotkały się pod koniec września z komisarzem UE ds. budżetu Güntherem Oettingerem, aby wyrazić obawy, że środki finansowe na cele spójności prawdopodobnie zostaną zmniejszone w kolejnym długoterminowym budżecie UE z uwagi na brexit i nowe priorytety.
 

„Zasoby …

Eksperci zwracają jednak uwagę, że ze względu na brak zdolności koalicyjnej partii rządzącej, a także w związku z niezłym wynikiem PSL-u (16,6 proc.) w niedzielnych wyborach, PiS najprawdopodobniej obejmie władzę jedynie w dwóch lub trzech sejmikach. Koalicja Obywatelska łącznie z PSL ma bowiem nad PiS 8-punktową przewagę.

W dwóch województwach – dolnośląskim i lubuskim – miejsce na podium wywalczyli, według sondażu Ipsos, Bezpartyjni Samorządowcy, a w jednym – SLD Lewica Razem (śląskie) i Mniejszość Niemiecka (opolskie).

Ponadto Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz`15 otrzymali w wyborach do sejmików wojewódzkich po 6,3 proc. poparcia, a SLD-Lewica Razem – 5,7 proc.

Polityka spójności rozwija polskie regiony

Polska jest największym beneficjentem funduszy unijnych. Najmocniej widać to właśnie, jeśli przyjrzeć się bliżej polityce spójności. Licząc do 31 lipca 2018 r. dofinansowano w Polsce inwestycje w łącznej kwocie 198,6 mld euro, o czym informowało niedawno Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. …

Koalicja Obywatelska wygrywa dużych miastach

Koalicja Obywatelska już w pierwszej turze zdobyła wymaganą większość (powyżej 50 proc.) w sześciu miastach: w Warszawie (gdzie Rafał Trzaskowski niespodziewanie otrzymał aż 54,1 proc.), Poznaniu (Jacek Jaśkowiak 56,6 proc.), Wrocławiu (Jacek Sutryk – 50,1 proc.) i Białymstoku (Tadeusz Truskolaski 51,6 proc.). Ponadto, ze wsparciem Koalicji Obywatelskiej spektakularnie wygrała w Łodzi Hanna Zdanowska (70,1 proc), a w Lublinie Krzysztof Żuk (59,7 proc.).

Obserwatorzy podkreślają zwłaszcza zdecydowane zwycięstwo dotychczasowej prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, która zdobyła olbrzymią przewagę nad zajmującym drugie miejsce kandydatem PiS Waldemarem Budą (24 proc.).

Druga tura natomiast będzie konieczna m.in. w Krakowie, Gdańsku, Szczecinie i Kielcach.

Trzaskowski: Sukces dzięki warszawiakom

“Mogę świętować ten sukces dzięki warszawiakom” – przyznał Rafał Trzaskowski na wieczorze wyborczym Koalicji Obywatelskiej dodając, że ten kredyt zaufania zdobył dzięki setkom rozmów, które odbył z mieszkańcami stolicy. “To zobowiązuje do ciężkiej pracy” – podkreślił polityk PO.

Jaki: Zrobiliśmy wszystko, co się dało

“Życzę Rafałowi Trzaskowski powodzenia. Trzymam kciuki i, jeśli będzie chciał, to zawsze może liczyć na moją pomoc” – zadeklarował drugi w stolicy Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica) po ogłoszeniu wyników exit poll. “Zrobiliśmy wszystko, co dało się zrobić, ale czasem szklanego sufitu nie da się przebić” – podkreślił.

Jego zdaniem wiele wskazuje na to, że jest to najlepszy wynik jego formacji od wielu lat w Warszawie. Jaki zwrócił także uwagę, że jego ciężka praca i ciężka praca jego sztabu wyborczego przyczyniła się do kolejnego zwycięstwa wyborczego Zjednoczonej Prawicy.

Kaczyński: Wygraliśmy

“Wygraliśmy po raz czwarty” – ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński po ogłoszeniu wyników exit poll. Jego zdaniem osiągnięty w niedzielę wynik “dobrze wróży, jeśli chodzi o przyszłość, a szczególnie jeśli chodzi o wybory parlamentarne”. Dodał, że chciałby, „żeby każdy Polak wiedział, że w ciągu tych czterech lat Polska poszła do przodu i to bardzo mocno, i pod wieloma względami”.

Podkreślił przy tym, że w tym celu trzeba “pracować, pracować i jeszcze raz pracować”. Kaczyński zwrócił ponadto uwagę, że kampania wyborcza będzie miała swój koniec w maju 2020 roku. “Kawał ciężkiej roboty przed nami, ale damy radę” – oświadczył szef partii rządzącej. Potem zaprosił na scenę premiera Mateusza Morawieckiego, który w tej kampanii był “twarzą” PiS.

Premier Morawiecki: Polska wyznacza standardy w UE

Polska wyznacza standardy, idee i propozycje, które kopiuje cała Europa – przekonywał premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania wyborczego w Sandomierzu. Od wtorku trwa w Polsce kampania przed wyborami samorządowymi, których pierwsza tura będzie 21 października, a druga – czwartego listopada.

Morawiecki: Praca, pokora i służba

“Chcę podkreślić rolę drużyny. To sukces całej drużyny” – oświadczył szef rządu. “Wszyscy razem jesteśmy w stanie zmieniać Polskę” – zapewnił, przekonując, że jest to “praca dla naszych małych ojczyzn i dla całej Polski”. “Praca, pokora i służba. To jest w zasięgu ręki, to jest najważniejsze” – podkreślił Morawiecki.

Zwrócił też uwagę, że niezwykle ważna jest umiejętność dotarcia do wyborców. “Wiemy, że rok do roku przekonujemy do siebie coraz więcej obywateli” – powiedział premier, dziękując “kapitanowi naszej drużyny, prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu”.

Schetyna: Zbudowaliśmy najlepszy anty-PiS

“Ja jestem szczęśliwy” – zapewnił natomiast wieczorem przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. “Zbudowaliśmy najlepszy skuteczny anty-PiS. Dziś jest pierwszym krokiem do zwycięstwa” – skomentował wyniki sondaży exit poll. Jego zdaniem wyniki sondaży wskazują, że wyborcy w wielkich miastach “nie życzą sobie desantu PiS-owskiego, PiS-owskich działaczy”. “Dali nie żółtą, ale od razu czerwoną kartkę” – podkreślił lider Platformy.

Przypomniał też, że w sejmikach podobna sytuacja była cztery lata temu. “W kilku województwach wygrał PiS, ale nie mógł z nikim stworzyć koalicji. I mimo że wygrał, miał najwięcej zdobytych głosów, był w opozycji przez cztery lata” – powiedział w TVN24. Schetyna przewiduje, że również tym razem będzie podobnie, bo – jak tłumaczył – “PiS rozpętał wojnę. Atomową, polityczną wojnę ze wszystkimi”. Szef PO przypomniał, że w wyniku poprzednich wyborów koalicja PO-PSL rządziła w piętnastu na szesnaście sejmików, podczas gdy obecnie ma ponad czterdzieści procent poparcia, a PiS tylko 32 proc.

“My jesteśmy otwarci, o czym mówili prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie, na współpracę w sejmikach” – zapewniał jednak szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. “Jestem przekonany, że do jakiejś koalicji dojdzie” – dodał.

Kontynuacja koalicji z PSL

Schetyna zapowiedział także, że już dziś spotyka się z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w sprawie koalicji na poziomie województw. “Zrobimy wszystko, by móc kontynuować tę koalicję, która od 12 lat funkcjonuje w sejmikach” – zadeklarował. “Polacy pokazali, że chcą, abyśmy kontynuowali tę koalicję” – podkreślił lider PO.

Polska wieś – bardziej prawicowa i autorytarna niż miasto. I niewierząca w przyszłość Unii Europejskiej

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2004-15 Polska dostała 39 mld euro, głównie na dopłaty dla rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich. Mimo pozytywnych zmian, jakie zaszły na polskiej wsi po 1989 r., niewielu sołtysów i wójtów łączy to z naszym wejściem do Unii Europejskiej.

Lider PSL zapowiedział ze swej strony, że jego ugrupowanie nie będzie tworzyć koalicji z PiS w sejmikach województw. “Nie wchodzi się w koalicje z partią antysamorządową, a antysamorządową partią jest dzisiaj PiS” – argumentował. Kosiniak-Kamysz przypomniał przy tym, że PiS chciało ustami swojej rzeczniczki “wyeliminować inną formację życia publicznego (PSL)”. “To jest po prostu niegodne” – ocenił.