Wybory prezydenckie w Chorwacji tuż przed świętami 

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, źródło twitter.com kolindagk

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, źródło twitter.com kolindagk

Wybory prezydenckie w Chorwacji odbędą się 22 grudnia – poinformował szef rządu Andrej Plenković. O reelekcję zamierza ubiegać się obecna szefowa państwa Kolinda Grabar-Kitarović, udział w grudniowych wyborach zadeklarował m.in. również były premier Zoran Milanović.

 

Kolindę Grabar-Kitarović, która już na początku października zapowiedziała powtórne kandydowaniew wyborach prezydenckich, popiera rządząca konserwatywna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ), natomiast Zorana Milanovicia – Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (SDP), której wcześniej był szefem. Jeśli w I turze żadnemu z kandydatów nie uda się zdobyć większości głosów, to II tura odbędzie się piątego stycznia przyszłego roku.

Sondaże: Niewielka przewaga obecnej prezydent

Najnowsze sondaże przedwyborcze wskazują, że w pierwszej rundzie obecna szefowa państwa może liczyć na 29 proc. głosów poparcia, a Milanović – na 24 proc. Agencja Reutera zwraca jednak uwagę na dwóch kandydatów niezależnych, którzy – jak przewiduje – mogą także uzyskać znaczące poparcie wyborców.

Chodzi o popularnego piosenkarza i mistrza tamburicy (instrument podobny do bałałajki) Miroslava Škoro, który jest postrzegany jako kandydat prawicowych partii populistycznych i konserwatywnej partii Most oraz byłego sędziego i europosła Mislava Kolakušicia. Według sondaży ten pierwszy może liczyć na głosy 17 proc. Wyborców, a drugi – na 14 proc.

Chorwacja gotowa do członkostwa w strefie Schengen

Chorwacja spełniła wszystkie warunki konieczne do przystąpienia do strefy Schengen – stwierdziła wczoraj Komisja Europejska. Do członkostwa w strefie potrzebna jest jednak jeszcze jednomyślna zgoda państw UE.

Grabar-Kitarović lepiej oceniana za politykę zagraniczną niż krajową

Część obserwatorów postrzega 5-letnią kadencję obecnej prezydent jako pozbawioną właściwego programu krajowej polityki i zarzucają Grabar-Kitarović zbyt częste wykorzystywanie przy tym populistyczno-patriotycznej retoryki. Lepiej natomiast ocenia się jej politykę zagraniczną, w tym promowanie Inicjatywy Trójmorza, a także zacieśnianie politycznych i gospodarczych relacji z państwami UE oraz krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

Rola prezydenta Chorwacji jest w znacznej mierze reprezentacyjna. Nie ma on bowiem prawa – jak np. polski prezydent – wetowania ustaw, ale – podobnie jak głowa polskiego państwa – ma wpływ na politykę zagraniczną i obronną.

Króliczek Playboya wśród 10 chętnych do prezydenckiego fotela

W sumie chęć startu w wyborach prezydenckich zgłaszało dotychczas około 10 osób. W poprzednich wyborach, w grudniu 2014 roku, do stanowiska głowy państwa startowała tylko czwórka kandydatów.

Wśród chętnych znalazła się m.in. – budząc duże zainteresowanie mediów – 31-letnia aktorka i modelka Playboya Ava Karabatić. „Polityka to moja druga miłość, a ja nie potrafię już patrzeć dłużej na wszystkie złe rzeczy, które dzieją się w moim państwie” – napisała na swoim blogu, dołączając do wpisu program wyborczy. Jednak ten program budzi duże kontrowersje, bo proponuje m.in. legalizację marihuany i prostytucji, domaga się gwarancji praw sekspracowników oraz delegalizacji aborcji po szóstym miesiącu ciąży. Chce jednak także rozwiązać „problem swobody przepływu osób”, wspierać reformę edukacji i wprowadzić nową politykę gospodarki odpadami.

Tymczasem formalne zgłoszenie kandydatury wymaga zebrania w najbliższych 10 dniach 10 tysięcy podpisów.