Wybory parlamentarne we Francji. Macron traci bezwzględną większość

macron-francja-UE-unia-europejska-rosja-usa-putin-wojna-ukraina-biden-nato

Prezydent Francji Emmanuel Macron. / Foto via European Union 2022 - Source : EP [Mathieu CUGNOT]

Według wstępnych wyników drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji, koalicji wyborczej prezydenta Emmanuela Macrona nie udało się utrzymać bezwzględnej większości w Zgromadzeniu Narodowym.

 

Choć centrowa prezydencka koalicja „Razem” wczoraj (19 czerwca) zwyciężyła, to traci jednak bezwzględną większość, którą dysponowała od pięciu lat. „Jeśli niedzielny exit poll znajdzie potwierdzenie w oficjalnych wynikach II tury, francuski parlament będzie czekał okres politycznej niepewności, a nawet paraliżu”, konstatuje Reuters.

Francja przed II turą wyborów: Obóz Macrona walczy o większość w parlamencie

W niedzielę (19 czerwca) Francuzi zagłosują w drugiej turze wyborów parlamentarnych.

Prezydencka koalicja wygrywa, ale ze słabszym wynikiem niż poprzednio

Z sondaży exit polls wynika, że Razem zdobyła między 205 a 250 mandatów (różne wyniki z różnych sondażowni), podczas gdy do bezwzględnej większości potrzeba co najmniej 289 deputowanych (poprzednio partia Emmanuela Macrona zdobyła 306 mandatów). Stan posiadania tej koalicji na godz. drugą w nocy, to 245 mandatów, czyli 38,6 proc. głosów.

Drugie miejsce zajął sojusz „NUPES” (socjaliści, zieloni, skrajna lewica i komuniści). Lewica pod wodzą Jeana-Luca Mélenchona wprowadzi do parlamentu od 150 do 190 deputowanych, czyli trzy razy więcej niż pięć lat temu. Według nocnych danych lewica zdobyła 131 mandatów  – 31,6 proc. głosów.

Na trzecim miejscu znalazło się Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, które zdobyło między 67 a 100 mandatów. Media podkreślają, że jest to ich najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych w historii. Dane z nocy wskazywały, że narodowcy uzyskali 17,3 proc. głosów i 89 miejsc w parlamencie.

Natomiast centroprawicowi „Republikanie” Christiana Jacoba, którzy do tej pory stanowili główną siłę opozycyjną, mają szanse na 60 do 70 mandatów i będą czwartą siłą w parlamencie. Według nocnych danych zdobyli siedem procent głosów i 61 mandatów.

Frekwencja wyborcza wyniosła jedynie ok. 46 proc., co – jak zwracają uwagę media – stanowi jeden z najsłabszych wyników w historii francuskich wyborów parlamentarnych.

Dziś wybory we Francji: Pap Ndiaye ma przyciągnąć wyborców lewicy do obozu Macrona

Nominacja nowego ministra edukacji wskazuje na chęć otwarcia Emmanuela Macrona na środowiska lewicowe.