Wybory parlamentarne we Francji: Remis koalicji Macrona i Mélenchona

francja-macron-wybory-borne-lewica-prawica-colonna-le-pen-melenchon-zemmour-czerwiec

Na zdjęciu prezydent Francji Emmanuel Macron. / Foto via [European Union]

Z przeprowadzonych we Francji sondaży wynika, że po pierwszej turze wyborów parlamentarnych trudno mówić o zwycięzcy. W niedzielnym (12 czerwca) głosowaniu koalicja lewicy Nupes Jeana-Luci Mélenchona i koalicja Razem prezydenta Emmanuela Macrona cieszą się niemal takim samym poparciem wyborców.

 

Druga tura wyborów odbędzie się za tydzień, 19 czerwca.

Francja: Wybory parlamentarne mogą znacząco zmienić politykę Paryża. Analitycy ostrzegają

Dla swobodnego realizowania swojej polityki ruch Macrona, Naprzód Republiko! (LREM), potrzebuje dobrego wyniku w czerwcowych wyborach.

Elabe – SFR-Express: Lewica nieznacznie przed Razem

W I turze wyborów parlamentarnych we Francji koalicja lewicy Nupes uzyskała 26,2 proc., wyprzedzając nieznacznie koalicję Razem prezydenta Emmanuela Macrona, która uzyskała 25,8 proc. poparcia, wynika z sondażu instytutu Elabe – SFR-Express.

Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zajęło trzecie miejsce uzyskując 19,1 proc. głosów, a koalicja Republikanów – UDI 11,1 proc. Pozostałe ugrupowania otrzymały łącznie 5,9 proc. głosów. Wskaźnik absencji wyborczej wyniósł 52,8 proc..

W niedzielnych wyborach parlamentarnych we Francji obywatele wybierali 577 deputowanych Zgromadzenia Narodowego.

Dziś wybory we Francji: Pap Ndiaye ma przyciągnąć wyborców lewicy do obozu Macrona

Nominacja nowego ministra edukacji wskazuje na chęć otwarcia Emmanuela Macrona na środowiska lewicowe.

Najwięcej mandatów dla Razem

Gdyby wyniki sondażu pokrywały się z ostatecznymi wynikami wyborów, to mimo drugiego wyniku, właśnie koalicja Razem prezydenta Emmanuela Macrona miałaby w przyszłym Zgromadzeniu najliczniejszą grupę deputowanych: od 270 do 310, a pierwsza Nupes – od 170 do 220 mandatów. Z sondażu wynika zatem, że Macron nie może być pewny bezwzględnej większości (289 deputowanych) w parlamencie

Tymczasem w wyborach parlamentarnych w 2017 r. La Republique en Marche (LREM) prezydenta Macrona bez wchodzenia w koalicję uzyskała bezwzględną większość (308 deputowanych w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym).

Francja: Sondaże dają blokowi Macrona zwycięstwo w wyborach do parlamentu, ale niepewną samodzielną większość

Według ostatnich badań opinii publicznej proprezydencki blok Razem zdobędzie najwięcej mandatów do Zgromadzenia Narodowego. Ale jest duże ryzyko, że nie uzyska większości bezwzględnej.

 

Według sondażu przeprowadzonego przez pracownię Ifop na zlecenie telewizji LCI, zorganizowany pod patronatem Emmanuela Macrona proprezydencki blok Razem …

IFOP: Nupes i Razem ex equo

Natomiast wyniki sondażu przeprowadzonego przez instytut IFOP wskazują na minimalną tylko przewagę Nupes (25,7 proc.) nad Razem (25 proc.). Zjednoczenie Narodowe w tym badaniu uzyskało 19,3 proc., Republikanie z UDI 11,6 proc.

Tymczasem Rekonkwista Erica Zemmoura uzyskała ok. 4 proc., co oznacza, że może się znaleźć poza parlamentem, Natomiast sam Zemur już odpadł uzyskując we wczorajszym głosowaniu jedynie 7,07 proc. głosów i nie przeszedł do II tury. Pozostałe ugrupowania uzyskały łącznie 14,4 proc.

Francja: Lewica się jednoczy i zapowiada łamanie unijnych zasad

W czerwcu we Francji odbędą się wybory parlamentarne.

Ipsos/Sopra Steria: Identyczny wynik obu wiodących koalicji

Z kolei ze wstępnych szacunków instytutu Ipsos/Sopra Steria wynika, że dwie koalicje: prezydencka i lewicy idą “łeb w łeb” – obie uzyskały bowiem po 25,2 proc. głosów. Trzeci wynik należy do Zjednoczenia Narodowego (18,9 proc.).