Z przeprowadzonych we Francji sondaży wynika, że po pierwszej turze wyborów parlamentarnych trudno mówić o zwycięzcy. W niedzielnym (12 czerwca) głosowaniu koalicja lewicy Nupes Jeana-Luci Mélenchona i koalicja Razem prezydenta Emmanuela Macrona cieszą się niemal takim samym poparciem wyborców.
Druga tura wyborów odbędzie się za tydzień, 19 czerwca.
Elabe – SFR-Express: Lewica nieznacznie przed Razem
W I turze wyborów parlamentarnych we Francji koalicja lewicy Nupes uzyskała 26,2 proc., wyprzedzając nieznacznie koalicję Razem prezydenta Emmanuela Macrona, która uzyskała 25,8 proc. poparcia, wynika z sondażu instytutu Elabe – SFR-Express.
Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zajęło trzecie miejsce uzyskując 19,1 proc. głosów, a koalicja Republikanów – UDI 11,1 proc. Pozostałe ugrupowania otrzymały łącznie 5,9 proc. głosów. Wskaźnik absencji wyborczej wyniósł 52,8 proc..
W niedzielnych wyborach parlamentarnych we Francji obywatele wybierali 577 deputowanych Zgromadzenia Narodowego.
Najwięcej mandatów dla Razem
Gdyby wyniki sondażu pokrywały się z ostatecznymi wynikami wyborów, to mimo drugiego wyniku, właśnie koalicja Razem prezydenta Emmanuela Macrona miałaby w przyszłym Zgromadzeniu najliczniejszą grupę deputowanych: od 270 do 310, a pierwsza Nupes – od 170 do 220 mandatów. Z sondażu wynika zatem, że Macron nie może być pewny bezwzględnej większości (289 deputowanych) w parlamencie
Tymczasem w wyborach parlamentarnych w 2017 r. La Republique en Marche (LREM) prezydenta Macrona bez wchodzenia w koalicję uzyskała bezwzględną większość (308 deputowanych w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym).
IFOP: Nupes i Razem ex equo
Natomiast wyniki sondażu przeprowadzonego przez instytut IFOP wskazują na minimalną tylko przewagę Nupes (25,7 proc.) nad Razem (25 proc.). Zjednoczenie Narodowe w tym badaniu uzyskało 19,3 proc., Republikanie z UDI 11,6 proc.
Tymczasem Rekonkwista Erica Zemmoura uzyskała ok. 4 proc., co oznacza, że może się znaleźć poza parlamentem, Natomiast sam Zemur już odpadł uzyskując we wczorajszym głosowaniu jedynie 7,07 proc. głosów i nie przeszedł do II tury. Pozostałe ugrupowania uzyskały łącznie 14,4 proc.
Ipsos/Sopra Steria: Identyczny wynik obu wiodących koalicji
Z kolei ze wstępnych szacunków instytutu Ipsos/Sopra Steria wynika, że dwie koalicje: prezydencka i lewicy idą “łeb w łeb” – obie uzyskały bowiem po 25,2 proc. głosów. Trzeci wynik należy do Zjednoczenia Narodowego (18,9 proc.).