Wybory lokalne w Norwegii: Spadek poparcia dla koalicji rządowej

Flaga Norwegii// Źródło: bengt_re via Flickr

Norwegowie wybrali przedstawicieli do władz lokalnych. Wyniki wskazują na spadek poparcia dla tradycyjnych ugrupowań na rzecz partii protestu, proekologicznych oraz lewicowych. Analitycy wieszczą przebudowę sceny politycznej po wyborach parlamentarnych w 2021 r.

 

 

Wyniki poniedziałkowego głosowania zapowiadają kłopoty ugrupowań tworzących obecną koalicję rządzącą na dwa lata przed wyborami parlamentarnymi. Norweska scena polityczna dostosowuje się do ogólnoświatowych trendów, postępującej polaryzacji oraz fragmentaryzacji.

EFTA: Norwegia i Szwajcaria z umową o wolnym handlu z Mercosurem

W trakcie dyskusji o pożarach w Amazonii oraz o presji wywieranej przez Europę na rząd Jaria Bolsonaro niemal umknęła wiadomość o osiągnięciu porozumienia o wolnym handlu ze Wspólnym Rynkiem Południa Europejskiego Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), do którego należą m. in. …

Mniejsze poparcie „tradycyjnych ugrupowań”

Współrządząca krajem Norweska Partia Konserwatywna (Høyre) premier Erny Solberg zanotowała w skali kraju najsłabszy wynik w wyborach lokalnych od 16 lat (20,1 proc.). Na konserwatystów oraz ich koalicjantów: Partię Postępu (Frp Fremskrittspartiet), chrześcijańskich demokratów (KrF Kristelig Folkeparti), oraz Liberałów (Venstre) zagłosowało 34 proc. wyborców, o 9 proc. mniej niż w 2015 r.

Paradoksalnie straciła także zwycięska w skali kraju Parta Pracy (Arbeiderpartiet). W poniedziałek z 24,8 proc. poparcia, lecz przed czterema laty Laburzyści mogli liczyć na wsparcie 33 proc. Najwięcej zyskała trzecia na podium Partia Centrum (Senterpartiet). Zagłosowało na nią 14,4 proc. wyborców, o 5,9 proc. więcej niż przed czterema latami.

Norwegia: Wykryto radioaktywny jod na granicy z Rosją

Norweski Urząd Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Nuklearnego (DSA) poinformował, że kilka dni temu przy granicy z Rosją odnotowano niewielki wzrost stężenia radioaktywnego jodu w powietrzu. Sytuacja nie była groźna dla zdrowia, ale może mieć związek z tajemniczą awarią na poligonie doświadczalnym …

Polaryzacja i partie sprzeciwu

Aż 10 ugrupowań osiągnęło powyżej 2 proc. w skali kraju (próg wyborczy w wyborach parlamentarnych to 4 proc.), w tym m. in. norweskie „żółte kamizelki”, czyli Akcja Obywatelska – nie dla opłat drogowych (Nei til mer bompenger) – 2,4 proc, choć np. w drugim co do wielkości mieście kraju, Bergen, było to 16,9 proc. a w Oslo 5,9 proc. Ugrupowanie powstało na bazie sprzeciwu mieszkańców wobec planowanej inicjatywie zainstalowania płatnych bramek na drogach.

Wedle badań do zwolenników „Partii kierowców” należą głównie mężczyźni oraz słabiej zarabiający, których planowane proekologiczne zmiany dotknęłyby najmocniej. Komentatorzy odnotowują także wzrost poparcia dla Zielonych (Miljøpartiet De Grønne), z poparciem w skali kraju na poziomie 6,7 proc. i aż 15,2 proc. w Oslo. Jednak były także miejsca, gdzie Zieloni zyskali do 23 proc. głosów. Analitycy łączą wzrost poparcia z podobnymi trendami w niektórych państwach zachodniej Europy, gdzie ugrupowania proekologiczne zyskały w ostatnim czasie poparcie, głównie w dużych miastach.

Norwegia: Strzelanina w meczecie w Oslo aktem terrorystycznym?

Norweska policja poinformowała, że bada okoliczności strzelaniny w meczecie na przedmieściach Oslo pod kątem próby przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Do incydentu doszło w sobotę (10 sierpnia). Ranna została 1 osoba, a sprawcę zatrzymano.
 

O wstępnych ustaleniach śledztwa poinformował zastępca komendanta policji w …

Kto rzeczywistym zwycięzcą?

W Norwegii powszechnie przyznaje się zwycięstwo Partii Centrum, ze względu na zdobycie największej liczby stanowisk burmistrzów gmin w kraju. Ugrupowanie jest najbardziej popularne poza dużymi ośrodkami a norweski system wyborczy premiuje ugrupowania „prowincji”. Dzięki temu Partia Centrum zdobyła więcej mandatów spośród puli 9 387 do rozdania w radach gmin w przeliczeniu na jeden głos niż ugrupowania miejskie, jak konserwatyści czy Zieloni.

Tak więc Partia Centrum zgarnie aż 24,3 proc. wszystkich mandatów (2280), podczas gdy tracąca popularność Partia Pracy (choć w skali kraju wciąż pierwsza) zyska aż 27,6 proc. mandatów. Tymczasem drudzy konserwatyści otrzymają po przeliczeniu głosów raptem 15,9 proc. miejsc w gminnych radach. Dla porównania Zieloni ze swoimi niemal 7 proc. poparcia, otrzymają tylko 3,1 proc. miejsc. Te liczby wynikają ze specyfiki niedawnej reformy regionalnej w Norwegii, gdzie w wielu przypadkach (szczególnie mniejszych gmin) znajduje się więcej mandatów w przeliczeniu na 1 mieszkańca niż w dużych ośrodkach.

Zieloni nowym centrum politycznym Europy?

Rosnącej roli Zielonych nie należy mylić ze zmieniającym się poparciem w lewicowym spektrum politycznym. Tradycyjny lewicowo-prawicowy podział polityczny staje się przestarzały, stwierdza współprzewodniczący Europejskiej Partii Zieloni Reinhard Bütikofer w rozmowie z EURACTIV.
 

Komentując ostatnie sukcesy wyborcze w Bawarii, Belgii i Luksemburgu, …

Przyczyny zmian

Choć do wyborów parlamentarnych jeszcze dwa lata, koalicja rządowa nie może być pewna sukcesu. Głównym tematem tegorocznej kampanii były kwestie środowiskowe, opłat nakładanych na kierowców w związku z rozwojem transportu publicznego oraz próbom ograniczenia ruchu w miastach.

Ocenia się, że straty koalicji rządzącej wynikają m.in. z braku  klarownego stanowiska w tej kluczowej dla wielu Norwegów kwestii. Inną przyczyną niepowodzenia rządzących jest kontrowersyjna reforma administracyjna. W wyniku scalenia gmin pozostawiono ich ostatecznie 365. W konsekwencji pogorszył się dostęp do usług publicznych. Rząd mierzy się także z krytyką polityki społecznej, doprowadzającej do zwiększenia nierówności w kraju.

Szwajcaria: Kobiety zastrajkowały przeciw nierównościom

Tysiące Szwajcarek wyszło dziś na ulice największych miast w kraju, aby zaprotestować przeciw ich dyskryminacji na rynku pracy. Zrobiły to w 28. rocznicę podobnego strajku. I wtedy, i dziś chodziło przede wszystkim o równość w zarobkach, ale nie tylko.
 

Wiele kobiet …